Дорогий і неякісний

У грудні літр бензину коштуватиме щонайменше 12 грн. Експерти попереджають: на ринку стане більше фальсифікату

У грудні літр бензину коштуватиме щонайменше 12 грн. Експерти попереджають: на ринку стане більше фальсифікату

Україна з грудня 2012-го запроваджує мито на імпортні нафтопродукти. Зі слів міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Бойка, це дозволить забезпечити роботу вітчизняних нафтопереробних заводів – передусім Лисичанського НПЗ (який невдовзі стане власністю Дмитра Фірташа – “Пошта”). 

Проте експерти бензинового ринку підрахували, що запровадження мита на імпортні нафтопродукти в розмірі 100 євро за тонну, як пропонують власники українських НПЗ, призведе до зростання цін для споживачів щонайменше на одну гривню за літр. Так уже в грудні на українських заправках з’явиться дуже багато дорогого і неякісного бензину.

Залежність ринку 

Відомо, що на українському бензиновому ринку завжди було багато імпорту, але в останні роки імпорт просто витіснив із українських АЗС бензин вітчизняного виробництва. Так лише за два останні роки частка імпорту збільшилася вдвічі, тобто зросла з 33% до 66%. 

Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, розповідає “Пошті”, що в  першому півріччі 2012-го 65% нафтопродуктів до України завозили зі сусідніх країн. “Бензин нам завозять із Литви, Білорусі, Польщі та Румунії. За підсумками цього року можна сказати, що 2/3 ринку бензину в Україні – це імпортні нафтопродукти”, – каже “Пошті” Юрій Корольчук. Звичайно, що така тенденція не призведе до добра, адже будь-які економічні чи політичні фактори сусудніх країн можуть впливати на нас. Наприклад, у Білорусії виникнуть проблеми й вона не зможе постачати нам пальне (це стосується й інших країн, які везуть нам бензин). А це передусім вплине на ціну! Тому нам доведеться постачати пальне з інших країн, які є далі від нас. 

“Коли ми залежні, то не можемо себе вільно почувати. Якщо залежна третина ринку – це нормально, а коли 70% – це шлях до пов­ної залежності”, – зазначає експерт. 

Понад 12 гривень за літр!

Плани підвищити мита на імпортні нафтопродукти в українського уряду були вже давно. Напевно цю подію вони свідомо відкладають до грудня, аби перед виборами до парламенту не створювати додаткового шуму. Не секрет, що  лобістами цього закону є потужні компанії, які прагнуть заробити, а, як наслідок – ціна бензину для українського споживача виросте щонайменше на гривню. До того ж, сильні світу цього мають намір підвищити ще й акцизний збір на 20%, а це ще додасть 20 копійок на літрі пального! І ще ніхто так і не знає, що буде після виборів з курсом валюти, адже ситуація напружена.

Сергій Куюн, директор консалтингової групи “А-95”, зазначає “Пошті”, що бензин – це на 60% валютний товар. Половину його вартості складає ціна нафти, яка купується за долари, а 45% – це податки номіновані у євро. „Може виникнути кругова порука. Одне накладеться на інше, як наслідок –  літр бензину подорожчає не на гривню, а більше!”, – каже Сергій Куюн.  

Аналогічно і Юрій Корольчук прогнозує, що якщо введуть мито, то ціна бензину в грудні збільшиться на гривню. “Якщо нині літр бензину в середньому коштує 11 грн, то з грудня буде коштувати 12 грн за літр”, –  певен він. 

Бензин буде дорогий і неякісний!

Тим часом експерти б’ють на сполох не через ціну. Їх більше турбує те, що здорожчання пального спричинить появу на українських АЗС багато неякісного бензину.

“В Україні виготовляють бензин марки Євро-3 і Євро-4, а Євро-5 – ми імпортуємо. Традиційно, коли ціна бензину зростає, на ринку з’являється більше контрафактної продукції. І зрозуміло чому –  є більший сенс підробляти! Тому те, що на ринку українського бензину з’явиться більше фальсифікату, теж буде дуже відчутним наслідком цієї урядової програми”, – резюмує Сергій Куюн.

З ним погоджується й Юрій Корольчук, мовляв, українські заводи не виробляють сучасних марок моторного палива. “Наслідки введення мит у будь-якій галузі сприяють щонайменше двом процесам: по-перше,  підвищенню цін, по-друге, зниженню якості нафтопродуктів”, – каже експерт Інституту енергетичних досліджень.  


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4611 / 1.57MB / SQL:{query_count}