Важкі перемовини з МВФ

До 12 лютого в Україні перебуває місія Міжнародного валютного фонду. Експерти попереджають,що можливий негативний результат переговорів 

До 12 лютого в Україні перебуває місія Міжнародного валютного фонду. Експерти попереджають,що можливий негативний результат переговорів 

Цього тижня до України прибула місія Міжнародного валютного фонду, яка має розпочати переговори про надання українському уряду  кредиту за новою програмою “stand by”, повідомляють представники МВФ в Україні. 

Так, поновлення позик МВФ Україні припинилось ще з весни 2011-го. Експерти, депутати і представники влади кажуть, що гроші від МВФ дуже потрібні Україні, тим паче, що це найдешевший кредит, який нинішня влада, яка і без того по вуха в боргах, може взяти.  Поза тим, Україні не бачити дешевих міжнародних кредитів доти, поки в країні не припинять переслідування з політичних мотивів і не наведуть порядок у судовій системі.

Місія МВФ перебуватиме в Україні до 12 лютого, повідомив постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр. Український прем’єр-міністр Микола Азаров висловив сподівання, що переговори будуть конструктивними, і Україна невдовзі отримає нову програму кредитування “stand by”.

Співпраця з МВФ не є зайвою для підтримки фінансової стабільності в Україні, однак головна користь від неї в іншому. “Нам потрібна конструктивна співпраця з МВФ для того, щоб засвідчити європейський західний вибір України”, – сказав народний депутат Владислав Лук’янов, інформує Радіо Свобода. 

Ми мусимо “продемонструвати конкретні кроки до євроінтеграції й дати позитивний сигнал закордонним інвесторам. З іншого боку, ми перебуваємо у непростій фінансовій ситуації. Ми дуже багато сплачуємо російському “Газпрому” за блакитне паливо, а відтак, потребуємо додаткових фінансових ресурсів”, – вважає депутат.

На думку Владислава Лук’янова, Україна довгий час обходилася без траншів МВФ, і, попри песимістичні прогнози, зменшувала видатки державного бюджету і зберігала фінансову стабільність.

Проте деякі експерти певні, що багато залежатиме від зобов’язань, які наша держава готова буде взяти на себе, а згодом і виконувати. Зокрема, Олександр Пасхавер, директор Центру економічного розвитку, не думає, що вимоги МВФ будуть відмінні від попередніх. “Знаєте, не думаю, що вирішення цього питання буде залежати лише від економіки. Відомо, що наші урядовці самі пишуть у меморандумі, як треба будувати співпрацю в МВФ. Розписують у документі обіцянки, зобов’язання, а потім успішно їх не виконують...”, – розповів учора “Пошті” Олександр Пасхавер.

Він певен, що це створює певний “образ” нашої держави. “Тому питання кредиту полягає не лише у вимогах МВФ і згоди України виконувати їх, але й у довірі. Проте, здається, що довіри до України немає. Крім того, існує ще й певна політична атмосфера, на жаль, несприятлива для України”, – веде далі експерт.

Як наслідок, жодні аналітики, пов’язані із фінансовою сферою, не можуть остаточно спрогнозувати результат переговорів МВФ із Україною. 

Олександр Пасхавер певен: будуть важкі переговори, які можуть закінчитися негативно. “Не виключено, що кроки українського уряду будуть непередбачувані, адже на відміну від попередніх років, цього разу Україні гроші конче потрібні. Україна нині по вуха в боргах, маємо як внутрішні, так і зовнішні запозичення”, – каже директор Центру економічного розвитку. Але, незважаючи на це, позичити гроші можливість завжди є. Проте питання у вартості цих грошей. Відомо, що МВФ дає найменший відсоток для запозичень. Грошей в уряду справді не вистачає, але фінансовий ресурс урядовці знайдуть. “Питання лише за які відсотки, де, і як це впливатиме на Україну загалом”, – каже Олександр Пасхавер. 

ексклюзив 

“Без грошей МВФ уряд навряд чи підтримає свої штані…”

Сергій Терьохін, економіст, член парламентського комітету з питань податкової і митної політики, –  про мету приїзду до України місії МВФ, державні борги і політичні переслідування

 – Зараз в Україні перебуває місія Міжнародного валютного фонду. Чи варто українському урядові сподіватися на черговий кредит від МВФ?

– Нині йдеться не про поновлення коштів від ВМФ, а про цілком новий проект. Стара програма “stand by” закінчилася торік у грудні. Відомо, що програма була профінансована лише частково, адже з більш ніж 15 мільярдів доларів Україна отримала лише більше трьох з половоною мільярдів. Зараз йде мова про нову програму – це може бути стандартний або нестандартний кредити. До прикладу, Греції дали нестандартний кредит. Не виключено, що таке може бути й для України, але про це ще домовлятимуться. Мені відомо, що місія МВФ, яка нині перебуває в Україні, є ознайомча. 

