Президент України запропонував парламенту призначити на посаду голови Нацбанку Ігоря Соркіна, який з 25 грудня 2012-го виконував обов’язки голови Нацбанку, після того, як 24 грудня Президент своїм указом призначив голову Нацбанку Сергія Арбузова на посаду першого віце-прем’єр-міністра України.
Проте, експерти певні, якщо головою Нацбанку стане Ігор Соркін, – змін чекати не варто. Зокрема, Ростислав Слав’юк завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ каже, що нинішня політика і робота Нацбанку відома й близька Ігорю Соркіну, тому, ймовірно, він буде її продовжувати. Не дивно, адже з 2010-го він обіймав посаду заступника голови Нацбанку, відповідаючи за банківський нагляд.
„Його бачення роботи головної фінустанови країни наближене до його попередника. Кардинальних змін не буде! До того ж у 2012-му вплив Нацбанку на економіку держави був завеликий”, – каже співрозмовник „Пошти”.
Ростислав Слав’юк прогнозує, що цього року золотовалютні резерви розпродуватимуть менше ніж торік. “Якщо говорити про курс гривні, то цього року вона дешевшатиме, наскільки швидко це відбуватиметься сказати важко. Проте не думаю, що це дуже залежатиме від голови Нацбанку. „Нині стоїть завдання відпустити гривню, але не занадто. Адже така ситуація потрібна уряду, до того ж експортерам вигідне здешевлення гривні. Зараз про це говорить низка урядовців, тому гривню поступово відпускатимуть”, – вважає професор.
З його слів, хто би не очолив нині Нацбанк, радикально політику він не змінить. „Напевно, не приймуть податок на обмін валют. Зараз вводити будь-який механізм регулювання немає сенсу, бо стоїть питання про те, як трохи попустити гривню. Можна зробити висновок, що зараз Нацбанк –найскладніша ділянка роботи в державі, тому що доходи населення, держави, фірм, банків не стабільні. Тому проблем в уряду побільшає, а заручником ситуації стане Нацбанк”, – пояснює Ростислав Слав’юк.
Він певен: незалежно, хто очолить Нацбанк, цій людині буде нелегко працювати. “Він має стати своєрідним амортизатором, щоб врятувати ситуацію, яка складається в державних фінансах. Цього року основна проблема криється в бюджеті та фінансуванні соціальних програм”, – каже експерт.