У НБУ зафіксували найменший попит на валюту за останні 4,5 роки.
Так, у березні українці купили готівкової валюти на 2,7 млн доларів більше, ніж продали банкам, що є мінімумом з початку фінансової кризи. Такого низького попиту на роздрібному ринку не було вже 4,5 роки, пише з посиланням на дані НБУ “КоммерсантЪ-Украина”.
Востаннє населення проявило такий низький інтерес до валюти в липні 2008-го, коли громадяни продали банкам на 54 млн доларів більше, ніж викупили.
Для порівняння – за два перші місяці цього року обсяг відтоку валюти з фінсектора становив 423 млн доларів. Через такий низький попит Нацбанку не довелося витрачати міжнародні валютні резерви для підтримки курсу – в березні вони зросли на 17 млн доларів.
Довіра до гривні?
У Нацбанку пояснюють таке падіння попиту на іноземну валюту довірою громадян до гривні. “Населення зараз більше зацікавлене в гривні, ніж в іноземній валюті. Якщо за весь минулий рік громадяни поклали на гривневі банківські рахунки 25,8 млрд грн, то лише за перші три місяці цього року – 21,1 млрд грн. Водночас, попит на валютні рахунки, навпаки, відсутній”, – розповів директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубіхвост. Учасники прогнозують: ситуація залишиться стабільною впродовж найближчих місяців, окрім травня.
“Певне зростання попиту очікується в травні, тому що багато іноземних компаній будуть виплачувати дивіденди. Для цього вони будуть купувати великі обсяги іноземної валюти на міжбанку, а при цьому, як правило, відразу виникає певна нервозність населення”, – пояснив казначей одного з великих банків, інформує iPress.
Про причини
Ростислав Слав’юк, доктор економічних наук, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи НБУ певен: українці менше заощаджують у валюті через низькі доходи. І називає щонайменше дві причини, через які люди знімають із банківських рахунків валюту.
“По-перше, українцям – бракує грошей, по-друге, – вилучення доларових заощаджень відбувається через наближення свят. Багато людей щось купуватимуть. Частину грошей зніматимуть ті, хто їде за кордон, а, повірте, таких буде чимало. Також наближається літо, час подорожей і відпусток... Це теж впливатиме на зняття доларів із банківських рахунків”, – розповідає “Пошті” Ростислав Слав’юк.
Долар – авторитетна валюта
Експерт не погоджується з тим, що в українців знизилась довіра до долара. Тому він не пов’язує ліквідацію деяких доларових рахунків з цим. А певен: у нас є дуже перекошена інформація про рівень доходів населення і вони зросли не настільки, як нам “малюють”.
“Якщо люди нині схильні більше витрачати, ніж заощаджувати, то це означає, що вони роблять це вимушено. Витрачають більше, бо все дорожчає, і в структурі їх доходу займає більшу частку. До прикладу, комуналка подорожчала на сто гривень, але якщо людина має зарплату дві тисячі гривень – це багато!”, – наголошує співрозмовник.
Ростислав Слав’юк каже, що довіра в українців до долара знизиться тоді, коли США будуть ліквідовані, як держава, а найближчі 20-30 років ставлення до цієї валюти не погіршиться. “Долар залишається авторитетною валютою!”, – каже він.
Щодо євровалюти, то тут ситуація трохи гірша. Зі слів економіста, зона євро перебуває в жахливому стані, але не можна стверджувати, що українці надто погіршили своє ставлення до євровалюти.
Тож експерти не рекомендують українцям ліквідовувати доларові депозити.
Проте варто сказати, що банківська система України переорієнтовується на кредити в гривнях, зі слів Ростислава Слав’юка, це нормальний процес, який повинен відбуватися.