Уже за місяць долар повернеться до рівня 5 грн, а можливо, навіть впаде нижче
Серйозних причин для падіння курсу гривні немає, а подорожчання долара є наслідком спекуляції в обмінниках, - переконують експерти. І заспокоюють: долар стабілізується упродовж місяця-двох, а за кілька місяців мине й світова фінансова криза.
7 жовтня Національний банк України переглянув прогнозний показник курсу гривні на 2008 рік з 4,85 гривні за долар плюс-мінус 4% до 4,95 гривні за долар плюс-мінус 8%. У такий спосіб розширивши нижню та верхню межі нового валютного коридору до 4,554 і 5,346 гривні за долар. Проте ще того ж дня до закриття торгів на біржі цінові рівні досягли позначок 5,5700/5,6500. Своєю чергою готівковий ринок умить підхопив тенденцію міжбанку, і ще вчора обмінні пункти купували американський долар у середньому по 5,35 гривні, а продавали подекуди навіть по 5,80 гривні. А в окремих банках курс продажу долара сягнув навіть позначок 5,95-6,00 гривні.
У Національному банку українців заспокоюють. "Ми впевнені, що правління НБУ має достатньо інструментів для того, щоб забезпечити офіційний курс національної грошової одиниці в рамках затверджених нами прогнозованих показників", - сказав Петро Порошенко, голова Наглядової ради Нацбанку. Щоправда, попри свої обіцянки підтримати гривню інтервенціями іноземної валюти, Нацбанк наразі мовчить і на міжбанківські торги не виходить. Тож учора котирування гривні на міжбанківському ринку України впали до найнижчого за всі роки існування рівня 5,9 грн за дол. Пропозиції американської валюти на ринку фактично немає. Раніше НБУ заявляв, що погіршення ситуації викликане діями спекулянтів і він не має наміру витрачати валютні резерви для задоволення спекулятивних операцій. Проте наразі потреба втручання НБУ є очевидною. "НБУ має всі підстави вийти на міжбанківський ринок і збити ажіотаж. Золото-валютні резерви цілком дозволяють це зробити. Думаю, що за місяць долар вже буде коштувати на рівні 5 грн, а може, й менше", - розповів "Пошті" Ярослав Ґрудзевич, професор кафедри банківської справи Львівського банківського інституту НБУ. "Щоправда, НБУ тут також має діяти обережно, адже нова грошова маса може розбурхати інфляційні процеси", - додає експерт.
Олександра Юдіна, провідний економіст управління організації продажу продуктів фізичним особам Львівської обласної філії АКБ "Укрсоцбанк", також радить не панікувати, а тим, хто має великі заощадження, щоб убезпечитися від "стрибків" валюти, рівномірно зберігати їх у різних валютах - доларах, євро, гривнях. Найкращим варіантом, за її словами, залишаються депозити золотом, оскільки воно точно не втратить свою ціну.
Причиною ж падіння гривні є не так світова криза, як спекулятивні процеси банків та обмінних пунктів. "Негативну роль зіграла мовчанка Нацбанку, який мав говорити про можливу світову кризу ще у липні", - стверджує Володимир Лановий, доктор економічних наук, президент Центру ринкових реформ. "Світова ж криза через недорозвинутість фондових ринків України зачіпає нашу державу доволі опосередковано", - вважає Ярослав Ґрудзевич. Проте й світові ринки заспокояться, і криза протриває ще не більш як півроку, переконані фахівці. "Середня тривалість криз на ринках, що розвиваються, становила 13 місяців, а на розвинених ринках - близько 10,5 місяця. Це циклічний процес. Кожні 10-12 років спостерігається великий обвал, кожні 4-5 - менш значний", - зазначив Андрій Беспятов, директор аналітичного департаменту "Dragon Capital".
Спокійні і у львівських владних коридорах. "На інвестиціях у регіон курс долара не має відбитися. Адже інвестиції прямо не залежать від курсу гривні. Вони залежать від інвестиційного середовища, яке створює влада. Світова фінансова криза зачепить нас лише опосередковано, оскільки лише частина банків має іноземний капітал. Не треба особливо цього боятися. Економіка завжди рухається вверх-вниз. Після кризи завжди буде підйом", - сказав "Пошті" Ярослав Кашуба, в.о. заступника голови Львівської обласної державної адміністрації.