Парламентські вибори закінчилися, але оптимізму українцям це не додає. Хоч сто відсотків протоколів ще не опрацьовано, проте вже відомо, що в новообраному парламенті найближчі п’ять років на благо українців працюватимуть дві нові політичні сили – ВО “Свобода” і “УДАР”.
Що ж побачимо, чи зможуть новообрані слуги українського народу забезпечити нам економічну стабільність і підтримати національну валюту. Адже перед виборами всі вони обіцяли навести порядок в економіці і сильно “вдарити” по курупції… Згідно оприлюднених результатів голосування, українці дають нині їм таку можливість. Проте, реалізовувати обіцянки значно важче, ніж проголошувати їх.
Як наслідок, експерти, економісти і новообрані парламентарі кажуть, що витягнути українську економіку з “ями” буде непросто і визнають, що незабаром товари і послуги в нашій державі подорожчають на 30-50%.
Поки Центральна виборча комісія опрацьовує результати голосування, українці готуються до чергового цінового стрибка. Так, продавці на одному із місцевих ринків певні, що після виборів ціни на продукти точно зростуть, але на скільки прогнозувати не беруться. Мовляв, хто його зна…. Зокрема, пані Ірина, яка вже понад сім років торгує на ринку цукром розповіла “Пошті”, що останнім часом люди почали більше запасатися солодким піском.
“На початку осені львів’яни купували цукор кілограмами, а напередодні виборів – мішками! Нічого дивного, люди бояться подорожчання, тому купують про запас. Якщо ковбаси чи хліба багато в запас не на купиш, то цукор, мука і круп можуть полежати… ”, – розповідає співрозмовниця “Пошти”.
Настрої покупців на місцевому ринку не надто оптимістичні, люди не сподіваються на покращення життя, але про подорожчання продуктів чули майже всі, але запастися наперед, на жаль, можуть не всі, адже більшості таке задоволення не по кишені….
Так, львів’янка Марія прийшла на ринок із семирічним сином Іваном, каже, що багато читала і чула, про те, що після закінчення виборів в України ціни на товари і послуги підуть вгору, але сподівається, що зростання цін буде не великим, бо інакше сім’я не виживе. “Ми живемо від зарплати до зарплати… Не можемо дозволити собі відпочивати чи мати заощадження. Відповідно запастися наперед не маємо можливостє”, – каже Марія.
Так, Павло Розенко, провідний експерт Центру імені Разумкова каже, що першочергове і основне завдання для новобраного парламенту – ухвалення державного бюджету на 2013 рік. Достеменно, що буде прописано в новому бюджеті-2013 експерт не знає, але певен, будуть внесені суттєві зміни в соціальну політику. Ба більше Павло Розенко не приховує, що зміни будуть жорстикими і неприємними. “Буде змінено кошторис на соціальні видатки”, – каже співрозмовник “Пошти”. Тож не важко здогадатися, що зміни у соціальній политиці будуть не надто обнадійливі.
На запитання “Пошти”, як новообрані політичні сили планують утримувати економічну стабільність в країні, експерт відповів, що найперше парламентарі нового скликання намагатимуться отримати додатковий фінансовий ресурс від Міжнародного валютного фонду. “Ці гроші потрібні уряду для того, щоб забезпечити соціальні виплати населенню і підтримати національну валюту, яка вже девальвує”, – каже він.
Також експерт не заперечує, що скоро в Україні ціни на товари і послуги зростуть, адже однією із ключових вимог МВФ (а саме до фонду нардепи планують просити гроші – “Пошта”), було підвищити тарифи на газ для населення. Очевидно, що так воно і буде, адже домовитися про ціну на газ з Росією українському президентові не вдалося.
Зі слів Павла Розенка подорожчання газу призведе до зростання цін на житлово-комунальні послуги від 30% до 50%.
“Останні пів року влада стримувала ціни на товари і послуги, але цей процес довго тривати не може, і ціни відпустять. Як наслідок ціновий стрибок буде різким і відчутним. Продукти і різного виду послуги подорожчають на 30%-50% ”, – прогнозує Павло Розенко.
Звісно, якби подорожчання було поступове, то воно би не так різко вдарило по кишені українця. Люди були би більше підготовлені і менше налякані. Проте, експерти кажуть, що нелегко буде усім верствам населення, але найбільше, як завжди, постраждають малозабезпеченим сім’ям.
Поза тим Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи інституту банківської справи НБУ певен, що на ріст цін не може вплинути жодна із політичних сил в Україні. “Не секрет, що 2013 рік буде важким. Проблеми, які вже є в української економіки в новому році як то кажуть вилізуть на верх. Думаю, що будуть внесені певні зміни до державного бюджету на наступний рік. Буде точитися боротьба за фінансування соціальних програм. Можливо варто очікувати змін до податкового кодексу України”, – розповідає “Пошті” професор Ростислав Слав’юк.
Тож життя пересічних українців після виборів до парламенту таки зміниться, але, на жаль, не на краще.