Львівщина у трійці лідерів в Україні за темпами зростання боргів із зарплати
Львівська область третя після Донецької та Луганської у державі за темпами зростання боргів із зарплати. Таку не вельми втішну інформацію оприлюднила цього тижня міністр праці і соціальної політики України Людмила Денисова. За її словами, сьогодні загальноукраїнський борг із виплати зарплати становить майже 850 мільйонів гривень (!). Це на 22% більше (на 154,1 млн грн), аніж станом на 1 вересня.
Зокрема, на Донеччині заборгованість збільшилася на 53,5 млн грн, Луганщині - на 44,7 млн грн, Львівщині - на 23,6 млн грн. Зросли борги також у Харківській - на 11,7 млн грн, Запорізькій - на 5,8 млн грн, Чернігівській областях - на 3 млн грн. Невтішна тенденція, за інформацією Міністерства праці та соцполітики, є у всіх регіонах, окрім Одеської, Тернопільської, Херсонської та Черкаської областей, а також у місті Києві.
За словами Людмили Денисової, головними причинами збільшення заборгованості із зарплати у державі є зростання заборгованості з виплат на вугільних підприємствах (469,8%) через неплатежі енергетичних підприємств та суттєве зменшення обсягів реалізації коксівного вугілля; погіршення фінансового стану підприємств; неповне фінансування держзамовлень; непроведення розрахунків за продукцію та надані послуги.
За інформацією начальника головного управління праці та соціального захисту Львівської облдержадміністрації Василя Мартиняка, сума заборгованості з виплати зарплати на підприємствах області станом на 23 жовтня становила 26,9 млн грн, у тому числі на підприємствах державного сектору економіки - 9,8 млн грн. "Упродовж вересня цього року приріст обсягів невиплаченої зарплати збільшився за рахунок невиплати зарплати за серпень працівникам шахт та підприємств, що їх обслуговують, працівникам ВАТ з газопостачання та газифікації "Львівгаз" та їх філій, а також ТзОВ "Львівські автобусні заводи", - повідомив "Пошту" В. Мартиняк, додаючи, що станом на 23 жовтня працівникам шахт та газовикам зарплата за серпень виплачена повністю.
Посадовець розповів, що найбільшими підприємствами-боржниками є ТзОВ "Львівські автобусні заводи", Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут, Львівська геологорозвідувальна експедиція дочірнього підприємства "Західукргеологія", ВАТ "Завод "Львівсільмаш", Державне підприємство "Золочівський лісгосп", ВАТ "Львівська вугільна компанія", мостобудівне управління ВАТ "Західшляхбуд" №1, державне підприємство "Угерський спиртовий завод".
Які ж заходи вживає обласна влада, аби мешканці Львівщини отримали свої кровно зароблені гроші? Упродовж останніх тижнів заступник губернатора Львівщини Ярослав Кашуба провів низку нарад та зустрічей. Насамперед на обласному рівні відбулося засідання із керівниками підприємств області, які є найбільшими боржниками. Кожному з них дали доручення прозвітувати про роботу, яку ведуть підприємства стосовно погашення боргів. За словами Я. Кашуби, всі підприємства-боржники подали графіки погашення заборгованості зарплат до кінця року. "Ці графіки були підписані керівництвом підприємств-боржників та головним бухгалтером, а також керівниками профспілкових комітетів цих колективів", - говорить Я. Кашуба. Також керівники підприємств-боржників отримали завдання поінформувати своїх працівників щодо графіка виплат заборгованостей. Окрім того, на регіональному рівні відбулося засідання й створено спільні комісії інспекції праці та заступників голів РДА, які курирують соціальний напрям, стосовно проведення аналізу щодо погашення зарплатні. У Львові також відбулося засідання із керівниками підприємств, які є боржниками. Ці керівники подали графіки погашення заборгованості. За інформацією прес-служби ЛОДА, скажімо, ЛАЗ за останній тиждень погасив 700 тис грн боргів перед працівниками. До кінця року цей завод зобов'язаний погасити ще
5 млн грн.