155,1 млрд грн було станом на 1 вересня на депозитних вкладах громадян України
Гроші, як відомо, потрібні завжди. Особливо, коли їх бракує. Проте є в них така собі "родзинка". На відміну від чогось суто матеріального, це - чи не єдине з досягнень людської цивілізації, якому характерна майже містична властивість: якщо гроші в тебе вже є, то неодмінно хочеться, щоб їх було ще більше. Така потенція до невпинного нагромадження.
Керівники банків у цьому сенсі, звісно, теж не виняток серед решти людства. І хоча суми, що ними оперують банкіри, не до порівняння з грошовим обігом пересічних громадян, принцип прагнення до постійного зростання капіталу діє там так само, як і серед нас, грішних. А на тлі світової фінансової кризи потребу в залученні додаткових грошей вітчизняні банки відчули ще гостріше, ніж у "мирні" часи.
Адже після запровадження Нацбанком обмежень на видачу депозитних вкладів чимало громадян замислилося: а чи варто зараз нести гроші у фінансові установи? Не кажучи вже про загальне падіння довіри до них. Щобільше, - лише у жовтні населення забрало зі своїх рахунків понад 20 млрд грн.
Логічний висновок, який роблять оператори банківського ринку в нових умовах - зростання активності реклами. Телебачення буквально переповнене різноманітними пропозиціями на кшталт того, що "саме у нас - найвигідніше, найнадійніше", і взагалі, якщо вже класти гроші, "то тільки тут".
Одна з найпопулярніших "фішок" - проведення акцій, взявши участь у яких, клієнт може покласти свої гроші до банку на супервигідних умовах. Окрім чималих відсотків - від мінімальних 13-ти до
22-х річних у гривнях та від
7-ми до 15-ти у валюті - власне, за самим депозитом, пропонуються ще й додаткові бонуси.
Проте у житті все виглядає не так просто, як у рекламі.
Візьмемо, до прикладу, одну відому в країні й поважну фінустанову. Акція, яку там приурочили до 15-річчя банку, дозволяє вкладникам за і без того немаленьких відсотків річних - 20,5 у гривні та 13 у доларах, - отримати ще й 3-відсотковий додатковий бонус.
Але за просто так 3% до депозиту вам ніхто не дасть. Якщо рахунок відкрито з виплатою річних у кінці терміну дії договору, то лише тоді ви станете учасником миттєвого бонусного розіграшу. Щоправда, у досить оригінальний спосіб - на тисячу призів-бонусів лише 50 з них - 3-відсоткові. Решта - по 0,5%. На те вона й лотерея...
У іншому банку бонус ще більший - 5%. Щоправда, схема майже така ж. Хіба що мінімальний відсоток, а таких "призів", звісно, більше, менший - 0,15.
Деінде пішли ще далі. Там усе по-сучасному, за новітніми технологіями. Тож якщо вкладник відкриє собі рахунок, то номер договору відразу йде "у справу" "подвоєння депозиту". А комп'ютер щотижня визначає переможців. Щоправда, лише одного. Саме він і матиме шанс на подвоєння свого вкладу. Решта, звісно, залишаються при "своїх". Проте й у випадку виграшу відсотки нараховуються на первинну суму вкладу, а не на подвоєну. А сам виграш клієнт може забрати лише, коли закінчиться термін депозитного договору. Отже, й виграні гроші все одно на означений строк залишатимуться у банку.
"Хитрощі", до яких вдаються банки, аби залучити додаткові гроші, - зрозуміло, лише поодинокі приклади у загальному "морі" різноманітних пропозицій, що нині лунають звідусіль.Чимало банків узагалі пропонують гарантовано приплюсувати додаткові відсотки до основної ставки депозитного рахунку. Мовляв, ти тільки поклади, а там вже справа наша. Словом - не прогадаєш. Причому, розмір такого "дарунку" може коливатися у межах від 0,5 до 6%. Але тільки не думайте, що легко заробите за рахунок банків.
До прикладу, вам пропонують оті найвищі 6 % річних взагалі без усіляких розіграшів. Згаданий відсоток можна отримати лише після оформлення депозиту терміном на 6 місяців. Щоправда, мінімальна сума вкладу при цьому має бути не меншою, ніж 5 тисяч гривень. А сама базова ставка річних доволі скромна - 12 відсотків.
Ми, безперечно, на закликаємо нікого зберігати гроші тільки у "скляних" банках чи чомусь схожому. Проте радимо прискіпливіше знайомитися з умовами банківських акцій. Не треба поспішати на першу-ліпшу "халяву", як би привабливо, на перший погляд, вона не виглядала.
А ще - радимо ретельніше вибирати банк, якщо ви зважилися відкрити депозит. Зверніть увагу на банківські активи, аби переконатися у його фінансовій спроможності. Адже за усієї привабливості нинішніх банківських пропозицій гроші ви отримаєте лише потім - не раніше, ніж через 6 місяців. А якою буде тоді ситуація на фінансовому ринку, вам сьогодні не скаже жоден банкір.