Працювати хочемо!!!

“Пошта” пропонує топ-десятку професій, які нині мають найбільший попит у роботодавців Львова. Юристам, економістам та менеджерам не позаздриш...

“Пошта” пропонує топ-десятку професій, які нині мають найбільший попит у роботодавців Львова. Юристам, економістам та менеджерам не позаздриш...

Не секрет, що нині швидко знайти добру роботу вкрай важко і майже нереально! Щороку безробітними стають не лише новоспечені фахівці, але й люди з досвідом роботи. Тож „Пошта” вирушила до Львівського міського центру зайнятості, щоб на власні очі побачити невтомних шукачів роботи й дізнатися, на що вони сподіваються та що їм пропонують у державній установі. 

Як виявилося, розчарованих й засмучених більше, ніж щасливчиків. Парадокс у тому, що більшість зажурених серед тих, хто п’ять років платив чималі суми за навчання у виші на престижному факультеті, а тепер їм доводиться оббивати пороги у пошуках місця праці. Тим часом у центрі зайнятості запевняють, що готові допомогти усім у пошуку роботи.

Не зовсім те, на що сподівалися… 

У Львівському міському центрі зайнятості людно, але черг немає. Зокрема, львів’янка Іванка розповіла “Пошті”, що ходить до центру зайнятості вже два місяці поспіль, але потрібної вакансії для неї нема і вона вже й не сподівається, що знайде роботу. “Цього року я закінчила Львівський національний університет ім. Івана Франка – факультет міжнародних відносин. Нині рік навчання на цьому факультеті коштує більше ніж двадцять дві тисячі гривень, а мені в центрі зайнятості пропонують роботу наближену до моєї спеціальності з зарплатою тисяча сімсот гривень. Це ж мало!”, – каже дівчина. 

Адже крім диплома про вищу освіту, Іванка знає три мови й вільно володіє комп’ютером. Співрозмовниця зізнається, що робота з такою зарплатою їй не потрібна, тому планує їхати працювати за кордон…

Натомість інша співрозмовниця – Ірина – за кордон уже не поїде, бо до пенсії їй залишилось лише два роки і вона втратила роботу через скорочення. “До виходу на пенсію мені залишилось два роки. Не уявляю, де шукати нове місце праці! Тому прийшла в центр зайнятості”, – каже жінка. 

На попередній роботі її зарплата складала понад три тисячі гривень, а нині в центрі зайнятості їй пропонують роботу зі зарплатою вісімсот гривень у місяць.

А ось для Наталі, яка півроку безуспішно шукала роботу в центрі зайнятості, відвідування цієї установи викликало депресію й занижену самооцінку. “Мене запитували чи погоджуюся я працювати неповний робочий день. Казали, що для журналістів вакансій у них немає”, – розповіла випускниця 2011-го факультету журналістики. 

А що пропонують роботодавці?

Хоч безробітних нині на Львівщині багато, але вакансії на деякі професії є і завжди були. Начальник Львівського міського центру зайнятості Олег Рісний розповів “Пошті”, що десятку найпотрібніших професій у місті очолюють інженерні й попит на них із кожним днем зростає. 

“На першому місці найбільш затребуваних професій у Львові – інженери. На другому – програмісти, IT-фахівці. Це пов’язано з тим, що в нашому місті ця галузь швидко розвивається і IT-компанії могли б брати на роботу багато спеціалістів, але навчальні заклади, на жаль, недостатньо їх продукують. На третьому – охоронці. Вони завжди потрібні. Далі – швеї, працівники на підприємствах із пошиття одягу та взуття, але нині немає необхідної кількості охочих працювати за цими спеціальностями. П’яте місце ділять між собою електрогазозварювальники, токарі, фрезерувальники. На шостому – водії, машиністи різного типу машин, на сьомому – продавці, на восьмому – офіціанти, кухарі, на дев’ятому, десятому місцях – працівники аптек, провізори, фармацевти”, – каже співрозмовник.

Начальник Львівського міського центру зайнятості певен, що представникам робітничих професій роботу легше знайти і рівень зарплат вищий, аніж у юристів та економістів. 

