Згідно з даними однієї з аналітичних записок, що супроводжує урядовий законопроект №11285 (“Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з подальшим удосконаленням податків і зборів”), тільки за підсумками першого півріччя поточного року обсяги відтоку капіталу з країни становлять 4,5 – 5 млрд доларів.
Як свідчить документ, підготовлений на підставі даних Міністерства фінансів, Національного банку України та Державної податкової служби, левова частка коштів (3 – 3,5 млрд доларів) була виведена з країни через схеми з використанням цінних паперів, інформує ZN.UA. Розглядати цей законопроект уряд має сьогодні. Основною метою документа є перекриття схем ухилення від сплати податків при операціях з цінними паперами. Законопроект передбачає запровадження акцизів на операції з цінними паперами в Україні: за ставкою 3% – для позабіржових угод з цінними паперами; за ставкою – 0,1% – для позабіржових угод з паперами, внесеними до біржового реєстру. Операціями з цінних паперів передбачається повністю звільнити від сплати акцизного збору десять українських бірж.
Біржові операції з похідними фінансовими інструментами мають намір зробити безкоштовними, а позабіржові супроводжувати сплатою п’яти неоподатковуваних мінімумів (85 грн). Нововведення мають дозволити ДПСУ ефективніше адмініструвати угоди на ринку цінних паперів, припиняючи ті з них, які використовують для мінімізації оподаткування та виведення коштів за кордон.
З допомогою “фондового акцизу” Мінфін і ДПСУ розраховують залучити додатково близько 60 млрд грн до бюджету, оцінюючи обсяги позабіржового ринку цінних паперів у два трлн грн щороку (при цьому обсяги сплати податку на прибуток з цих операцій у 2011-му становили 152 млн грн).
За даними дослідження Світового фінансового співтовариства (Global Financial Integrity – організація, що базується у Вашингтоні, оголосила своєю місією боротьбу з тіньовим відтоком капіталу), опублікованого наприкінці минулого року, за десятиліття – з 1998 по 2008 включно – з України нелегальним шляхом було виведено 95,8 млрд доларів.
За розрахунками експертів Національного інституту стратегічних досліджень, у 2000 – 2008 роках тіньовий відтік капіталу з України становив 82 млрд доларів.
Згідно з результатами дослідження, проведеного на замовлення неурядової організації Tax Justice Network (створена 2003 року з ініціативи парламенту Великобританії для боротьби з ухиленнями від сплати податків), Україна входить до першої двадцятки країн, резиденти якої накопичили найбільші офшорні капітали. Їх оцінна сума становить 167 млрд доларів.