На відміну від України, що переживає справжній "бум" продажу автомобілів, європейські покупці демонструють протилежну тенденцію. Лише у жовтні продажі автівок упали на 14 відсотків
Згідно з даними Європейської асоціації виробників автомобілів, протягом жовтня тамтешні автотрейдери реалізували загалом 1,1 мільйона транспортних засобів. Назагал за 9 місяців року в Європі продано 12,9 мільйона автівок. Це на 5,4 відсотка менше, ніж торік. Тенденція до зменшення продаж окреслилася там ще до початку кризи, яка її лише посилила. Європейці намагаються скорочувати свої витрати.
Найбільше продаж автівок упав у Іспанії - на 40 відсотків, порівняно із минулим роком. У Великобританії відтак нові авто купують нині на 23 відсотки менше. УДанії та Швеції - на 22.
Навіть на двох найкрупніших авторинках Європи - у Німеччині та Франції - відбулося падіння продаж - на 8,2 та 7,4 відсотка відповідно.
В цілому європейські виробники тримаються наразі за рахунок освоєння авторинків нових членів Євроспільноти. Зокрема, у Чехії, Польщі та Словаччині зафіксували деяке зростання обсягів продаж.
Проте загальні прогнози на найближчі перспективи європейського авторинку невтішні. За оцінками експертів, до кінця року падіння продаж на ньому сягне 8 відсотків - до 13,7 мільйона автівок. Себто на мільйон менше, ніж минулого року. Прогнози на наступний рік ще песимістичніші. Загальне падіння становитиме не менше 10 відсотків від результатів року нинішнього. Схожа тенденція спостерігається у світі загалом.
Учорашні лідери продаж якось намагаються врятувати свої автокомпанії. Німецький уряд вже оголосив про готовність виділити автоконцерну Opel, що входить до складу американської General Motors, 1 мільярд євро кредиту для подолання наслідків кризи. Щоправда, канцлер Німеччини Ангела Меркель при цьому наголосила, що це радше виняткова ситуація. Загалом кошти для підтримки автокомпаній-виробників надавати не планують. Та й, власне, сам Opel наразі проблем з коштами не відчуває. Проте вони цілком можуть знадобитися, якщо General Motors припинить існування. А така ймовірність цілком реальна. Нині провідний американський автовиробник потребує, щонайменше, 30 мільярдів доларів для виходу із кризи, в яку він потрапив. Як, зрештою, й інші американські автовиробники.
Автоконцерн Ford оголосив про продаж 20 відсотків акцій (зі свого загального 33,4 % пакету) японській Mazda. Адже лише за 3-й квартал збитки концерну становили 129 мільйонів доларів.
Щодо підтримки наших вітчизняних автовиробників, то перспективи в них значно гірші, ніж у Європі. Фактично наша автопромисловість нині перебуває в передкритичному становищі. Її представники вже звертались до уряду із пропозицією виділення не менше 1,5 мільярда гривень, потрібних для пом'якшення наслідків кризи. В іншому разі автовиробники будуть змушені вдаватися до радикальніших заходів - зупиняти виробництво.
Наприклад, наш найбільший виробник легковиків - Запорізький автозавод - вже скоротив виробництво на 40 відсотків. Хоча з початку року підприємство й випустило близько 150 тисяч автівок. Схожа ситуація на інших вітчизняних автопідприємствах.