Ще не було року в Україні, аби після літніх відпусток водіїв вже з вересня не чекав би “сюрприз” – здорожчання бензину. На жаль, є таке “щастя” і цього року. Пальне вже зросло у ціні і, як кажуть експерти, така ситуація триватиме й надалі…
Передусім варто зазначити, що вартість бензину залежить від трьох чинників – ціни на нафту, курсу валют і рівня оподаткування. Якщо одна з цих складових дорожчає, то, відповідно, й зростає вартість бензину.
Зокрема, девальвація національної валюти і світовий ріст цін на нафту призвели до того, що на деяких заправках ціна популярного А-95 збільшилася на 15-20 копійок. І нині літр бензину цієї марки коштує 10.70 – 10.80 грн за літр.
Тим часом винахідливі українські урядовці, незважаючи на те, що нафта на світових ринках подорожчала, намагаються вмовити нафтротрейдерів і операторів ринку не підвищувати ціну на бензин. Звісно, кому ж нині, напередодні парламентських виборів, потрібен незадоволений електорат на колесах?!
Поза тим, директор консалтингової агенції А-95 Сергій Куюн зазначив “Пошті”, що стримати ріст цін на бензин українському урядові навряд чи вдасться – хіба до виборів.
“Із 2007-го уряд робить розрахунки граничних цін на нафтопродукти. Є формули, які дозволяють вирахувати прогнозований ріст цін на пальне у роздрібній мережі, підвищення динаміки світового ринку, закупівельних цін на нафтопродукти. Якщо подивитися на сутуацію на нафтовому ринку, то в першій декаді вересня бензин А-95 мав би коштувати приблизно 11 – 11.20 грн за літр”, – розповідає “Пошті” Сергій Куюн.
З його слів, нині урядовці просять трейдерів заморозити ціни на бензин до виборів. “Зрозуміло, що ціни на бензин ще підростуть. Але влада хоче випередити події. Мовляв, ціни ростуть, але давайте спробуємо їх стримати та зафіксувати. Як свідчить практика, такі домовленості не працюють, і ціни й далі підвищуватимуть”, – продовжує співрозмовник.
Біда в тому, що сильні світу цього не розуміють, що регулювання ринку –небезпечна річ, адже якщо серйозно до цього підходити, то можна залишитися зовсім без ринку.
КОМЕНТАР |
Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень: |
– Ціна на нафту на світових ринках продовжує зростати. Нині вона наблизилась до показника 115 доларів за барель. Тому логічно, що ціни на бензин зростають, але це ще пов’язано з тим, що у нас усі прагнуть заробити. Наприклад, два місяці тому ціна на нафту почала знижуватися, й нафтотрейдери теж повинні були знизити ціни на бензин. Поза тим, опускати ціну вони не хотіли, тому зараз, коли з’явилася можливість повернути ціну назад, вони зробили це зі задоволенням. Думаю, що через два тижні ціна на бензин буде вищою – 11 грн за літр. Незважаючи на об’єктивні причини, фактори ринку представники Міненерго рекомендують не підвищувати цін, але, не думаю, що це вплине на нафтротрейдерів і ціни зростуть. Якщо реально оцінити ситуацію, то варто поцікавитися, а якою реально мала би бути ціна на бензин. Так, нині ціна на літр А-95 мала би бути 9 грн 50 коп. Поза тим, нафтотрейдери не звикли поступатися, і зробили все можливе, використали ресурси, щоб втримати ціну 10 грн 50 коп. Тобто, реально ціна мала би бути нижчою на гривню. Нині в Україні ціна на бензин завищена на гривню. У Європі такого немає. Там два місяці тому трейдери зреагували на світовий ринок і відповідно знизили ціну, враховуючи й те, що якість бензину за кордоном краща. Хоч насправді ціни можуть залишитися на цьому рівні, але не думаю, що так буде. Заяви Міненерго обґрунтовані, але вони пов’язані з тим, що попереду парламентські вибори і розхитувати ситуацію ніхто не хоче. |
Сергій Куюн певен, що якщо трейдер на заправці не зможе продати той продукт, який купив і заробити, то він його завозити не буде. “Спроба показати те, що парламентарі тримають руку на пульсі, працюють, стараються покращити наше життя, може не вдатися. Чинник виборів на ринок нафтопродуктів не впливає, а, навпаки, є стабілізуючим фактором, бо ніхто не хоче в неспокійний період загострювати ситуацію”, – каже експерт.
