Нинішня фінансова криза - передумова нового перерозподілу власності в Україні, тих відносин, що склалися у період первісного нагромадження капіталу
Пригадуєте одне з основних гасел далекого 1917 року, коли до влади у країні переможеного самодержавного ладу прийшли нові діючі особи? Правильно - грабуй награбоване. Нині до схожого невігластва ніхто відверто вдаватися не буде. Тому процес перерозподілу створеного чужими руками набув нового, сучасного відтінку - приватизації.
В Україні, щоправда, й приватизовувати вже майже нічого, за винятком деяких, хоча й ласих, але на загальному тлі все одно - шматочків. Майже, як у відомому фільмі про пригоди Шуріка: "Все давно приватизовано до нас!" Інша справа - перерозподілити поділене раніше. І обставини найсприятливіші - загальна криза нестачі грошей. Отож хто їх має достатньо - може щось новеньке прикупити. Головне, щоб дешево.
Перші ластівки новітнього перерозподілу власності в Україні вже з'явилися. А гравці на цьому полі залишилися майже ті ж. У середині минулого тижня на офіційному сайті НБУ з'явилася інформація щодо нового "стратегічного інвестора", що пред'явив права на володіння та управління 68 відсотками акцій збанкрутілого "Промінвестбанку". А це, з точки зору Нацбанку, фактично засвідчує його право на власність установи.
Щоправда, у згаданому прес-релізі не сказали, хто ж таки став новим власником. Воно ж бо й зрозуміло - священна банківська таємниця. Проте економічні видання привідкрили завісу - новим спільним власником "ПІБу" став консорціум у складі братів Клюєвих, "Сбєрбанка Росії", "Альфа Банку" й, вірогідно, співласника "Дельта Банку" Миколи Логіна. При цьому зазначалося, що останній радше діє в інтересах інших осіб - Віктора Пінчука та Дмитра Фірташа.
Звісно, суму угоди не називають. Проте, якщо зважити на пропозиції попередніх перемовин, участь у яких брав і дехто з нового консорціуму, вона коливається у межах 600 - 700 млн дол. Держава, яка через "УкрЕксімбанк" теж мала намір придбати "ПІБ", таких грошей, вочевидь, не знайшла.
І ще новина. Як повідомили, акціонер (справді - просто акціонер) найвідомішого в Україні газового "швейцарського" трейдера "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ домовився про покупку 86,7 % акцій банку "Надра". Вартість пакету, що належить голові правління банку Ігорю Гіленку, а також Сергію Лагуру і Вадиму Пятову, може становити до 600 млн дол. Раніше банк "Надра" за розмірами загальних активів у 23,746 млрд грн посідав серед інших сьоме місце в Україні.
А наостанок, може, втішаться потенційні покупці передбанкрутних банків. Їх до початку нинішньої кризи в Україні діяло 178. Роботи вистачить усім.