Гривня слабшає

Експерти певні, що після виборів гривня подешевшає, а долар –подорожчає, тому радять заощаджувати в національній валюті лише на короткий термін

Експерти певні, що після виборів гривня подешевшає, а долар –подорожчає, тому радять заощаджувати в національній валюті лише на короткий термін

Цими днями українська гривня святкує шістнадцятий день народження. Нагадаємо, що з другого по 16 вересня 1996-го року на шостому році незалежності уряд провів грошову реформу, й українці поміняли карбованці на гривні. Експерти кажуть, що саме гривня й відкрила українцям дорогу до заощаджень, а тоді її називали однією з настабільніших валют у світі.

На жаль, за роки свого існування українська гривня подешевшала в п’ять разів! Ба більше, експерти кажуть, що незабаром національну валюту чекає чергове потрясіння і навіть інфляція. Поза тим, від заощаджень у гривнях відмовлятися українцям не радять.

 Гривня до кінця року здасть позиції

Ще недавні розмови про послаблення національної валюти, нині стають реальністю. Проте, українці переживають таке “диво” економіки не вперше, тому не сидять склавши руки, а масово скуповують долари. 

Зокрема, Олександр Жолудь, економіст центру ретроспективних досліджень каже, що гривня вже почала слабшати, і на це є економічні причини, а до кінця цього року вона ослабне ще більше.  

“Якщо подивитися на цінники купівлі-продажу валюти, й порівняти їх з періодом попередніх трьох місяців, то можна зробити висновок, що гривня вже послабилася. А вибори лише розпочалися! Справді, Нацбанк із політичних міркувань буде робити все, щоби втримати курс національної валюти до виборів, але це не означає, що йому це вдасться. Адже, якщо він може втримати гривню до виборів, то чому б не тримати її й після виборів? Проте відомо, що втримати курс валюти непросто!”, – каже “Пошті” Олександр Жолудь.

На думку експерта, несуттєве ослаблення української гривні буде ще до виборів, а основне – після виборів. Він прогнозує, що перед виборами в обмінниках курс долара зросте, й становитиме 8 грн 20 коп. за долар.

Поза тим Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ каже, що практики й науковці сходяться на думці, що 8 грн 50 коп. –оптимальна прогнозована вартість долара на початок 2013-го. 

Інфляція буде, але після виборів

Також професор Ростислав Слав’юк не сумнівається, що після виборів в Україні буде інфляція. 

“Нацбанк отримав політичне завдання, й до цього часу тримав курс гривні, бо мусів це робити. Крім того, керівництво головної фінансової установи країни заявило, що після виборів у країні буде інфляція. Можливо, вона не буде значною, але те, що інфляція буде – однозначно!”, – розповідає “Пошті” Ростислав Слав’юк.

Саме тому, зі слів співрозмовника, населення нині орієнтовано на придбання іноземної валюти. “Якщо говорити про гривню, то на неї впливають два чинники: внутрішній – те що стосується товарів, робіт, послуг; зовнішній –  здорожчання долара, яке буде відбуватися. Тому під впливом розмов про знецінення гривні  українці активно купують іноземну валюту. Попит на неї зростає, а отже зростає вартість. Думаю, що після виборів долар буде поступово дорожчати, а гривня – дешевшати”, – продовжує професор.

КОМЕНТАР

Олександр Пасхавер,директор Центру економічного розвитку:

- Українська економіка дуже слабка, енергорозтратна і піддається зовнішнім чинникам. Тому розмови про ослаблення гривні не безпідставні. Зрозуміло, що люди не довіряють українській гривні, адже це слабка валюта. Керівництво Нацбанку вибрало такий сценарій: до певного часу вони будуть утримувати курс гривні, а потім відпускають її у вільне плавання, що призведе до так званого стрибка національної валюти, тобто її послаблення. В нас було вже декілька таких стрибків, тому українці бояться. Якби гривня була у вільному плаванні, то звичайно, що вона дешевшала би, але це відбувалося би плавно, і люди не були би такі налякані. Від'ємне сальдо в зовнішній торгівлі, недовіра населення до національної валюти, є причиною того, що українці купують доларів більше, ніж їх продають. Також слабка економіка, рецесія в Європі - дає підстави для того, щоб національна валюта послабилася. Коли саме відбудеться цей стрибок залежить від обставин і від політики національного банку.В чому ж заощаджувати? Все залежить від того, як ви дивитеся на сам процес заощадження. Нормальні банки навмисно дають високий відсоток на заощадження в гривнях, щоб ризик падіння компенсувати високими відсотковими ставками, а більш стійка валюта, наприклад, долар на неї дають нижчі ставки. Люди мають розуміти, що заощаджуючи в гривнях під високі ставки вони компенсують ними оцей гривневий стрибок. Якщо заощаджувати в доларах, то людина отримає низький дохід, але менший ризик втратити. З цих двох варіантів люди й вибирають. Якщо ви схильні до більшого авантюризму, то довіряйте гривні, а якщо до меншого, наприклад старші люди, то доларам. 

