Різноманітні міжнародні рейтингові агентства високо оцінюють стабільність української національної валюти.
_679x453.jpg)
Це – результат стабільного економічного зростання і професійної монетарної політики. Окремі ж банки в Україні спробували внести паніку на ринок валюти і продати долар подорожче. Частина українців зі страху кинулися переводити заощадження в іноземну валюту, але дуже швидко курс стабілізувався і втратили ті, хто побіг міняти гривні на іноземну валюту за завищеними цінами.
Причин для паніки немає
На початку вересня окремі недобросовісні банкіри спробували у мініатюрі повторити події 2008 року в Україні. Всі пам’ятають, як стабільний кілька років до того курс долара піднявся спершу з 4,5 гривні до 5,5, а потім і зовсім підскочив до 8,5 гривні. Найбільше від цього постраждали ті, хто у період кредитного буму 2007-2008 рр. взяв кредит у валюті. Напевно, цим людям не потрібно нагадувати про те, як вони шукали найнижчий курс по всьому місту, а потім простоювали у довжелезних чергах. Що й казати про ті сотні тисяч людей, яких примушували віддавати в два рази більші кредити, навіть ті, які розраховані на роки, мало не моментально, а влада закривала очі на ці безчинства.
У цьому місяці долар змінив курс буквально на кілька відсотків, але і цього виявилося досить, щоб частина населення, яке пережило страшні часи 2008 року, поспішила міняти заощадження на долар. Національний Банк України (НБУ) і більшість експертів, ґрунтуючись на економічних показниках, відразу ж зреагували і закликали населення зберігати спокій у ситуації, яка виникла. Глава НБУ заспокоїв про стабільний курс гривні не тільки на теперішній момент, але і на наступний рік. С. Арбузов заявив: “Сьогодні ситуація збалансована. Платіжний баланс нульовий, і я не бачу, щоб якось курс змінювався до кінця року. Я не бачу, що він буде змінюватися і з початку нового року”. Його слова підтверджені численними дослідженнями. Коливання можливі лише у випадку, якщо населення, як і в нещодавній ситуації, послухає недобросовісних банкірів і “експертів” і в результаті втратить, як це і сталося, коли за пару днів курс долара повернувся практично до старого значення.
Розслідування НБУ
НБУ досить швидко з’ясував причину необґрунтованої зміни курсу долара. Виявилося, що окремі банки вирішили “пограти на нервах” населення, виставивши одномоментно найвищі показники з продажу долара. Таким чином, під вибори окремі фінансові структури намагаються розхитати ситуацію, створити ілюзію нестабільності. Але, якщо подумати, як ще вони можуть у чомусь звинуватити уряд? Зарплати виплачуються, рівень життя зростає, реформи проходять практично у всіх сферах – медицині, освіті, промисловості – і успішніше, ніж будь-коли. Єдиний шлях шахраїв – створювати провокації, в яких їм з готовністю підспівують політики-інтригани. Адже вони вважають: чим гірше народу – тим з більшою готовністю він проголосує за їхні популістські гасла.
Олексій Плотніков, народний депутат від Партії регіонів, саме передвиборчою лихоманкою і пояснює ажіотажний попит на іноземну валюту. “Я думаю, що психоз, який сьогодні підтримується штучно, найближчим часом буде знівельовано, а ситуація нормалізується”, – заявив парламентарій.
Стабільне зростання економіки
У липні одне з найбільш престижних агентств, яке спеціалізується на оцінці економік країн – Fitch Ratings – зробило висновок, що економіка України стабільна і привласнили значення “В” (максимальне – “А”). Це значить, що нашій економіці не загрожують ні рецесія (як у 2008 і 2009 роках), ні глобальні зміни. Ми впевнено рухаємося вперед.
Крім того, зовсім нещодавно економічне видавництво Global Finance оцінювало професіоналізм глав центральних банків світу. Сергій Арбузов, голова НБУ, зайняв дуже високу позицію – “В”, другу з шести можливих. Ми на рівні з центральними банками Чехії, Туреччини, Швеції і Норвегії, а вдалося нам обігнати банки таких країн як Польща та Угорщина, а також головний банк Європейського Союзу. Цей високий рейтинг був присвоєний голові НБУ за те, що головний банк країни досяг успіхів практично у всіх сферах, які оцінювалися при створенні рейтингу, а саме: ефективність контролю за рівнем інфляції, сприяння економічному зростанню, стабільність національної валюти та ефективність роботи менеджменту.
Курс національної валюти підкріплюється не тільки політикою НБУ, але й економічним зростанням країни. Згадаймо, під час валютної кризи інфляція досягала 22,3% (2008 р.) і 12,3% (2009 р.). ВВП країни у 2008 році впав на 15%.
Економічні показники минулого та поточного року не дають підстав для занепокоєння. Також наші показники значно кращі за показники США та Європи. Зростання ВВП у 2011 році склало 5,2%. За перше півріччя цього року – 2% і прогнозується, що за 2012 рік ВВП зросте на 4,5-5%. Це, до речі, вдвічі більше, ніж в Америці. Інфляція в Україні вже зараз одна з найнижчих у світі. У 2011 році вона склала 4,6% і була найменшою за останні дев’ять років. Тому що стабільніше – долар чи гривня – ще можна посперечатися. Єдине, в чому можна бути впевненим – усі валютні коливання створюються недобросовісними інтриганами, зацікавленими в тому, щоб населення України повірило у їх “локшину”, поспішило в обмінники і потім втратило всі свої заощадження – адже тільки так вони можуть знову прийти до влади.