У Львові останнім часом спостерігається невтішна фінансова ситуація. Крім того що не вистачає грошей на зарплати і на оплату працівникам фірм виконаних робіт, наше місто ще й погрузло у зовнішніх боргах, точніше у штрафних санкціях та відсотках, які львівські чиновники мають повернути з міської скарбниці міжнародним фінустановам. Зокрема, позику в сумі 23,6 млн доларів ЛМКП “Львівводоканал” взяв у Міжнародному банку реконструкції та розвитку.
Зі слів Яромира Самагальського, депутата Львівської міськради, голови бюджетної комісії, нині ця позика дуже проблемна для Львова. “Адже, крім тіла кредиту і відсотків, місто має повертати пеню і штрафні санкції. Зараз ці суми зросли в рази, їх набралося близько 40 мільйонів гривень. Як наслідок, наше комунальне підприємство може стати банкрутом і перейти у інші руки”, – каже він.
Проте депутат Львівської міськради певен, що невтішну ситуацію з боргами варто розглядати в загальноукраїнському контексті. Нині міський бюджет, точніше його дохідну частину, виконують на 93-94%. А бюджет розвитку, без планових запозичень, – на 60%. Наприклад, було заплановано виділити 100 мільйонів гривень на закупівлю автобусів. Якщо взяти ці планові показники, то бюджет розвитку виконують лише на 33 мільйони гривень”, – веде далі голова бюджетної комісії.
Він переконаний, що найбільшою проблемою для сьогоднішнього міського бюджету є повернення боргів. Також надзвичайно скрутною є ситуація з виплатою зарплат учителям. “До кінця року нам бракує близько 44 мільйонів гривень на зарплати освітянам. Як наслідок, людей в кінці року незаконно просили піти у відпустку за власний рахунок”, – каже Яромир Самагальський.
Голова бюджетної комісії розповів, що станом на 1 січня 2010-го сума боргових зобов’язань Львова становила майже 1 млрд 800 тис. грн. “У цю суму включені й відсотки, які ми мали заплатити по боргах. Нині заборгованість Львова щодо запозичень (йдеться про запозичення міськради і комунальних підприємств) – 545, 8 мільйона гривень. Всі депутати міськради намагалися виправити ситуацію. Минулого року нам вдалося достроково повернути 110 мільйонів гривень позики Ощадбанку з
200 мільйонів, які були взяті під 20% річних на будівництво стадіону. Залишилось сплатити 90 мільйонів гривень. Комплекс зі стадіоном передали державі, а борг із відсотками має повертати міськрада! Тобто через п’ять років ми змушені будемо повернути не 90 мільйонів, а
180 мільйонів гривень”, – запевняє Яромир Самагальський. І додає: щодо кожної позики треба вести окрему розмову, детально все з’ясовувати, адже там є позитивні та негативні моменти.
Наприклад, “Львівелектротранс” повинен був узяти 12 млн грн на реконструкцію, а не отримав ні копійки. “З одного боку, тішимося, що він ще не використав грошей і наш борг не збільшився, а з іншого – щороку ми маємо платити за обслуговування цього боргу. Адже відомо, які в цього підприємства проблеми з виплатою зарплат. Крім того, казначейство блокує його рахунки. Приміром, 1 мільйон 800 тисяч гривень щороку ми повинні платити за резервування цієї позики”, – каже Яромир Самагальський.
На його думку, нині в міськраді – поганий менеджмент і погане управління борговими зобов’язаннями Львова, через що бюджет зазнає серйозних збитків.