Обдерти як липку

Міністерство інфраструктури лобіює підвищення акцизів на бензин і дизпальне. Експерти певні: такий крок призведе до появи на ринку великої кількості контрабанди і фальсифікату

 

Міністерство інфраструктури лобіює підвищення акцизів на бензин і дизпальне. Експерти певні: такий крок призведе до появи на ринку великої кількості контрабанди і фальсифікату

У Міністерстві інфраструктури справді хочуть підвищити акцизи на бензин і дизпальне. Учора це підтвердили “Пошті” у прес-службі відомства. Проте відмовилися уточнити, на скільки саме пропонують підвищити акциз і коли. Мовляв, відповідний законопрект доопрацьовують і через тиждень він з’явиться на офіційному сайті міністерства. 
Поза тим, Володимир Козак, міністр інфраструктури вже заявив, що відомство подало до Кабміну пропозицію про підвищення акцизного збору на світлі нафтопродукти. “Мова йде про поетапне збільшення акцизів до рівня мінімальних середньоєвропейських ставок – у нашій країні найнижчі збори на пальне в порівнянні з іншими країнами Європи”, – сказав Володимир Козак. 
Якщо в Україні ставка акцизу за тонну бензину становить 198 євро (для дизельного пальне – 46-98 євро), то в ЄС в середньому – 466 євро за тонну (і 375 євро за тонну дизпального). До прикладу, в Німеччині акцизна ставка за тонну бензину складає 851 євро, а за тонну дизпального – 
534 євро, в Польщі – 494 і 375 євро відповідно. “Зрозуміло, що у нас і зарплати нижчі, але розглянути питання підвищення акцизу необхідно”, – підкреслив міністр. 
Як вже писала “Пошта”, акцизний збір треба підвищити для того, щоб збільшити надходження коштів до дорожнього фонду для будівництва і ремонту автомобільних доріг, основна дохідна частина якого формується саме за рахунок акцизного збору і ввізного мита з імпортованих на територію України транспортних засобів, шин і нафтопродуктів. За слів Володимира Козака, у міністерстві розраховують таким чином покращити якість доріг. 

Позиція компаній

Учасники ринку говорять, що побоюються підвищення акцизів і вважають, що така загроза цілком реальна, якщо “надійде команда зверху вирішити проблему бюджетної дірки”, інформує “Економічна правда”. 
Експерт консалтингової компанії Upeco Олександр Сіренко каже, що зараз роздрібні ціни на бензин і так максимальні: частина компаній – приблизно 20% ринку продає А-95 по 11,45 гривень за літр. У прес-службі ВАТ ”Лукойл” відзначають, що підвищення акцизу втричі призведе до подорожчання бензину на шість-сім гривень за літр. 
Проте не всі компанії готові прогнозувати вартість нафтопродуктів через підвищення акцизів. Так, Олег Дорожовець, фахівець із зв’язків з громадськістю мережі АЗС ОККО сказав “Пошті”, що нині такі прогнози робити майже неможливо, адже є низка чинників, які необхідно врахувати. “Стверджувати можу лише одне, якщо буде підвищення акцизу, то це відіб’ється на ціні пального”, – каже Олег Дорожовець.

Контрабанда і фальсифікат

Незважаючи на заяву міністра і представників компаній, деякі експерти певні: найближчим часом суттєвого здорожчання акцизу все-таки не буде, адже споживачі “не витримають” такої цінової політики. 
Так, Юрій Корольчук, експерт інституту енергетичних досліджень розповів “Пошті”, що згідно дослідження, яке провели імпортери, український споживач може “витримати” ціну 15-16 гривень за літр бензину, але не вищу. І тут мова йде про бензин марки А-95, А-98. 
“А якщо зростання буде більшим – це призведе до різкого скорочення споживання бензину в країні. Або до появи на ринку великої кількості контрабанди і фальсифікату. Контрабандою називаємо те, що незадеклароване, везуть через митницю”, – пояснює “Пошті” експерт.
Він певен: кампанія з підвищенням акцизу налаштована на те, щоб наповнити держбюджет. “Урядовці роблять все, щоб збільшити надходження до бюджету. Проте ця ідея навряд чи буде реалізована в найближчій перспективі. Можливо, акциз зросте, але питання на скільки”, – каже експерт інституту енергетичних досліджень.
Також Юрій Корольчук скептично відноситься до ідеї ремонту доріг за кошти, які надійдуть у держбюджет від підвищеної ставки акцизу. “Наразі не варто говорити про те, що такі плани справді є. Хоча проблему доріг можна вирішити за рахунок підвищення акцизу, не залучаючи кредитів, адже Укравтодор є одним із майбільших позичальників, тому, відомо, що на дороги потрібні величезні кошти. Це якщо не враховувати, скільки грошей на цьому крадуть і, хто скільки заробив на ямковому ремонті”, – каже співрозмовник.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.0953 / 1.57MB / SQL:{query_count}