Україна з грудня 2012-го запроваджує мито на імпортні нафтопродукти. Зі слів міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Бойка, це дозволить забезпечити роботу вітчизняних нафтопереробних заводів – передусім Лисичанського НПЗ (який невдовзі стане власністю Дмитра Фірташа – “Пошта”).
Проте експерти бензинового ринку підрахували, що запровадження мита на імпортні нафтопродукти в розмірі 100 євро за тонну, як пропонують власники українських НПЗ, призведе до зростання цін для споживачів щонайменше на одну гривню за літр. Так уже в грудні на українських заправках з’явиться дуже багато дорогого і неякісного бензину.
Відомо, що на українському бензиновому ринку завжди було багато імпорту, але в останні роки імпорт просто витіснив із українських АЗС бензин вітчизняного виробництва. Так лише за два останні роки частка імпорту збільшилася вдвічі, тобто зросла з 33% до 66%.
Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, розповідає “Пошті”, що в першому півріччі 2012-го 65% нафтопродуктів до України завозили зі сусідніх країн. “Бензин нам завозять із Литви, Білорусі, Польщі та Румунії. За підсумками цього року можна сказати, що 2/3 ринку бензину в Україні – це імпортні нафтопродукти”, – каже “Пошті” Юрій Корольчук. Звичайно, що така тенденція не призведе до добра, адже будь-які економічні чи політичні фактори сусудніх країн можуть впливати на нас. Наприклад, у Білорусії виникнуть проблеми й вона не зможе постачати нам пальне (це стосується й інших країн, які везуть нам бензин). А це передусім вплине на ціну! Тому нам доведеться постачати пальне з інших країн, які є далі від нас.
“Коли ми залежні, то не можемо себе вільно почувати. Якщо залежна третина ринку – це нормально, а коли 70% – це шлях до повної залежності”, – зазначає експерт.
Плани підвищити мита на імпортні нафтопродукти в українського уряду були вже давно. Напевно цю подію вони свідомо відкладають до грудня, аби перед виборами до парламенту не створювати додаткового шуму. Не секрет, що лобістами цього закону є потужні компанії, які прагнуть заробити, а, як наслідок – ціна бензину для українського споживача виросте щонайменше на гривню. До того ж, сильні світу цього мають намір підвищити ще й акцизний збір на 20%, а це ще додасть 20 копійок на літрі пального! І ще ніхто так і не знає, що буде після виборів з курсом валюти, адже ситуація напружена.
Сергій Куюн, директор консалтингової групи “А-95”, зазначає “Пошті”, що бензин – це на 60% валютний товар. Половину його вартості складає ціна нафти, яка купується за долари, а 45% – це податки номіновані у євро. „Може виникнути кругова порука. Одне накладеться на інше, як наслідок – літр бензину подорожчає не на гривню, а більше!”, – каже Сергій Куюн.
Аналогічно і Юрій Корольчук прогнозує, що якщо введуть мито, то ціна бензину в грудні збільшиться на гривню. “Якщо нині літр бензину в середньому коштує 11 грн, то з грудня буде коштувати 12 грн за літр”, – певен він.
Тим часом експерти б’ють на сполох не через ціну. Їх більше турбує те, що здорожчання пального спричинить появу на українських АЗС багато неякісного бензину.
“В Україні виготовляють бензин марки Євро-3 і Євро-4, а Євро-5 – ми імпортуємо. Традиційно, коли ціна бензину зростає, на ринку з’являється більше контрафактної продукції. І зрозуміло чому – є більший сенс підробляти! Тому те, що на ринку українського бензину з’явиться більше фальсифікату, теж буде дуже відчутним наслідком цієї урядової програми”, – резюмує Сергій Куюн.
З ним погоджується й Юрій Корольчук, мовляв, українські заводи не виробляють сучасних марок моторного палива. “Наслідки введення мит у будь-якій галузі сприяють щонайменше двом процесам: по-перше, підвищенню цін, по-друге, зниженню якості нафтопродуктів”, – каже експерт Інституту енергетичних досліджень.