Є багато прогнозів, на скільки може подешевшати українська валюта. Втім, як зазначає Ростислав Слав’юк, все залежатиме від того, чи буде уряд на кінець року виконувати обіцяні соціальні програми. 

“На четвертий квартал, напевно, не всі соціальні програми уряду будуть виконувати. Та, якщо провладна партія переможе на виборах і, відповідно, захоче виконати свої соціальні обіцянки, то це в рази підвищить ймовірність інфляції. Затримка пенсій, зарплат та інших виплат навіть на короткий час пригальмує інфляцію. А якщо такого не буде й усе виплачуватимуть вчасно, то це, навпаки, збільшить інфляцію. Якщо говорити про інфляцію як про показник, що відображає ріст цін, то на кінець року він збільшиться на п’ять відсотків”, – каже співрозмовник “Пошти”.    

Поради експертів вкладникам 

Незважаючи на те, що українська валюта переживає не найкращі часи, експерти не радять від неї відмовлятися. Радять заощаджувати в гривнях, але на короткий термін. 

Так, Олександр Жолудь вважає, що заощадження слід розбивати на кілька частин. “Більшу частину прибутку рекомендую зберігати в гривнях на короткостроковому депозиті, а іншу частину в іноземній валюті. Також слід врахувати, що ставки на євро, нині, нижчі ніж на долари. Банки дають 5-6% річних на долари, а на євро понад 4% річних в Україні не знайдеш. Тому другою валютою, в якій варто заощаджувати – долар, через вищі депозитні ставки, до того ж нині немає впевненості в тому, що євро дорожчатиме”, – каже експерт.   

Олександр Жолудь також додає, що високі банківські ставки на гривні утримуватимуть її на плаву, тому гривня є однією із валют, в якій варто заощаджувати. Так само які і інші валюти. 

Натомість Ростислав Слав’юк на перше місце ставить долар, а євро – на останнє. “Якщо говорити про стабільність євро і долара, то я би на перше місце поставив долар. Світові аналітики сходяться на тому, що євро скочується в своїх позиціях, статус цієї валюти зменшується. Тому раджу довгостроковий депозит зберігати в доларах, а короткостроковий – у гривнях. Гривневі рахунки на довготривалий час класти недоцільно, зберігати національну валюту можна до трьох місяців. І лише в останню чергу рекомендую заощаджувати євро.  

Добре, що підвезли грошенят…

Відомо, що з вересня в Україну можна ввозити будь-яку кількість грошей і при цьому не пояснювати їх походження. Як писала “Пошта”, українська влада відкрила вільний і необмежений доступ готівкової валюти в країну.

Проте експерти не бачать у цьому біди чи загрози для національної валюти. Ба більше, кажуть, що це згладить дефіцит валюти й стримає ріст долара. Зокрема, Ростислав Слав’юк каже, що українці хочуть купувати інземну валюту, й таке ввезення допомагає забезпечити внутрішній попит. “Це згладить дефіцит валюти, тому таке ввезення валюти доречне. Якби не це, то долар подорожчав би ще більше”, – каже професор. 

А ось Олександр Жолудь думає, що це не має великого значення, адже істотні обсяги валют в Україну ввозили й раніше. “Валюту ввозили літаками на вимогу банків. Те що зараз її дозволили ввозити офіційно – добре, адже колись гроші теж завозили, але неофіційно. Гривню найближчі місяці чекає ослаблення, але не думаю, що до цього призведе ввіз валюти. Допомагають втримати гривню й гроші заробітчан, які українці згодом переводять в національну валюту”, – додає експерт. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4600 / 1.64MB / SQL:{query_count}