Діяльність уряду посилила економічні проблеми України. Такого висновку дійшли у МВФ. Про це йдеться у прес-релізі за підсумками засідання ради директорів фонду, інформує “Економічна правда”.
У МВФ заявляють, що політика української влади залишається “непереконливою”, створює внутрішні та зовнішні дисбаланси в економіці країни, наслідком яких стало поглиблення рецесії. До прикладу, жорстка монетарна політика з підтримки стабільності курсу, яка призвела до зростання дефіциту платіжного балансу, зменшення валютних резервів і конкурентоспроможності.
“Високий дефіцит платіжного балансу та несприятливі умови на зовнішніх ринках чинили тиск на золотовалютні резерви, які опустилися нижче рівня 2,5 місяця імпорту на кінець жовтня”, – повідомили в МВФ. Крім лібералізації курсу, фонд радить владі вжити заходів щодо скорочення субсидій у “неефективному” енергетичному секторі, зміцнення банківського сектора та підвищення конкурентоспроможності економіки.
За підсумками 2013-го, дефіцит держфінансів досягне 5,7% ВВП (у 2012-му – 4,5%). У 2014-му дефіцит реально знизити до 4,6%, але це потребує бюджетної консолідації, включаючи обмеження бюджетних витрат, у тому числі збільшення пенсій і зарплат у бюджетному секторі, а також підвищення ефективності держзакупівель. Прикладом позитивних реформ у МВФ називають збільшення капіталізації українських банків, а також зниження їх залежності від валютних ризиків. Нацбанку запропоновано не зупинятися на досягнутому, продовжувати незалежний аудит вразливих банків і розробляти плани на випадок кризових ситуацій.
Прикладом позитивних реформ у МВФ називають збільшення капіталізації українських банків, а також зниження їх залежності від валютних ризиків
“Підтримання фінансової стабільності не залишає місця для благодушності”, – вважають експерти МВФ. Водночас фонд укотре погіршив прогнози стосовно розвитку української економіки. Цього року він очікує, що її рівень спаде на 0,3% (до цього часу там припускали підвищення його на 0,4%), а темпи відновлення економіки в 2014-му становитимуть усього 1%, що нижче попереднього прогнозу на 1,5%. На тлі прискорення споживчої інфляції до 1,6% номінальний ВВП наступного року становитиме 1,5 трлн грн. “Проте ці перспективи пов’язані зі значним ризиком, що походить від непослідовної політики та підвищеної політичної і економічної невизначеності в останні тижні”, – наголошується в заяві.
Як уточнює виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, ці прогнози були зроблені, швидше за все, до останніх українсько-російських домовленостей. “Відкриття кредитної лінії у 15 млрд доларів має пожвавити зростання рівня економіки, нехай навіть таке зростання не призведе до її оздоровлення”, – відзначає експерт. Російську кредитну лінію в обсязі 15 млрд доларів порівняли з очікуваною третьою лінією кредиту МВФ. Тому зауваження фонду тепер можуть втратити свою актуальність для України. Поза тим, представники МВФ сказали, що фонд не відмовляється від співпраці з Україною.