Пішли, щоби повернутися

Представники МВФ приїдуть до нас у березні. До того часу українські урядовці мають скласти план роботи, взяти на себе певні зобов’язання і переконати, що зможуть віддати борг

Представники МВФ приїдуть до нас у березні. До того часу українські урядовці мають скласти план роботи, взяти на себе певні зобов’язання і переконати, що зможуть віддати борг

Місія МВФ поїхала з України, але обіцяє повернутися в березні для продовження дискусії щодо нової програми співробітництва. Про це йдеться в заяві голови місії МВФ Крістофера Джарвіса, інформує офіційний сайт МВФ. 

“Ми досягли значного прогресу в досягненні взаєморозуміння з владою України щодо політики, яка забезпечить скорочення дефіциту бюджету і дефіциту рахунку поточних операцій, збільшення резервів, створення нових робочих місць і забезпечення загального економічного зростання. Проте важливі питання економічної політики залишаються відкритими. Ми розраховуємо повернутися до Києва в березні для продовження дискусії”, – йдеться в заяві голови місії МВФ. 

Разом з тим, Крістофер Джарвіс спрогнозував, що економічне зростання України в 2013 році, за відсутності коректування економічної політики, становитиме до 1% при значному дефіциті рахунку поточних операцій, що залишить Україну вразливою в разі негативного розвитку подій. 

Так, Україна розраховує домовитися з МВФ про отримання нового кредиту stand-by в обсязі 10 млрд SDR (близько 15,4 млрд доларів). Проте, щоб отримати гроші від фонду, нашій державі доведеться не лише взяти на себе певні зобов’язання і виконати їх у зазначені строки, а й (найголовніше!) довести кредитору, що уряд матиме з чого повернути борг.

Газ подорожчає!

Експерти певні, що однією з умов МВФ щодо кредиту є підвищення ціни на газ для населення. Зокрема, Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень каже, що під час перебування в Україні представники фонду отримали запевнення, що газ в Україні подорожчає після закінчення опалювального сезону. “Конкретні зрушення в переговорах зможемо побачити в березні під час наступного візиту місії МВФ до Києва”, – розповідає “Пошті” Юрій Корольчук. Тобто мова йтиме про підписання кредиту за новою програмою, ймовірно stand-by.

Юрій Корольчук певен, що МВФ бачить свою вигоду в наданні кредиту нашій державі. “Фонд – не благодійна організація. Їм вигідно, щоб Україна взяла цей кредит, адже разом і ним, наша країна візьме на себе зобов’язання. Наприклад, працювати з певними міжнародними організаціями. Також деякі міжнародні компанії, які працюють на наших теренах, отримують підтримку”, – каже співрозмовник. До того ж не секрет, що частина позичених грошей, або й більше повернеться назад МВФ.

КОМЕНТАР
Сергій Терьохін, економіст, член парламентського комітету з питань податкової і митної політики:
- Якщо уважно прочитати маленьке повідомлення, яке є на сайті МВФ, то неважко зрозуміти, що воно звучить з насмішкою. Мовляв, нарешті МВФ здається, що українська влада зрозуміла, що в фонді від неї хочуть. Наголос на тому, що жодних обіцянок, пропозицій, поступок від українського уряду представники МВФ конкретно не почули. Натомість, почули приблизно таке: "О, нарешті, зрозуміли!"Місія МВФ повернеться в березні. А до того часу все, що нібито зрозуміла українська влада, треба викласти на папір, тобто написати меморандум, який подається від імені уряду раді директорів валютного фонду. В меморандумі мають бути написані ті заходи, які уряд збирається виконувати і строки їх впровадження. Не розумію, про яке задоволення йдеться, хіба, що український уряд нарешті второпав, чого ж хоче МВФ! А хоче фонд одного - того, що хоче кредитор від позичальника. Чи вистачить Україні коштів, аби повернути фонду 15 млрд доларів кредиту, який вона прагне отримати.Наша влада має довести, що не буде брати борг у когось іншого, щоб повернути борги МВФ. Натомість зменшить видатки бюджету на певні соціальні програми або підвищить податки, тобто доходи бюджету, або буде всередині країни боротися з корупцією. Отаке! Тож, яким шляхом піде уряд? Всі нюанси мають бути прописані в меморандумі. Так, дехто каже, що МВФ хоче, щоб українцям підняли ціну на комуналку, неправда, фонд цього не хоче. Йому потрібно, щоб був зменшений дефіцит бюджету, а яким чином він буде зменшений - це інша історія. В фонді сидять математики, вони хочуть, щоб їм показали програму, план роботи. Адже вони позичають нам гроші, тож хочуть знати, як ми будемо повертати їх, не накопичуючи нових боргів. Треба розуміти, що МВФ хоче забрати гроші, які були вкладені раніше. Уряд Азарова зараз сидить без штанів. Ми не ведемо фінансових перемовин з Росією тому, що наші сусіди цього не хочуть. Минулого тижня з'явилося повідомлення міністра фінансів однієї з африканських країн. Він сказав, що на бюджетному рахунку його країни залишилося 250 доларів. Нині така ж ситуація й в Україні. Росія не буде позичати країні з жахливим фінансовим становищем.

Апетити зменшились

Юрій Корольчук спостерігає що співпраця з МВФ пожвавлюється тоді, коли активізуються українсько-російські перемовини. Зі слів експерта, представники фонду хвилюються, що сусідські сторони домовляться швидше, і якщо так станеться, то Україна зможе отримати дешевшу ціну на газ. 

“Завдяки цьому зменшилося б навантаження на бюджет. Це не лякає МВФ, але змушує рухатися. Поки ми не отримали знижки на російський газ – МВФ залишається цікавим для України”, – каже Юрій Корольчук.

Він каже, що якщо ми зараз отримаємо кредит від МВФ, то можемо далі тягнути час переговорів з Російською Федерацією. Проте експерт погоджується, що МВФ не цікавить ціна газу в Україні, “його цікавить, щоб у бюджеті був нульовий баланс”. 

“Вони  розуміють, що нічого витиснути з України вже не можуть. Ще минулого року вони зменшили свої апетити. Сказали, що можна підняти ціну на газ для населення на 20%. При цьому розтягнути підвищення дозволили на рік!”, – продовжує Юрій Корольчук. 

Експерт запевняє, що якщо фонд вирішить позичати нам гроші, то програму підписуватиму на декілька років. “Гроші, які МВФ позичає, планує в своєму бюджеті. Тому не підписує програму на рік-два, адже збирає необхідні кошти в інших країнах. Можливо, це буде програма на 2013-2918 рр”, – прогнозує експерт.

Те саме стосується суми запозичень. “Цього разу МВФ підписуватиме програму, згідно якої позичатиме Україні приблизно 15 млрд доларів”, – каже Юрій Корольчук.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0240 / 1.61MB / SQL:{query_count}