Конституційним обов’язком будь-якої держави є захист прав і свобод її громадян.

У статті 3 Конституції України сказано: “Людина, її життя і здоров’я визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність”.
Сказати – не зробити. По-одному в Конституції, а по-іншому – в житті. Дійсно, Україна ще має по-справжньому, а не декларативно, відбутися як соціальна держава. Саме цією метою керувався Президент України Віктор Янукович, коли заявив про рішення розпочати виплату компенсацій за вкладами наших громадян у колишньому “Ощадбанку” СРСР.
Здавалося б, ініціатива не нова. Але це починання відрізняє опрацювання питання, реалістичність і надійність.
Ідею видачі компенсацій з “Ощадбанку” спробували реалізувати у 2008 році. Давайте згадаємо, яка тоді була економічна ситуація в Україні і в світі. З одного боку, вибухнула фінансова криза. З іншого – наближалися вибори. Тодішня прем’єр вирішила, що роздача грошей “Ощадбанку” і є тією “чарівною паличкою”, яка приведе її на вершину влади.
Сказати, що таке рішення звалилося на тодішній “Ощадбанк” як сніг на голову – не сказати нічого. Мережа відділень банку не була до цього готова, механізму видачі компенсацій не продумали. Як результат – величезні черги, чутки, що грошей не вистачить на всіх (так, власне, і сталося). Шість смертей пенсіонерів, які із самого ранку стояли біля кас за своїми грошима – таку ціну заплатила країна за безтолковість тодішньої влади і за нашим віковічним “якось воно буде”.
Ви можете самі порівняти ті часи і нинішню ситуацію із виплатами в “Ощадбанку”. Президент дав уряду доручення: “все має відбуватися планово, все має бути ретельно відпрацьовано, щоб не було черг і стовпотворінь, як у 2008 році”.
Розробили просту і логічну процедуру отримання коштів. Звертатися можна до будь-якого із шести тисяч відділень “Ощадбанку”. Вкладник попередньо повинен пройти так звану актуалізацію, тобто, звірку персональних даних. Банку потрібно переконатися, що із часу попередньої процедури серйозних змін в юридичному статусі заявника не відбулося. Актуалізувати інформацію про себе можна за безкоштовним телефоном 0-800-212-000 або особисто відвідавши банк. Додаткові роз’яснення – на сайті http://www.oschadnybank.com.
Важливе повідомлення для літніх громадян. По-перше, істотно спрощена процедура видачі довіреності на отримання компенсації. Взявши її в ЖЕКу, можна не завіряти документ у нотаріуса, що було потрібно раніше. По-друге, співробітники “Ощадбанку” насамперед обслуговують цю категорію вкладників. І, перш за все, тих, кому виповнилося 80 років. Це – також один із проявів соціальної спрямованості дій держави.
З 1 червня і до кінця 2012 року свою тисячу гривень отримають всі шість мільйонів вкладників, які не змогли цього зробити в 2008 році. До речі, за два місяці проведення компенсаційних виплат понад 2 млн. вкладників уже отримали компенсацію на загальну суму 1 млрд. 962 млн. грн. Але й це не межа. Президент України Віктор Янукович виступив з наступною ініціативою – продовжити виплати до 2015 року.
Загальне керівництво цим важливим соціальним процесом покладено на Національний банк. Саме фахові дії НБУ зробили можливим накопичення необхідних сум для своєчасних виплат. А небувалий до цього порядок на відділеннях при видачі компенсацій відзначають абсолютно всі вкладники.
Кошти в держави є, і вона розраховує отримати нові. Якщо проаналізувати останню статистичну інформацію, то можна переконатися – економіка поступово виходить із кризи. Відповідно, у державному бюджеті з’являються гроші для виплат “Ощадбанку”. Що держава і робить. Щоб громадяни нарешті переконалися – цій країні і її владі можна довіряти.