Натомість для наших політиків підвищення ціни на нафту, здешевлення національної валюти й прогнози експертів не аргумент, тим паче напередодні виборів. Вони готові на великі жертви аби тільки більш-менш втримати стабільність до виборів, а як воно буде далі – здогадатися неважко.....
Міністр енергетики й вугільної промисловості Юрій Бойко вчора, 12 вересня, перед засіданням уряду заявив, що ціни на бензин не зростуть.
“Було засідання з трейдерами, порахували всі складові нинішньої ціни, і домовилися з ними, що ціну підвищувати не будуть”, – переконує Юрій Бойко.
З його слів, для цього немає підстав. На уточнююче запитання, на якому рівні має бути ціна на бензин в Україні, міністр відповів: “На сьогоднішньому рівні, підвищуватися не буде”.
Зокрема, за словами Юрія Бойка, середня ціна на бензин А-95 становить 10,86 грн за літр, а на дизпальне – 9,80 грн.
Нагадаємо, нещодавно уряд фактично дозволив нафтотрейдерам підвищити ціни на бензин на 3-5%.
За даними компанії UPECO, великі мережі АЗС з 10 вересня підвищили роздрібні ціни на бензини усіх марок у середньому на 10-20 копійок за літр у порівнянні з цінами 7 вересня.
Експерти і оператори ринку певні: незважаючи на дії уряду, основна причина зростання цін на бензин пов’язана зі здорожчанням нафти й нафтопродуктів на зовнішніх ринках. “У серпні ціна нафти виросла зі 104 до 115 доларів за барель (10%), що зумовило значне зростання відпускних цін НПЗ на свою продукцію. У країнах ЄС ціни на пальне почали зростати ще у серпні. В Україні через високу конкуренцію на внутрішньому ринку нафтопродуктів, диверсифікацію поставок і запаси пального в операторів підвищення цін почалося пізніше. Зрештою, було і певне очікування, що зростання ціни на нафту не стане висхідним трендом. Проте, нині в структурі запасів АЗС-операторів дорожче пальне почало домінувати, відповідно, зросли роздрібні ціни”, – пояснює “Пошті” Олег Дорожовець, провідний фахівець мережі АЗК “ОККО”.
З його слів, незважаючи на те, що у першій декаді вересня ціна на нафту стабілізувалася на рівні приблизно 114 доларів за барель, сказати, якою буде ціна в майбутньому, – важко, бо ринок нафти є дуже непрогнозованим. Він залежить від великої кількості чинників, які просто неможливо передбачити.
КОМЕНТАР |
Геннадій Рябцев, заступник науково-технічного центру “Психея”: |
– Уже зі серпня почали підвищуватися ціни на нафтопродукти, які закуповувалися в гурті. На початок вересня сформовано об’єктивні економічні підстави для подорожчання бензину на 20 копійок. Компанії, які не ризикують втратити споживача підвищивши ціни, мають сегмент споживачів лояльних до цих компаній. Вони підняли ціни на бензин на економічно обґрунтовану величину. Нещодавно було засідання експертно-аналітичної комісії Міненерго, де було розглянуте цінове питання, і визнано, що справді є підстави для подорожчання пального на 15-20 копійок, залежно від марки бензину. Уряду нині не вигідно, щоб трейдери піднімали ціни напередодні виборів. Тому представники влади просять їх не зловживати можливістю підняття ціни на нафтопродукти, а втримали їх на рівні до виборів. Нині є підстави підвищувати ціни на нафтопродукти всім трейдерам на 15-20 коп., але невідомо як це буде реалізовано. Тобто, дехто підніме ціни, а дехто – ні! |
Натомість Олександр Жолудь, експерт Центру ретроспективних досліджень вважає, що серйозних коливань на бензиновому ринку очікувати не варто. “Подорожчання на десять копійок (1%) – це небагато. В нас різниця ціни на бензин у різних регіонах України понад 10 коп. Якщо підвищення було би 5% – це було би суттєво!”, – каже “Пошті” експерт.
Він певен, що уряд офіційно не має впливу на формування ціни бензину. Зростання вартості пального нині викликано подорожчанням нафти на світових ринках. Це знизило доходи нафтоперебних заводів і дилерів, які торгують нафтопродуктами. Як наслідок – ціни трохи пішли догори”, – резюмує Олександ Жолудь.