Запровадження обов’язкової плати за послуги з організації збору, заготівлі та утилізації зношених шин запропонували у спільному проекті наказу міністерств доходів і зборів, екології та природних ресурсів, а також економічного розвитку і торгівлі, інформують “Коментарі”.
У разі набуття чинності цим нормативним актом усі імпортери і виробники шин та гумових камер в Україні зобов’язані самостійно збирати й утилізовувати зношену продукцію або ж платити спеціально створеним підприємствам за ці послуги. Йдеться про всі типи шин і гумових камер – не тільки автомобільних, але й від мотоциклів, велосипедів, літаків і вертольотів.
Мінімальну плату за збір та утилізацію шин пропонують запровадити на рівні 2 грн за кілограм, для гумових камер – 1,9 грн за кілограм. Розмір мінімальної плати може бути підвищений, але не більш ніж на 10%. Згідно з пояснювальною запискою до проекту наказу, в Україні щороку назбирується понад 180 тис тонн зношених шин і камер. Відповідно річний обсяг коштів, залучених шляхом сплати цього збору, в ідеалі може становити майже 360 млн грн.
До слова, щороку в Україні загальний обсяг побутових відходів збільшується на майже 50 млн куб. м, а промислових – на 175 млн куб. м. Ще в 2010-му повідомлялося, що Міністерство охорони навколишнього середовища вивчає можливість будівництва в Україні восьми заводів з переробки шин.
“12,5 млн штук покришок у нас накопичується щороку. Технології, яка б утилізувала їх на сто відсотків, в Україні немає. Ми кажемо, що купуємо для восьми регіонів України технології, які є, які абсолютно безпечні для екології, які утилізують майже
95 відсотків цього виду відходів, і вирішимо цю проблему”, – каже представник Мінприроди.