Виробники зменшують ціни

Жовтень цього року, перший по-справжньому кризовий місяць для вітчизняної економіки, відзначився дещо дивною, проте цілком прогнозованою подією - падінням цін на продукцію промислових під­приємств.

Жовтень цього року, перший по-справжньому кризовий місяць для вітчизняної економіки, відзначився дещо дивною, проте цілком прогнозованою подією - падінням цін на продукцію промислових під­приємств.

Отже, як свідчить статистика, ціни вітчизняних виробників промислової продукції, порівняно із вереснем, впали в середньому на 1,4 відсотка. Якщо додати максимальне за новітню історію попереднє падіння на 1,8 відсотка, то картину матимемо тенденційну - ціни зменшуються вже другий місяць поспіль. Причому, зниження цін зафіксовано фактично у всіх галузях промисловості.

Звісно, загальносвітові тенденції зменшення попиту на промислову продукцію загалом торкнулися, насамперед, металургів. Ця галузь вітчизняної економіки, орієнтована переважно на експорт, зазнала, певно, найбільшого удару кризи. Якщо, до прикладу, ще в липні металопрокат продавався у портах відвантаження по 1100 - 1200 доларів за тонну, то нині його ціна знизилась майже утричі - до 350 - 400 доларів.

Відтак проблеми в металургів потягнули за собою й суміжні галузі. Зокрема, виробників коксованого вугілля.

Стабільне підвищення цін продемонстрували хіба дві галузі - нафтопереробна та газова і електроенергетика. Хоча для споживачів це й не дуже приємно, але факт залишається фактом - за жовтень у цих галузях економіки ціни в середньому зросли на 11,5 відсотка.

Загалом більшість експертів пов'язує падіння цін на промислову продукцію із ознакою рецесії. Адже падіння цін відображає тенденцію зниження загальної платоспроможності покупців, в відтак - падіння попиту в цілому. І, як неминучий наслідок, проблеми неплатежів.

У перші місяці загальносвітової кризи економіка України за інерцією нарощувала виробництво. Проте її наслідки можна було передбачити ще в середині літа. Тоді криза була далеко, десь там - за океаном. Але принаймні металурги вже тоді відчували проблеми зі збутом виробленого металу - склади були вщерть затоварені продукцією.

Однак, можливо, в чомусь приємний аспект загальної проблеми - падіння цін на промислову продукцію відіб'ється на споживчих цінах загалом. Хоча й не відразу. Втім, поки споживчі ціни демонструють дещо протилежну тенденцію - у жовтні "плюс" становив майже два відсотки приросту, порівняно із попереднім місяцем. Хоча це більше пов'язано із загальною інфляцією в країні та коливаннями валютного курсу.

На що падіння цін вплине насамперед - це на надходження коштів до державної скарбниці. Падіння цін на продукцію, що експортується, як і загалом зменшення експорту, позбавить державу значної частини податкового прибутку. Зменшаться  також і надходження від податку на додану вартість. Єдина втіха - настільки ж менші суми ПДВ доведеться відшкодовувати виробникам із Державного бюджету.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4697 / 1.55MB / SQL:{query_count}