Очевидно, що державний бюджет на 2013 рік прийматимуть таки невчасно, цим самим порушуючи норми чинного законодавства. Проте, ясно одне – цього разу головний фінансовий кошторис країни можуть приймати за двома сценаріями.
Сценарій перший – бюджет-2013 прийматимуть чинним складом Верховної Ради на останньому засіданні і поспіхом. Сценарій другий – бюджет прийматиме новообраний склад парламенту. Неважко здогадатися, що нинішній владі сценарій №2 не надто вигідний, адже домовитися з новообраними мажоритарниками і деякими політичними партіями буде непросто.
Невідомо, наскільки урядовців турбує “якість” бюджету-2013, але наразі документ ще не готовий. Так, учора спікер ВРУ Володимир Литвин, сказав, що проект держбюджету-2013 цього тижня парламент не розглядатиме.
З його слів, за пропозицією Кабміну, комітетів Верховної Ради запропоновано на цьому пленарному тижні розглянути 126 питань. “Рада у спокійних умовах може пропрацювати удвічі менше питань. Це максимум. Уряд продовжує напружену роботу над проектом бюджету на 2013 рік. І на цьому тижні проект бюджету не надійде до парламенту. Чи є тоді необхідність розглядати ці 126 питань? Або ж потрібно визначити важливі питання, які не викликають конфронтації?”, – сказав Володимир Литвин. Він також додав, що якщо уряд підготує проект бюджету на 2013 рік і подасть його до парламенту, тоді можливе проведення позачергового засідання Верховної Ради.
Натомість, перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський пояснив відсутність держбюджету на 2013-й рік тим, що Кабінет Міністрів України не узгодив макроекономічні показники проекту бюджету з кредиторами країни. “Нині уряд має питання стосовно деяких макроекономічних показників і ми повинні мати спільну позицію з кредиторами”, – сказав віце-прем’єр. При цьому він нагадав, що Кабмін вніс проект головного фінансового документу до парламенту в передбачений Конституцією термін.
“Бюджет було подано до Верховної Ради, як це і передбачено законодавством 15 вересеня, а вже потім Верховна Рада ухвалила рішення про повернення його до Кабміну”,– каже Валерій Хорошковський.
Поза тим, деякі парламентарі не втрачають надії приняти держбюджет-2013 чинним складом парламенту. Ба більше, вважають, що головний фінансовий документ держави можна затвердити на останньому засіданні Верховної Ради шостого скликання. Зокрема, парламентар Олександр Єфремов прогнозує, що Верховна Рада зможе розглянути проект держбюджету на наступний рік 4 грудня в разі реєстрації його урядом найближчим часом.
“На жаль, ми змушені говорити, що Кабінет Міністрів дійсно ще працює над бюджетом, і тому логічно залишити відкритою можливість нашої роботи над бюджетом 4 грудня”, – сказав Єфремов. З його слів, у разі узгодження всіх параметрів головного кошторису країни у середині держави та з міжнародними фінансовими інституціями, у ВРУ нинішнього скликання ще теоретично є можливість розглянути цей документ 4 грудня. Що ж – побачимо, за яким із двох ймовірних сценаріїв Україна отримає держбюджет-2013.
КОМЕНТАРІ | |
Андрій Шевченко, народний депутат України: |
Степан Курпіль, народний депутат України: |
- Учора (19 листопада) Олександр Єфремов заявив, що уряд працює над держбюджетом і дата внесення цього документу до парламенту невідома. Можу сказати, що вже є порушення термінів визначених законом. Хоча, це, мабуть, не єдине беззаконня, яке нині відбувається в країні. Це свідчить про єдине - влада не контролює ситуації, яка відбувається в економіці і їм дуже важко затвердити бюджет України на наступний рік. Звичайно, що владі вигідно прийняти держбюджет зараз. Очевидно, що в новому парламенті пропозицій від окремих депутатів і фракцій буде значно більше. Хоча нинішній парламент уже також не є ідеальним для Миколи Азарова. Нині Азаров із Януковичем обирають між складним сценарієм прийняття бюджету і дуже складним. Діючий парламент теоретично легше змусити проголосувати за бюджет, адже є Чечетов, у якого є більше 280 депутатів, але серед них є багато, які не пройшли на наступний термін. Дилема, чи будуть народні обранці голосувати за бюджет, в якому немає нічого хорошого.Звісно, можна залишати розгляд і прийом держбюджету новообраному парламенту. Але Партії регіонів доведеться дуже тяжко торгуватися за кожну цифру в бюджеті з комуністами і мажоритарниками. Проте, вважаю, що нам нині не варто думати, як вирішуватиме свої проблеми Партія регіонів. Потрібно прийняти бюджет в інтересах українського народу! Документ мав би бути хорошим і вчасно прийнятим. На жаль, ми не побачили цей документ вчасно і є великі підстави вважати, що це буде неякісний бюджет. Він не зможе покращити рівень життя українців і економічну ситуацію. Знаєте, мене налякали заяви деяких представників парламенту, які сказали, що вони хочуть 4 грудня в останній день роботи діючого парламенту приймати державний бюджет. Це серйозний документ і по ньому є спеціальна, чітко описана процедура. Очевидно, що приймати його похапцем - це абсолютно неприпустима історія! Ми вже маємо досвід ухвалених законів без обговорення. Це закон про засади мовної політики, або нещодавно прийнятий закон про референдум. Думаю, нині час сказати - поїзд пішов, ви не встигли провести цей бюджет у парламенті шостого скликання. Тому готуйте добрий допрацьований документ, який дасть країні перспективу росту! |
- Думаю, що уряд дуже хоче, аби держбюджет 2013-го приймала Верховна Рада теперішнього скликання. Ще б пак, адже урядовці зможуть проштовхнути документ майже без жодних поправок і претензій. Вони, напевно, хочуть повторити минулорічний сценарій роботи парламенту під час прийняття державного бюджету - робити все поспіхом. Не розумію, як можна за десять хвилин, без обговорення, приймати документ, за яким українці живуть цілий рік. Однозначно, що урядовцям вигідно приймати бюджет старим складом парламенту, адже новообрані депутати будуть більш скрупульозно і прискіпливо розглядати цей важливий документ і, відповідно, вноситимуть поправки, які напевно не на руку нинішній владі. |