Завдяки “ефективному” управлінню нинішньої влади державними фінансами, така непримітна державна структура, як казначейство опинилася у центрі уваги. А біда в тому, що наші великі реформатори взялися вкотре покращувати життя пересічним українцям, – затримуючи кошти місцевих громад Львівщини на казначейських рахунках. І так триває вже понад рік!
Терпець міських голів увірвався, адже мова йде не лише про мільйонні борги перед виконавцями тих чи інших робіт у місті, а й про квитанції за телефонний зв’язок. Посадовці зізнаються, що терпіли – скільки могли, але далі так бути не може.
Адже, якщо кошти не перерахують найближчим часом, то деякі міста залишаться не готовими до зими, не кажучи вже про жахливий стан доріг, ремонт садочків, шкіл тощо! Тому Львівське регіональне відділення Асоціації міст України на засіданні 19 липня цього року у Львові прийняло звернення до Президента України, прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради, президента ВАОМС “Асоціація міст України” щодо ситуації з непроплатами Держказначейством коштів за платіжними дорученням міських рад.
Півроку просимо, щоб нам перерахували наші гроші(!), а нам говорять, що на рахунках нуль
Зі слів Василя Абаімова, заступника голови Львівського регіонального відділення Асоціації міст України (АМУ), якщо урядовці не зреагують на звернення, то голови міст Львівської області налаштовані рішуче – збираються пікетувати відомство. Навряд чи начальник казначейства вмить перерахує гроші. Цього не не станеться, тому що не в його силі перерахувати гроші, яких… нема! Зі слів Василя Абаімова, на казначейському рахунку буває декілька десятків тисяч гривень, хоча має бути декілька мільярдів, які давали б змогу обслуговувати бюджети на місцях.
Борг понад сто мільйонів гривень!
Цього тижня, аби обговорити проблему з казначейськими боргами, до Львова з’їхалися міські голови з Радехова, Старого Самбора, Рави-Руської, Самбора, Мостиськ, Турки та Жовкви. Зі слів заступника голови Львівського регіонального відділення Асоціації міст України Віталія Загайного, станом на 19 липня загальний борг казначейства по містах Львівщини становив понад 100 млн грн.
“Але, ця цифра динамічна і постійно змінюється. Сьогодні, до прикладу, певна проплата відбулась, з’явились кошти і було оплачено певну частину платіжних доручень, надісланих міськими головами. Відповідно, цифра змінюється. Або ж, навпаки, чергові платіжні доручення прийшли у відділення казначейства і цифра зростає”, – уточнив Віталій Загайний. Те, що борги величезні й так зрозуміло, але найбільше очільників міст обурює, що вони не можуть скористатись тими коштами, які чесно заробила громада.
“Йдеться не про кошти, які нам дала держава у вигляді дотацій. Адже міська рада має спеціальний фонд, який утворюється завдяки тому, що ми самі продаємо майно та землю, маємо чесно зароблені кошти громади, – каже міський голова Рави-Руської Ірина Верещук. – Півроку просимо, щоб нам перерахували наші гроші (!), а нам говорять, що на рахунках нуль. Ми не можемо ними скористатись, це абсурд. Єдиний казначейський рахунок, не питаючись нас – головних розпорядників цих коштів, забирає їх. Ми звертаємось із платіжними дорученнями, реєструємо їх, а нам через три місяці кажуть, щоб перереєструвати, бо вже прострочили. А мешканці питають, чому не зроблена дорога, немає каналізації. Ми розуміємо, що криза в країні, що треба віддавати за зовнішніми боргами. Однак ми не розуміємо ситуації щодо наших коштів, отриманих від продажу землі і майна”.
Не думаю, що страйк вирішить проблему. Знаю, що великі кошти “зависли” на рахунках у казначействі, але у цьому не винен начальник казначейства
Крім того, Ірина Верещук додала, що ситуація настільки критична, що розпорядники коштів готові зняти їх зі спеціального казначейського рахунку і передати іншим банкам. “Ми маємо бути господарями своїх коштів”, – додала Ірина Варещук.
До слова, сьогодні, 25 липня, міські голови районів Львівщини зустрічаються з керівником області Віктором Шемчуком щодо цього питання. Як з’ясувалося, губернатор щодня спілкується з начальником головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області Петром Могиляком і цілком підтримує ініціативу Асоціації міст України щодо пікету.
“Але, не думаю, що страйк вирішить проблему. Знаю, що великі кошти “зависли” на рахунках у казначействі, але у цьому не винен начальник казначейства”, – зазначив учора “Пошті” губернатор Львівщини.
Парламентарі безсилі
Не можуть вплинути на ситуацію й депутати Верховної Ради. Так, вони запрошували до Львова начальника Держказначейства України, але він приїхати відмовився.
Степан Кубів, заступник голови парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності запевняє, що народні депутати з Львівщини бачать і розуміють цю проблему. “Функції казначейства, що нині є технічними, не виконують тих ролей, які мають. Тобто, його можна ліквідувати і використовувати Ощадбанк для проведення платежів. Апетити на витрати є набагато більші ніж доходи і дохідна частина бюджету не виконується. Тратимо більше, ніж заробляємо!”, – зазначив учора “Пошті” Степан Кубів.
Казначейство можна ліквідувати і використовувати Ощадбанк для проведення платежів
Він певен, що виправити ситуацію може лише Президент і Кабмін, адже це їх конституційний обов’язок. “Централізувавши владу у своїх руках, Президент є розпорядником коштів. Якщо гарант не втрутиться, то на нас чекає катастрофа паливного сезону, катастрофа по розрахунках за угодами”, – певен депутат.
З його слів, нині ми маємо бюджет проїдання, мінімальне забезпечення пенсій і зарплат.