Заробити більше на хлібі

Експерти зазначають, що хліб в Україні й далі дорожчатиме. Водночас губернатор Львівщини запевнив “Пошту”, що немає нагальних підстав для підвищення ціни на хліб, якщо “не враховувати бажання підприємців отримати надприбутки” 

Експерти зазначають, що хліб в Україні й далі дорожчатиме. Водночас губернатор Львівщини запевнив “Пошту”, що немає нагальних підстав для підвищення ціни на хліб, якщо “не враховувати бажання підприємців отримати надприбутки” 

Одразу після парламентських виборів, українцям зробили “подарунок” – зросла вартість хлібобулочних виробів. Зокрема подорожчав хліб і на Львівщині, що вельми стривожило населення. Черга подорожчання вчора дійшла і до столиці. Сьогодні “Пошта” з’ясовує, чому у регіоні подорожчав хліб і чи варто чекати подальшого зростання ціни на цей важливий для українців продукт.

Загалом ціна хліба залежить від певних економічних чинників. Зокрема, на ціну хліба впливають вартість борошна, енергоносіїв та зарплата працівників підприємств. 

Так, Михайло Костюк, голова Львівської облдержадміністрації, зазначив учора „Пошті”, що незважаючи на непросту економічну ситуацію в країні, урядовці роблять усе можливе, щоб нині не допустити подорожчання так званих соціальних видів хліба. 

“Намагаємося зберегти стабільну ціну, яка нині є на львівському ринку. Адже на ринку багато комерційного хліба. Наприклад, хліб із спеціальними добавками чи хліби, спечені з покращених сортів пшениці. Зрозуміло, що такий хліб буде дорожчим, адже в його вартість входить ціна добавок тощо. Зі свого боку, ми зробимо все, щоб найближчим часом ціна соціального хліба не зросла”, – розповідає очільник регіону.

Загалом Михайло Костюк певен: зараз немає нагальних підстав для подорожчання хліба на Львівщині, якщо не враховувати бажання підприємців отримати надприбутки. 

Поза тим, Денис Шмигаль, начальник головного управління економіки та промислової політики Львівської обласної держадміністрації каже, що у регіоні соціальні сорти хліба не подорожчали. Так, нині в області є 15 сортів соціального хліба з яких шість випікає ПАТ„Концерн Хлібпром”. 

З слів Дениса Шмигаля це підприємство випікає 320 тонн соціального хліба на добу. До слова, згідно постанови Кабміну, соціальний хліб – це хліб, спечений за простою рецептурою: борошно, вода, сіль і яйце. 

Денис Шмигаль каже, що у нашій області соціальний хліб не дорожчає вже цілий рік. „Минулого тижня ми зустрічалися з представниками ПАТ „Концерн Хлібпром”, і вони з розумінням поставилися до нашої пропозиції не підвищувати до кінця року ціни на соціальні сорти хліба. Пообіцяли, що ціну не підвищуватимуть, хоча така ціна є для підприємства збитковою”, – розповідає „Пошті” Денис Шмигаль.

Проте, чи довго триватиме така домовленість в умовах ринкової економіки сказати важко. Адже цей процес потрібно контролювати і регулювати, але, на жаль, в Україні – це не прописано законодавчо, тому варто сподіватися лише на добру волю виробників. 

Точка зору експертів

Незважаючи на заспокоєння чиновників, експерти певні: хліб в Україні знову дорожчатиме. „Подорожчає не лише хліб, але й інші продукти та послуги. Якби подорожчання відбувалося поступово з початку року, то ми би так різко його не відчували. Але урядовці стримували ріст цін до виборів, а тепер цього робити вже не можуть!”, – каже „Пошті” Павло Розенко, експерт Центру імені Разумкова. Зі слів співрозмовника, можливо, що хліб уже не  дорожчатиме до кінця року, але наступного року він точно зросте у ціні. 

Олександр Жолудь, експерт Центру ретроспективних досліджень певен: нині в Україні немає єдиного поняття – ціна соціального хліба. „Є багато сортів хліба, яких ми називаємо соціальним, і ціни на нього регулюються на рівні обласних державних адміністрацій. Тому ми маємо різні ціни на один і той самий хліб у різних регіонах України. Відомо, що у столиці ПАТ “Київхліб” 12 листопада підвищив ціну на хліб, але, на щастя, інші підприємства цього не зробили”, – розповідає „Пошті” експерт. 

З його слів, ціна соціального хліба в майбутньому залежатиме від витрат, які понесуть виробники і пекарі та від ціни на борошно. „Інколи є можливість отримати борошно з Держрезерву, але не всі міста мають таку можливість і змушені купувати його на ринку. Цьогоріч на світових ринках через неврожай зросла ціна борошна, що в свою чергу зумовило його здорожчання на внутрішньому ринку. Це теж впливає на ціну хліба. Немало залежать від місцевої влади. Тобто, скільки місцева влада зможе спрямувати коштів на субсидії для пекарів, за якою ціною вони купуватимуть зерно в регіоні і якими будуть витрати на газ”, – каже Олександр Жолудь.  

Але, незважаючи на те, що зросла мінімальна зарплата та ціни на енергоносії – ціну на хліб в Україні втримати реально, адже цьогорічний урожай пшениці цьому сприяє. Поза тим, виникає підозра, що ціновий стрибок на хліб повторюється щорічно – наприкінці року. Якщо уважно з року в рік відслідковувати цю тенденцію, то можна зробити висновок, що в час зимових свят українці споживають менше хліба, ніж упродовж року. Тому виробники хліба прагнуть заробити і в кінці року вже традиційно підвищують ціну.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4319 / 1.59MB / SQL:{query_count}