У пошуках виходу

Україна не має грошей, аби розрахуватись із боргами, тому уся надія на кредит від МВФ. Тим часом парламентар Степан Кубів очолив Нацбанк і вже вивчає реальний стан фінансів у країні

фото: tsn.ua
Після втечі Віктора Януковича депутати Верховної Ради взялися за порятунок країни. Але це непросто, адже в держави величезні борги, бюджетна дірка. Ба більше, ми стоїмо по порозі дефолту і є загроза знецінення національної валюти. 
Тим часом світова спільнота готова подати руку допомоги Україні. Тобто дати кредит, але в МВФ хочуть чітко знати, на що підуть гроші. Народний депутат Петро Порошенко під час зустрічі з європейськими політиками сказав: “Ми не Янукович! Нам потрібно не 160 мільйонів євро, а двадцять”. Поза тим глава Мінфіну США Джейкоб Лью і Арсеній Яценюк обговорили по телефону можливе звернення України в Міжнародний валютний фонд.
Зокрема, Лью закликав українську владу відновити переговори з МВФ якомога швидше після того, як в країні буде сформовано перехідний уряд. За даними ЗМІ, Євросоюз і США працюють над короткостроковим пакетом фінансової допомоги Україні, умовою надання якої будуть не тільки економічні, але і політичні реформи. Представник держдепартаменту США Джен Псакі заявила раніше, що прийняття рішення про економічну допомогу Україні можливе лише після формування в країні уряду. 
Парламентар Микола Томенко каже, що у Раді з’явиться депутатська група із захисту економіки. У Верховній Раді найближчим часом буде сформовано депутатську групу, спрямовану на захист української економіки. “Як я і прогнозував, у парламенті будуть виникати нові депутатські групи і фракції. Скоріше за все, сьогодні з’явиться як мінімум одна депутатська група, до якої увійдуть депутати, що прийшли з виробничої та економічної сфери, керівники великих підприємств, галузей, зокрема, що представляють Схід, Південь і Центр України”, – інформує прес-служба депутата.
Тим часом депутати учора звільнили голову Національного банку України Ігоря Соркіна на підставі його заяви про відставку. “У цих складних, навіть драматичних умовах ми не можемо залишати Нацбанк без керівництва”, – прокоментував в. о. президента, голова парламенту Олександр Турчинов. Тож новим головою НБУ депутати одразу призначили депутата від “Батьківщини” Степана Кубіва (на фото), який під час протестів у центрі Києва був комендантом у Будинку профспілок. Раніше він очолював кілька комерційних банків.
Пан Кубів пообіцяв у вівторок по обіді доповісти про ситуацію на ринках та у банках. Проте Арсеній Яценюк напередодні вже заявив, що державну казну України розкрадено і країну доведено до банкрутства. За словами лідера фракції, напередодні він зустрічався “із залишками Міністерства фінансів”, отримав інформацію від Національного банку України, Державного казначейства, що дає змогу робити такі висновки. “Я не хотів би зараз розкривати цифри неймовірного бюджетного дефіциту не до кінця поточного року, а до кінця поточного місяця, затримки із заробітних плат протягом десяти днів. Платити боргові зобов’язання нічим”, – сказав депутат.
Тим часом українська гривня і далі дешевшає на валютному ринку. Заходи Національного банку, який адміністративними важелями обмежує попит на іноземну валюту, поки не дають відчутного результату. Експерти пояснюють – стабільності не буде, поки ринок не отримає чіткі сигнали врегулювання політичної кризи і повернення довіри міжнародних інвесторів. Адже кількамісячне політичне протистояння в країні і непоступливість політиків зробили свою справу. Падіння курсу гривні, зростання цін – лише перші видимі ознаки економічних проблем. Для багатьох стало очевидно – стабільність української економіки, знекровленої корупцією та відсутністю інвестицій, була дуже хиткою. Без нових фінансових ін’єкцій Нацбанк і уряд не обійдуться.
“Якщо Україна не підпише Угоду про асоціацію з ЄС, то ми будемо постійним об’єктом економічного і політичного шантажу з боку Росії”
Сергій Терьохін, парламентар, – про технічний уряд, гроші МВФ і риторику Росії
– Пане Сергію, Міжнародний валютний фонд готовий надати нашій державі кредит. Чи допожуть ці гроші витягнути економіку?
– Я – песиміст щодо швидкого покращення економіки або соціального стану в найближчий рік. Ситуація настільки погана, що якщо завтра на нас впаде десять – двадцять мільярдів доларів, то ми все одно не зможемо досягнути економічного зростання. 
– Якщо економіку не покращуватимуть, то чим займатиметься тимчасовий уряд?
– Завдання перехідного уряду – втримати бюджетні зобов’язання. Насамперед по виплаті зарплат, фінансуванні Пенсійного фонду і соціальних допомог, включаючи трансферти в місцеві ради та інші програми, інвестиції. Але такі проекти, як земельний банк, банк розвитку –  приречені на закриття. Дефіцит Державного бюджету – близько 200 мільярдів гривень. Це приблизно 18 мільйонів євро – боргів бюджетного характеру.
– То що ж робити?
