Петро Переверзєв, керівник Міжбанківської валютної біржі, про небезпеки скуповування долара, перспективу біржового курсу і світової кризи
Фінансова криза, незважаючи на зусилля НБУ, триває. Панічні настрої, що поступово охоплюють громадян, які тримають власні заощадження у банках, навряд чи вщухнуть після рішення головної фінансової установи країни про заборону дострокового припинення чинності угод за депозитними вкладами. Негаразди з гривнею стали об'єктом посилених маніпуляцій на політичному полі. Сьогодні аналіз і прогноз ситуації від керівника МБВБ.
- Петре Петровичу, що насправді відбувається з доларом і чого чекати далі?
- Це питання я б розділив на дві частини. Є міжбанківський ринок і є ринок готівковий. Коли ми говоримо про доларову складову для курсу долара-гривні на вулиці, то це така собі синусоїда, яка є на ринку завжди.
Тобто на хвилі чуток, того маразму, який відбувається сьогодні у ЗМІ, обиватель реагує на це дуже просто: за звичкою "йде" у долар. Купує на всі свої заощадження за будь-якою ціною долар. Звичайно, готівковий долар росте. Я впевнений, що коли дійде до якогось максимуму, після шести (гривень - "Пошта") долар піде вниз. Потім, коли заспокоїться увесь цей сьогоднішній інформаційний жах, люди зрозуміють, що треба якось жити, купувати продукти та одяг з врахуванням того, що до Нового року зазвичай усі продають долари - треба готуватися до свят - курс відійде до рівня п'яти гривень. Хоч я далеко не Ванга.
Друга частина питання - це міжбанк. Тут зовсім інші причини, принципи формування курсу. Зважаючи на свій досвід роботи в міжбанківській сфері (15 років я пропрацював у банках), я переконаний, що НБУ, котрий цілком контролює цей ринок, спроможний якщо не крупними експансіями, то точковими кроками керувати ним. Сьогодні міжбанк досить великий і розширення коридору Нацбанком - це природна реакція на кризу, яка триває у цілому світі. Не думаю, що попереду в нас обвал, не думаю, що гривня дійде до немислимих курсів. Думаю, Нацбанк в стані контролювати міжбанківський ринок, а валютно-обмінний курс повернеться до стартового рубежу.
- Люди не так бояться зміни курсу - вже пережили не один стрибок - як можливого зростання цін. У нас завжди зміцнення долара відображається на магазинних цінниках...
- Я вважаю, що це звичка. Я, наприклад, давно не купую імпортних продуктів, забув навіть, коли на них дивився. Ми просто звикли до якогось еквіваленту. Зрозуміло, що це важко переламати швидко. Але це лише звичка і не більше. Ціна, собівартість хоч і має якусь валютну складову, але далеко не у всьому. Щодо європейського імпорту, якщо ми говоримо про поставки одягу, промислових товарів чи м'яса, то варто говорити про євро, а воно зараз програє долару. Тобто тут не може бути підвищення ціни. Це звичка і додаткова можливість для торгових точок підняти ціну. Економічних передумов для подорожчання зовсім немає.
- Яка небезпека чи, навпаки, - користь - ховається за валютними стрибками для самих банків. Експерти побоюються, що дрібні банки можуть не витримати цього.
- Що відбувається сьогодні? Зрозуміло, що світова криза зачепила український банківський сектор. У тому сенсі, що для наших банків складними виявилися зовнішні позики. Рейтинг довіри до України упав, до банків теж. Зрозуміло, що подорожчали ресурси, які могли би взяти наші банкіри за кордоном. Я сьогодні чув, що НБУ розглядає максимальну ціну західних ресурсів. Він збирається її підвищити для того, аби банки змогли отримати "довгі гроші". Брак коштів призвів до того, що багато банків припинили кредитування. Як наслідок - кредитні портфелі, перевантажені будівництвом, іпотекою, лягли в негатив у банківському балансі. Безумовно, багато банків, які саме у такий спосіб структурували свої кредитні портфелі, опинилися у складній ситуації. Можливо, це ще позначиться на дрібних банках, які мають засновницькі серйозні проекти. Якщо акціонери банку фінансували свої проекти за рахунок його коштів - теж проблема. Сьогодні закордонних грошей немає, коштів від громадян також - доводиться підвищувати відсотки на депозити. Міжбанк, як у таких випадках буває, зачаївся - воліє поки що не давати гроші у борг. Це, звичайно, вплине на банки. Однак жодних підстав говорити про банківську кризу немає. Ця система захищена ліпше за інші.
- Дехто прогнозує інтерес до слабкості українських банків з боку закордонних структур.
- З цим я зовсім не погоджуюся. Справа у тому, що одна з причин кризи на фондовому ринку - у тому, що іноземці забрали гроші з України. Саме тому ціна на долар на міжбанківській біржі зростає. Розуміючи, що твориться на західних ринках, інвестори намагаються максимально сконцентрувати і убезпечити свої активи. Я не думаю, що хтось серйозно розглядає купівлю навіть здешевілих українських банків. Хоч цей процес постійний - питання лише у ціні.
- І все-таки, яким може бути курс долара найближчим часом?
- Думаю, що на Міжбанківській валютній біржі курс не вийде за межі коридору, тобто не буде вищим за 5,3 гривні. На моє переконання, курс готівкового обміну теж повернеться до цього рівня. Люди змушені будуть напередодні Різдва понести долари, які купували за шість гривень, і продати їх приблизно за 5,2 гривні.
Розмовляв Олег Гулик, Київ