Завершено нормативну грошову оцінку земель усіх населених пунктів Львівщини
Цьогоріч повністю завершено нормативну грошову оцінку земель 1 928 населених пунктів області.
За словами начальника землевпорядної служби області Степана Ярмуса, економічний ефект від проведення нормативної грошової оцінки земель міст, сіл, селищ, місцевих рад стане відчутним вже наступного року.
Також Степан Ярмус відзначив, що згідно доручень та завдань голови Держземагентства для землевпорядної служби визначено черговий етап проведення землеоціночних робіт, адже по області є населені пункти, в яких оцінка земель не відповідає сучасним економічним реаліям, застаріла, і, відповідно, потребує коригування.
До слова, нині на території області проводиться поновлення нормативної грошової оцінки земель 267 населених пунктів Львівщини.
ДОВІДКА
Державне агенство земельних ресурсів України на офіційному сайті оприлюднило довідник показників середньої (базової) вартості земель населених пунктів, у якому вперше зібрано та систематизовано актуальну інформацію про рік останнього проведення нормативної грошової оцінки земель кожного населеного пункту України та його середню (базову) вартість. Держземагентство України планує періодично оновлювати дані довідника.
Тож “Пошта” за допомогою довідника з’ясувала, що у Львові в середньому вартість одного квадратного метра землі – 470, 29 грн.
Найдорожча земля в Алушті. Там середня вартість квадратного метра перевищує 700 грн. Найдешевша земля в – Хмельницькій області. Зокрема, в Дунаєвецькому районі один квадратний метр коштує – 0, 02 грн.
ДО ТЕМИ
Не поспішайте продавати землю!
Ростислав Тхір, перший заступник начальника Головного управління Держкомзему у Львівській області, – про ціну на землю у Львівській області
–Проведено нову нормативно-грошову оцінку землі. Як наслідок, земля в області подорожчає чи подешевшає? Наскільки?
– У Львівській області завершено первинну нормативну грошову оцінку, тобто всі населені пункти Львівщини мають затверджену оцінку земель. Тепер чітко прописано де, скільки коштує оренда одного квадратного метра. Ціна оренди залежить від багатьох чинників, починаючи від віддаленості від обласного центру до інфраструктури конкретної вулиці. Загалом ця оцінка є базою для нарахувань орендної плати за землю місцевою радою, яка і затверджує остаточну вартість оренди залежно від кожного випадку своїм рішенням.
– Скільки коштуватиме один гектар землі в 2013-му році у Львівській області?
– Варто зазначити, що вартість землі залежить від її функціонального призначення, відповідно навіть один “сотик” землі в місті може коштувати в сотні разів дорожче за таку ж площу, але десь у полі. Загалом у населених пунктах земля реалізується через аукціони. Відповідно високий попит, розвинута інфраструктура впливають на зростання ціни, і тут остаточну ціну продажу важко передбачити. А наприклад нормативна грошова оцінка ріллі (земля товарного сільськогосподарського призначення, переважно пайові землі), цього року рішенням уряду збільшена на коефіцієнт 1,756 і становить на Львівщині близько 17500 грн за один гектар. Звісно це додаткове навантаження на фермерів, орендаторів цих сільськогосподарських земель, адже нормативна вартість впливає на розмір земельного податку та орендних виплат землевласникам, але додаткові надходження до бюджетів та вигода для сільського населення (пайовиків). Ця вартість залишиться і на 2013 рік, але за умови завершення земельної реформи ми станемо учасниками нових ринкових відносин, відповідно ціна ріллі постійно зростатиме і тут хочеться порадити власникам, особливо пайовикам, не поспішати з продажем своїх наділів, а укласти середньострокові договори оренди (5-7 років) і належно їх оформити в органах земельних ресурсів. Адже земля – це унікальний, єдиний ресурс, який має сталу величину і більше не виробляється.
– Пригадую, що минулого року грошова оцінка землі в нашому регіоні була нижча ніж в інших областях України. Чому? З чим це пов’язано?
– На нормативну грошову оцінку ріллі впливає основний фактор – родючість ґрунту, відповідно обчислюються бали бонітету (бали, які нараховують ґрунтам за спеціальною шкалою бонітування ґрунтів. Що більше балів, то вища родючість грунту – “Пошта”) та можливий економічний ефект від вирощування сільськогосподарської продукції. Цього року уряд прийняв рішення щодо підвищення вартості нормативної грошової оцінки ріллі по Україні, до речі, цей коефіцієнт було встановлено в інтересах пайовиків, які отримають більшу орендну виплату за використання їх земель. Так, цього року середня орендна виплата пайовикам зросла від 306 до 442 грн за гектар. Загалом чинна оцінка ріллі на Львівщині є середньою в порівнянні з іншими регіонами України.
– На Львівщині є села, в яких грошова оцінка землі є застаріла і не відповідає сучасним вимогам. Що буде з цими землями?
– Чинне законодавство передбачає оновлення оцінки земель кожні 5-7 років. На проведення цих робіт необхідно залучити близько 10 млн грн. Також важливим фактором є підтримка, фінансування цих робіт на всіх рівнях, відповідно ми звертаємось до органів місцевого самоврядування та інформуємо про необхідність поновлення цієї оцінки. До речі, це в інтересах бюджетів самих рад, оскільки дає можливість збільшити надходження до бюджету. До прийняття нового рішення місцевої ради про фінансування робіт щодо оновлення нормативної грошової оцінки, діє попередня оцінка, а орендна плата встановлюється згідно прийнятих відповідною радою рішень.
Розмовляла Наталія Пиртик