“Зарплати в інженерів, охоронців, водіїв коливаються від півтори до чотирьох тисяч гривень. Натомість, юристам й економістам здебільшого пропонують лише мінімальну зарплату”, – каже Олег Рісний.

З його слів, десятка найбільш затребуваних професій не є сталою. Мовляв, вона змінюються, якщо відкривають нове підприємство, фірму, наприклад, напередодні “Євро-2012” потрібні були стюарди, будівельники для роботи на стадіоні. “Тому так звана топова десятка професій змінюється. Але добрий робітник у нас довго не затримується й швидко знаходить роботу”, – пояснює Олег Рісний.  

Без роботи економісти й юристи!

Вже роками в Україні випускники шкіл масово хочуть бути економістами та юристами. Натомість вакансій у центрі зайнятості для цих фахівців обмаль. Олег Рісний розповів, що трійку найменш затребуваних професій складають – економісти, менеджери й юристи, які з кожним роком поповнюють лави безробітних у центрі зайнятості. 

“Юристам складно знайти роботу. Нині в центрі зайнятості зареєстровано приблизно триста осіб з юридичною освітою, які шукають роботу, а є лише дві-три вакансії. Роботодавці здебільшого пропонують їм мінімальну зарплату. Звертають увагу й на те, в якому навчальному закладі майбутній юрист здобував освіту, адже відомо, що в Україні лише чотири юридичні школи мають відповідний рівень для підготовки фахівців. З економістами ситуація схожа. В нас зареєстровано приблизно п’ятсот економістів, а вакансій не більше тридцяти”, – каже співрозмовник.

Про рекрутингові агенції

Відомо, що багато людей намагається знайти роботу за допомогою рекрутингових агенцій. Нині у Львові їх нараховують понад десять. Олег Рісний каже, що в центрі зайнятості у вільному доступі є інформація про ці агенції, як про додаткові можливості працевлаштування. 

“У вільному доступі є комп’ютери із базою даних вакансій, де люди можуть шукати роботу. Законодавством заборонено, щоб шукач платив гроші рекрутинговим агенціям. Не рекомендую працювати з тими агенціями, які вимагають гроші у шукачів роботи, адже така діяльність незаконна”, – каже посадовець.  

Натомість керівник однієї із львівських рекрутингових агенцій розповіла “Пошті”, що послуги агенцій оплачує виключно роботодавець. 

 

ДО ТЕМИ

Правильно пишемо резюме 

Структурованість. Вся інформація в резюме має викладатися в певній послідовності й відповідати обраній формі.

 

Вибірковість. Обмірковуючи своє резюме, насамперед визначте його мету, тобто вирішіть, яку роботу хочете одержати. Проаналізуйте свій професійний досвід і виберіть із нього тільки те, що в точності відповідає поставленій меті. Вибірковий підхід убезпечить резюме від зайвої, непотрібної інформації.

 

Об’єктивність. Описуючи свій досвід і  практичні навички, будьте реалістичні та об’єктивні. Ви повинні бути готові обґрунтувати все, що вказали в резюме.

 

Стислість. Обсяг резюме не повинен перевищувати дві сторінки, тому інформацію необхідно викладати коротко, наголошуючи на найбільш важливих й значимих для роботодавця моментах.

Про що не варто писати:

• всю трудову біографію (насправді вашого потенційного роботодавця цікавлять тільки останні 3-5 місць роботи й період не більше 10 років);

• фізичні дані й опис здоров’я;

• слабкі сторони;

• причини, через які ви пішли з роботи;

• рекомендаційні листи або імена людей, які можуть вас рекомендувати (підготуйте цей список окремо, він може знадобитися на співбесіді).