– Доведеться економити, як би це політично неправильно звучало, але шахти будуть залишені без компенсації за вугілля, на якому вони розкрадали мільярди. Зокрема, на цей рік призначили 2,4 мільярда гривень... Програми по добудовах чи інші –  все буде заморожено. Зрозуміло, що треба буде зробити інвентаризацію золотовалютного запасу, визначити кількість ліквідних грошей. Звернути увагу на рухи в національному депозитарії по правах власності. Адже зараз є великий рух цінних паперів, які виводять за кордон. Тобто власність виводять з країни. Також домовитись із зовнішніми кредиторами, насамперед з МВФ, про реструктуризацію зобов’язань, які ми повинні сплатити цього року. А це приблизно ще 200 мільярдів гривень. 
– Тобто усі ці завдання лягають на плечі тимчасового уряду?
– Так. Роботи дуже багато, і я не заздрю тим людям, які працюватимуть у фінансово-економічному блоці технічного уряду. Вони йдуть на заслання! 
– Важливою політичною фігурою зараз є прем’єр-міністр. Якою має бути ця людина?
– У нас є дуже багато розумних і чесних людей. Не хочу називати прізвища, але на відміну від компанії Януковича, лава запасних в опозиції – велика... Давайте розділимо час: до 25 травня і після 25 травня. Оскільки постійний прем’єр з’явиться після виборів Президента. А уряд, який прийде на ці три місяці, має робити хірургію. І ті люди, які працюватимуть у ньому, особливо в фінансово-економічному блоці, навряд чи працюватимуть у новому уряді. Адже на них упаде весь негатив, якщо вони робитимуть різкі й швидкі реформи. Тому бажаючих прийти нині на посади не так багато, особливо з числа політичних кар’єристів.
– Згідно Конституції 2004-го, Президент вже не буде одноосібним джерелом влади. І це тішить... 
– Мені не зрозуміло, чому більшість людей певні, що згідно Конституції 2004-го, Президент – людина №2. Ні, він залишається людиною №1. Адже в його руках залишається два важелі: міжнародна політика і  силовики. Як показує досвід, нині, силовий блок відіграє центральну роль в утриманні влади. Щодо економічної політики, то Президент своїми указами може зупиняти будь-яке рішення уряду. І це один із головних недоліків цієї старої-нової Конституції 2004-го. 
Я сам пройшов через це. Коли Віктор Ющенко кожну другу постанову уряду економічного характеру зупиняв своїми указами. Це не дає можливості урядовій самореалізації. І ще один парадокс цієї Конституції, уряд є продуктом більшості, тобто парламенту. А парламент у нас поки що – “старий”, і як би себе не називали нові групи депутатів, це ті ж самі люди. Вони не помінялися. Тому є загроза, що уряд, яким би прогресивним він не був до 2017 року, є заручником “старого парламенту”. 
– І як діяти далі?
– Наразі – не знаю, оскільки дострокові парламентські вибори теоретично призначити неможливо через змішану виборчу систему. Тобто, не можна обновити списки й відрубати так звані хвости. Крім того, є депутати-мажоритарники. Якщо котрийсь із них складає мандат, то в окрузі проводять дострокові вибори, а що робити, якщо хоч один мажоритарник не захоче цього робити. А більшість мажоритарників прийшли, де-факто, під прапорами Януковича. 
– Як ви ставитесь до того, що Росія продовжуватиме кредитну лінію?
– Риторика Росії залишається дуже негативна до подій в Україні. Навіть ворожа. Інформаційна атака продовжується. Насамперед, Кремль має змиритися з політичною ситуацією в Україні і йти на подальші переговори по кредитах і торгових питаннях. Я категорично проти кредитування Росії, незважаючи на те, що в нас така величезна дірка в бюджеті. 
– Чому?
– Це дуже короткі кредити. За­лишилось лише півтора року до кінця роботи цієї кредитної лінії. Це по своїй суті не кредити. Адже Росія скуповує борги України. При чому не один флангом, а ще за дорученням деяких американських компаній. Тобто, йде концентрація наших боргів. Якщо хочеш зробити когось рабом, скупи його кредити. 
Аби така риторика не продовжилась, нам конче потрібно якнайшвидше підписати Угоду про асоціацію з ЄС, аби цей гордіїв вузол розрубати раз і назавжди. Після підписання з’явиться чітка матриця стосунків з ЄС, МС, Китаєм тощо. Інакше ми будемо постійним об’єктом економічного і політичного шантажу з боку Росії. 
– Пане Сергію, банки кажуть про нестачу готівки. Що це може означати?
– Ми ще не знаємо, що з валютним запасом Нацбанку, а від нього залежить курс гривні. Інформація була тривожна. Нацбанк дає звіти МВФ про стан загальної ліквідності, грошової маси тощо. Згідно останніх звітів пропала половина всього монетарного золота. Це більше тонни! Можливо, це помилковий звіт, але ми маємо зробити інвентаризацію монетарного золота, чи є воно в природі. А якщо воно вкрадено – то це погіршує ситуацію з валютним запасом, з резервом, що негативно вплине на курс гривні.
– Дешевого долара вже не буде?
– Причин для стабілізації долара в короткостроковій перспективі немає. До кінця року... ні макроекономічних, ні політологічних. Тренд – девальвація, але якою вона буде – залежить від роботи нового уряду і коли буде підписана Угода про асоціацію з ЄС. 
– Інвестори теж напевно до нас не поспішають?
– Про інвесторів забудьте більше ніж на рік. Для прямих інвесторів, які працюють відкрито – важлива юридична і політична стабільність. А цього немає і ще скоро не буде. 
Розмовляла Наталія Кайзенберг
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4359 / 1.64MB / SQL:{query_count}