За результатами дослідження Державного комітету статистики Польщі (GUS), українські, російські та білоруські шопінг-туристи впродовж 2012 року купили в Польщі товарів на понад 6,6 мільярда злотих (16,8 мільярда гривень). Причому понад 40% цієї суми припадає саме на українського покупця. Натомість поляки скупилися у своїх східних сусідів на суму вдесятеро меншу. Дослідження ґрунтується на даних анонімного опитування у пунктах пропуску на східній ділянці кордону.
Українці, а це переважно жителі прикордоння, власники дозволів у рамках малого прикордонного руху, польських магазинах купують переважно продукти харчування, будівельні матеріали та запчастини до автівок, білоруси – побутову техніку, а росіяни – одяг. Обсяги закупівель порівняно з 2011 роком збільшилися приблизно на 30%, стверджують аналітики. Поляки приїздять до України зазвичай за пальним, цигарками і солодощами.
Житель прикордонного містечка Рава-Руська Ігор Пожиняк не приховує, що закуповується виключно у польському супермаркеті. “У мене вдома вже кілька років тільки сіль, цукор і хліб українські, все інше – з Польщі. Ми вже звикли до польських продуктів і змінювати своїх уподобань не маємо наміру “, – сказав він “Німецькій хвилі”. Чоловік певен: якість продукції тамтешніх виробників набагато вища за українські аналоги, а ціни значно нижчі. “Особливо любимо кисломолочні продукти – йогурти, сметану, сири, та й м’ясні вироби нічим не гірші. Навіщо ж купувати тут, якщо, до прикладу, польська сметана дешевша приблизно удвічі за українську, вартість оливкової олії – орієнтовно 40 гривень, а в наших магазинах – 60… І так з усім асортиментом”, – запевняє Ігор Пожиняк.
Саме суттєва перевага цін та смаку польських продуктів спонукають цього українця, і не лише його, заробляти на перепродажу закордонних товарів. Житель Рави-Руської ось уже два місяці продає польські харчі на одному з львівських ринків, де конкуренцію йому складають лиш двоє торговців польським крамом.
“Їжджу раз на п’ять днів, набираю продуктів у межах дозволеного – до 200 євро на особу (обмеження митного законодавства), від кожного виробника –до двох кілограмів. Але беру в машину ще двох людей, і норма збільшується. Люди купують усе: чай, йогурти, сосиски, питають про масло, соки. Це важка праця: кордони, черги, час і нерви! Але іншої роботи немає…” – пояснює чоловік.
Щоразу в сусідній країні Ігор Пожиняк залишає до двох тисяч злотих. І таких, як він, можна знайти майже у кожній хаті прикордонного містечка. Не всі продають, але всі купують для власного вжитку, каже співрозмовник. Його покупці запевняють, що беруть товар винятково через смакові якості та нижчі ціни, аніж в українських крамницях.
“За 22 роки незалежності український виробник продовольчої продукції лише з року в рік скорочує обсяги виробництва, знижує пропозиції, – пояснив “Німецькій хвилі” голова Комітету економістів України Андрій Новак. – Цю порожню нішу заповнюють імпортні товари, які в ціні постійно зростають через девальвацію гривні”.
Звідси, пояснює експерт, неадекватно високий рівень цін на продукти в Україні. Аграрії не нарощують виробництва, бо в країні відсутня аграрна політика. Технологія виробництва застаріла і надто енергозатратна, а ще – високі ціни на пальне, каже Андрій Новак. У кінцеву, споживчу ціну українському виробникові доводиться закладати і непрямі витрати: хабарі, “відкати” за держзакупівлі, судові врегулювання… А у Польщі, зазначає експерт, виробники активно експортують свої продукти.
Нині для українців поступово виходить на перший план якість продукту, вважає експерт Громадської ініціативи “Європа без бар’єрів” Світлана Мітряєва. Тому й не дивно, каже вона, що європейські продукти харчування мають попит, адже європейські стандарти контролю якості більш надійні, і українці це розуміють. Європейське обслуговування покупця теж є одним із важливих елементів, яким і спокушають польські крамниці. “Наші люди скучили за повагою, культурою обслуговування, приязним ставленням продавців і, зрештою, за усмішкою”, – зазначає Світлана Мітряєва.
Вона переконана, що саме завдяки злагодженій роботі з видачі українцям дозволів малого прикордонного руху Польща суттєво підняла економіку своїх прикордонних районів, які ще донедавна були депресивними. Не виключено, додає експерт, що досвід Польщі хоче перейняти і Словаччина, збільшуючи кількість виданих віз.
Опитані “Німецькою хвилею” експерти запевняють, що великий попит на польські товари не зникне – потік шопінг-туристів лише збільшуватиметься, бо в Україні наразі немає передумов для покращення ситуації з цінами та якістю продуктів харчування.