Майже 58 тисяч автомобілів продали в Україні у жовтні цього року
Український споживчий ринок вже вкотре продемонстрував свою докорінну відмінність від ринків решти цивілізованого світу. Там пересічні й не зовсім споживачі в умовах фінансової кризи намагаються економити буквально на всьому, купуючи лише справді вкрай необхідне. У нас, мабуть, через своєрідну ментальність новонародженого класу більш-менш заможних людей, яким конче треба продемонструвати свою відмінність від інших співвітчизників, - чималі суми викидаються фактично на вітер. Точніше - на їзду з "вітерцем". Причому, винятково на престижних іномарках і бажано останніх моделей.
За інформацією компанії AUTO-Consulting, вітчизняні автодилери у жовтні цьогоріч продали на 14 відсотків більше автівок, порівняно з попереднім місяцем.У грошовому еквіваленті це означає приріст на 6 тисяч проданих авто більше, ніж у вересні - до 58 тисяч. Загалом за весь "спокійний" 2007 рік в Україні продали 542 тисячі автомобілів - трохи менше 50 тисяч на місяць. А тут - майже на 10 тисяч більше від усередненого минулорічного продажу. Дивний прояв фінансової кризи...
Хоча, власне, через ту ж кризу автодилери й досягли нечуваних досі обсягів продаж. Основні чинники успіху - банківська нестабільність та падіння курсу гривні. Вкладники масово забирали гроші з депозитних рахунків (поки була така можливість) і намагалися витратити ненадійну гривню на щось конкретніше - купити за неї іноземну валюту чи золото або ту ж автівку. Адже лише за перші тижні жовтня вкладники зняли з рахунків майже 17(!) мільярдів гривень.
Звісно, проблеми з "переорієнтацією" грошей виникли у людей небідних, якщо зважити на ціну придбань.
Проте й автоторговці, певно, відчуваючи прихід "зоряного часу", намагалися створити для заможних клієнтів умови для купівлі автотовару - масово оголошували знижки при купівлі й недешевих авто, проводили різноманітні акції. І навіть пропонували придбати засіб пересування за старим, ще докризовим, курсом гривні.
Хоча ніякого альтруїзму до "грубих гаманців" при цьому, звісно, не було. Головне - витягнути з потенційного клієнта кошти. Бо значна частина автокраму була придбана до кризових часів. Тож у будь-якому разі продавці при цьому нічого не втрачали - різниця між купівлею та продажем однаково була на їхню користь.
Зростання обсягів зафіксували не тільки серед продаж так званих "державних" машин. Хоча з початку року керівники різного роду та рангу спромоглися закупити для себе нових автівок на 100 мільйонів гривень. Переважно - за рахунок бюджетних коштів.
Але й про тих, кому новеньке авто не дісталося, держава все одно подбала - якщо чиновник, якому за статусом належить службова машина, у тих самих справах використовує власний засіб, йому ці витрати компенсують: із розрахунку 121 тисяча гривень на рік на, так би мовити, амортизацію. Але це до слова.
Торгівля елітними брендами процвітала й серед пересічних громадян. Наприклад, продаж BMW, Mini або чи не найпрестижнішого Rolls-Royce теж збільшився. За повідомленням однієї дилерської компанії, у жовтні вона реалізувала 209 автомобілів згаданих марок.
Залишаються стабільними на загальному тлі продажі машин преміум-класу. Реалізація аж ніяк не дешевих Bentley, порівняно із минулим роком, збільшилася на 15,5 % і навіть у кризовому жовтні залишалася на рівні продаж попереднього місяця.
Проте найходовішим автотоваром виявилися автівки японського виробництва. Приріст продаж у жовтні становив від 25 до 34 відсотків.
Продано 980 новеньких Suzuki і майже 1200 Mazda.
Найпопулярнішою серед "нових українців" все ж залишається, певно, Mitsubishi. Дилер компанії в Україні повідомив, що назагал у країні продається близько 130 автівок щодня. А ми кажемо - криза...
А от російський "АвтоВАЗ", що у серпні-вересні був лідером продаж та контролював відповідно до 15 відсотків усього авторинку країни, "підріс" порівняно менше. Хоча все одно продав у жовтні на 16% своїх автівок більше, ніж за попередній місяць.
Нині майже усі експерти авторинку сходяться на тому, що вартість закордонних автівок буде зростати. Із закінченням на складах запасів старої продукції автодилери обов'язково переглянуть ціни із врахуванням курсу долара, який демонструє невпинну тенденцію до зростання. Це, до речі, вже засвідчив листопад. Підвищення курсу долара на початку місяця відразу ж позначилося на ціні закордонних авто - деякі іномарки відразу "підскочили" у ціні на 7 - 12%.
Але головне - загальне зменшення кредитів від населення, які витрачалися на купівлю авто. Нині банки їх майже не видають. Точніше, кредит ніби й можна взяти, але на тих же умовах, на яких гроші залучають самі банки - себто на дуже обмежений термін.
Хоча найбільшого удару торгівцям іномарками, безперечно, завдасть нова ініціатива Кабміну. Вітчизняні автовиробники й раніше активно лобіювали запровадження підвищеного мита на імпортні машини. І їм це практично вдалося. Уряд передав до Верховної Ради проект постанови про запровадження на усі іномарки нового митного збору. Отже, якщо її затвердять - усі закордонні авто, завезені в Україну, відразу зростуть у ціні, щонайменше, на 20 відсотків.