Світова економічна криза вже встигла добряче вдарити по українському авторинку
Чи не кожен другий новий автомобіль ще донедавна продавали у кредит, проте останнім часом взяти позику в банках якщо і вдається, то за дуже завищеними відсотками. За прогнозами фахівців, обмеження споживчого кредитування невдовзі призведе до того, що автомобільний ринок може скоротитися на 35 - 37%.
Тільки за останній місяць обсяг кредитів, виданих на придбання автомобілів, зменшився більш ніж на 15%. На початку осені банки змогли виділити позик охочим придбати нові автівки на суму не більш 276 млн євро, що майже на 60 млн менше, ніж в успішні місяці ще на початку цього року.
Це сталося через те, що банки ввели жорсткішу кредитну політику, підвищились відсоткові ставки і зріс розмір першого внеску. А загалом усі споживчі кредити подорожчали через нестачу вільних грошових ресурсів. Банкіри визнають, що у ситуації винні самі ж фінансові установи, які ще не так давно оформлювали позики нашвидкуруч без першого внеску і на тривалі терміни чи не усім охочим клієнтам, а тепер потрапили у своєрідну пастку.
- Банки більше видавали кредитів, ніж залучали депозитів, і в них почався фінансовий голод. Оскільки грошові ресурси наразі є невеликими, то банки просто змушені обмежувати видачу кредитів. До того ж існує постанова Нацбанку про обмеження видачі позик. Тому нові кредити тепер видають в міру погашення виданих раніше, - розповів "Пошті" Володимир Іванський, фахівець з кредитування. Окрім того, великого удару по банківській системі завдало масове зняття депозитів із рахунків, підігріте економічною кризою.
Варто додати, що банкіри змінили ще й головні умови кредитування і стали ретельніше придивлятися до своїх потенційних клієнтів. На позику можуть розраховувати тільки ті особи, які мають офіційну, стабільну і високооплачувану роботу. "Не є секретом, що колись людина без проблем могла піти в банк і взяти кредит, навіть маючи не завжди стабільні доходи. Зараз банки дуже уважно приглядаються: чи може та чи інша людина повернути потім гроші вчасно", - пояснює Володимир Іванський.
За його словами, охочим переплачувати слід підготуватися до того, що отримуючи кредит на купівлю авта, клієнт може розраховувати на позику тільки у національній валюті. Однак більшість імпортерів ще у жовтні перевела свої ціни у долари чи євро, а решта автодилерів планують змінити цінники вже цього місяця.
Наразі, за прогнозами експертів, з ринку відійде 30 - 40% тих покупців, яким не вистачає повної суми для купівлі нової автівки, що призведе до формування відкладного попиту. Так, у порівнянні з очікуваними продажами, цього року кількість проданих авт буде меншою на 35 - 37%. Про це нещодавно заявив президент Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко.
Експерт переконує, що на краще сподіватися не доведеться, зважаючи на нестабільність банківської системи, фінансову кризу, спад виробництва, а ще зростання інфляції та політичну ситуацію в Україні. Назаренко спрогнозував, що цьогоріч в цілому буде продано близько 600 тис. автомобілів. Але вже наступного року частка кредитних продажів може становити від "нуля" до 10%. Відтак, на його думку, може відбутися переформатування ринку: покупці почнуть віддавати перевагу недорогим автам і преміум-сегменту.
Нині недостачу коштів і жорстку політику банків уже відчули покупці автомобілів виробництва країн СНД (ЗАЗів і ВАЗів). Найскладніше у цій ситуації продавцям автомобілів преміум-класу. Адже продажі люксових автомобілів значно знизилися через брак необхідної кількості коштів у потенційних покупців.
Проте, і банкіри, і автодилери визнають - людей, готових купувати автомобілі навіть за таких несприятливих економічних умов є чимало. Тож вони можуть ще й виграти у цій ситуації, тому що через падіння продажів у багатьох автосалонах України відбулося значне зниження цін на нові автомобілі: подекуди навіть можна отримати знижку від 10 до 25 тисяч гривень. Крім того, в осінній період автовиробники бажають максимально позбавитися від автомобілів цього модельного року і намагаються швидше замінити їх на нові, що також може відбитися на відпускних цінах на машини.
Експерти запевняють, що програми автокредитування повноцінно відновляться обов'язково, але тільки тоді, коли стабілізується ситуація на фінансових ринках. Адже ця сфера кредитування є досить важливою і вигідною для банків. Тож рано чи пізно ставки кредитів будуть зменшуватися. Але коли це станеться, наразі сказати не може ніхто.