– Тобто, зараз на гроші від МВФ розраховувати ми не можемо?

– Перед тим, як говорити про гроші, треба домовитися. Визначити, що це буде за програма, які її цілі, строки, обсяги. Після цього МВФ проведе експертизу макроеконічної ситуації і після наступного етапу переговорів з урядом,  українська сторона має подати до МВФ узгоджений текст меморандуму. Його пишуть як звернення до фонду з проханням надати кредит для певних цілей. До того ж, уряд у свою чергу бере на себе певні зобов’язання, тобто дає перелік заходів, які має робити. З власного досвіду можу сказати, що мине щонайменше два місяці поки уряд надішле меморандум до Вашингтона. Потім його розгляне адміністративний штат МВФ і винесе на рішення ради директорів. І лише після цього гроші можуть почати надходити в Україну.

– Які вимоги МВФ має виконати Україна, щоб отримати цей кредит?

– Якщо говорити про економіку, то МВФ буде наполягати на так званій бюджетній консолідації. Тобто, уряд хоче взяти гроші в борг у МВФ, оскільки витрачає він більше ніж заробляє. Отже виникає дефіцит бюджету, який не покривається запозиченнями уряду з інших джерел, а так далі не може тривати. Є лише дві інституції в світі, які дають дешеві кредити – це МВФ і Світовий банк. Так, МВФ дає гроші не для того, щоб заробити, а щоб забезпечити інтереси своїх аціонерів.

– Які ж країни є найбільшими акціонерами МВФ?

–  Є два найбільших акціонери – це країни ЄС і Америка. На третьому місці – Японія. 

– З ваших слів випливає, що МВФ прагне захистити своїх акціонерів?

– Так, головна мета МВФ –захистити інтереси приватного бізнесу найбільших акціонерів на території країни-позичальника. Це квінтесенція того, для чого МВФ і був створений. Для цього Україні потрібно поміняти економічну ситуацію так, щоб був прогнозований валютний курс. Треба, щоб уряд не брав у борг багато грошей, цим самим зменшуючи ризики підвищення податків, бо це теж заважає бізнесу. 

Мають бути зменшені адміністративні ризики – швидка і легка зміна законів, для цього МВФ буде вимагати зменшити дефіцит бюджету.  Для МВФ добре, коли дефіциту взагалі немає, але зараз, на жаль, для України це неможливо. Та зменшити темпи нарощування боргів. Відомо, що з 1998-го року минулий рік був рекордний за кількістю нарощених боргів. 

Можливо, щоб виправити ситуацію, уряд різко знизить видатки держбюджету, в першу чергу соціального характеру, бо вони займають дві третини від усіх видатків держбюджету. Можливо, будуть зміни щодо роботи Пенсійного фонду, адже нерозумна реформа цієї установи призвела лише до того, що його дефіцит збільшився.

– Відомо, що гроші від МВФ нам дуже потрібні. Ба більше, деякі експерти кажуть, що нині в Держбюджеті не вистачає грошей на виплату зарплат бюджетникам на четвертий квартал. Ви з цим погоджуєтеся? 

– Так, це правда. Гроші від МВФ нам дуже-дуже потрібні. Без цих грошей уряд навряд чи “підтримає свої штані”... 

– Якщо українському урядові все-таки не вдасться домовитися з представниками фонду, то де ми можемо ще взяти кошти?

– Альтернатива дістати гроші деінде є, але під значно вищі відсотки. МВФ дає гроші під п’ять відсотків, а європейські банки, наприклад, під 17%. До слова, під такі відсотки уряд вже брав кредит минулого року в Європі або в тих же українських олігархів, нібито в Швейцарії. Можна отримати гроші продавши газову трубу росіянам чи взяти кредит у приватних іноземних банків. Проте найкращий вихід нині для цього уряду – це взяти кредит від МВФ, але треба пам’ятати, що залишилося менше двох років до початку президентських виборів. Нагадаю, що нинішній Президент виграв вибори на риториці, що соціальні стандарти будуть підвищувати, податки зменшувати, а послуги ЖКГ, як мінімум не дорожчатимуть...

– Якщо Україна візьме на себе певні економічні зобов’язання, то можливо, на нас подивляться іншими очима? 

– Знаєте, питання навіть не в цьому. Одним з найбільших аціонерів МВФ є США, а якщо проаналізувати останні заяви керівників адміністрації американського президента з приводу політичних подій, які нині відбуваються в Україні.... 

Що б там український уряд на себе не взяв, поки в Україні не будуть усунені дві причини, цьому урядові політично ніхто не віритиме. Перша – закінчення в країні вибіркового судочинства, друга – припинити “під будь-яким соусом” політичні переслідування.

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4412 / 1.65MB / SQL:{query_count}