 

КОМЕНТАРІ

Зеновій Бермес, голова Асоціації роботодавців Львівщини:

Олег Мицик, адвокат:

- Нині ситуація на львівському ринку праці критична! Роботодавці роздумують, якого працівника мають звільнити. Тепер звільнення - це масове явище, бо робочі місця не створюють, а скорочують. Тому вимоги до тих, хто шукає роботу високі. Не хочуть брати на роботу тих, хто планує йти в декретну відпустку, не знає англійської мови й має більше ніж 35-40 років. Нині на ринку праці дуже мала пропозиція, тим паче влітку. Тому людині залишається сподіватися на щасливий випадок, власний досвід, вміння й навики. Сумно те, що в нас немає передумов для того, щоб ми говорили про покращення ситуації. Нині потрібно захищати і роботодавця і працівника, але роботодавцем тепер бути вкрай складно. Вимоги зростають не лише в Україні, але й в цілому світі, але за кордоном роботодавці й працівники захищені, та й відношення до людей бізнесу там інше.Відомо, що скасували кадрові агенції й обмежили діяльність рекрутингових агенцій. Але ці агенції й так мали обмежені можливості, або були без роботи, бо пропозицій від роботодавців - обмаль.  - Нині, людям дуже складно знайти роботу. Тому претенденту на робоче місце не варто акцентувати увагу на тому, чи обдурить його роботодавець. Розмови про те, що роботодавець має за мету обдурити потенційного працівника - відгомін радянських часів. Другого липня цього року парламентарі прийняли новий закон про зайнятість населення. В ньому прописано багато нового, і зокрема те, що студент в останні роки навчання може проходити безкоштовне стажування до півроку, про яке йому зроблять запис в трудову книжку. Звичайно, що стажування не потрібне продавцеві в магазині, але воно обов'язкове для юристів, журналістів, економістів. Якщо робота творча, то виконувати її на належному рівні  людина без попереднього досвіду не може. Ба більше, роботодавець має придивитися до потенційного робітника, перевірити його, переконатися  в чесності, здатності самостійно працювати. Працівникові, виходячи з реалій сьогоднішнього ринку праці, не варто одразу наполягати на укладенні договору з роботодавцем, адже той  не зобов'язаний готувати фахівців, він бажає прийняти готового працівника, який має не лише сертифікат про знання, а й вміє працювати. Відомо, що в перші місяці стажування людина не приносить ніякої  користі, лише придивляється до своїх обов'язків. Договір про стажування часто складався і до того, як його передбачили в законодавстві, однак для того, щоб пояснити перевіряючим органам причину перебування людини на підприємстві, фірмі, й це також зобов'язувало  останнього не розголошувати, наприклад, конфіденційну інформацію.  Як спосіб забезпечення певних гарантій роботодавця від прийняття на роботу недбалого працівника, в законодавстві передбачений випробовувальний термін. Він може бути до місяця (для робітничих спеціальностей), до трьох місяців, і навіть  до півроку для виняткових спеціальностей і особливостей роботи. Якщо людина за цей час не показала якісної роботи, її можуть звільнити, але досвід показує, що після цього вона може подати на роботодавця до суду. Саме цього і уникають роботодавці у першу чергу.   
На жаль, трудове законодавство і психологія людей  не відповідає ринковим відносинам. Нині КЗпП найперше захищає працівника, створюється  хибний образ роботодавця, який лише зловживає. Не можна всіх роботодавців  ставити під одну лінійку. Якщо один роботодавець зловживає, то не повинні страждати всі, а правохоронні органи мусять контролювати цей процес. Мають бути створені належні умови для роботодавця і працівника. Старі закони написані під працівників, а це не правильно!Вимагати щось від роботодавця може лише та людина, яку запрошують на роботу, а ті хто просять, щоб їх взяли і навчили працювати умови ставити не повинні. Також роботу можна шукати за допомогою рекрутингових агенцій. Вони не обманюють, бо працюють за рахунок роботодавця, і не мають права вимагати гроші в тих, хто шукає роботу. Новим законом обмежена робота рекрутингових агенцій, а діяльність кадрових агенцій - заборонена. Проте це не зовсім позитивний момент, бо кадрові агенції виконували і свою позитивну роль -  вони готували людей для роботодавця.    
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4842 / 1.69MB / SQL:{query_count}