На початку літа українські урядовці заговорили про створення в нашій державі нової структури для боротьби з економічними злочинами – фінансової поліції. Як писала “Пошта”, на інформаційній і кадровій базі податкової міліції.
Законопроект “Про фінансову поліцію в Україні” розробили Сергій Тігіпко, віце-прем’єр-міністр соціальної політики, спільно з громадською організацією “Реформаторський клуб”. Згідно із законопроектом, в Україні вже у 2013-му може бути створена фінансова поліція за прикладом низки європейських країн, де ця структура підпорядкована міністерству фінансів. Як наслідок, передбачається скорочення повноважень СБУ, МВС і Генпрокуратури з розслідування злочинів у економічній галузі, інформує “Дзеркало тижня”.
А ось експерти ставляться до появи нової структури насторожено. Зі слів Айвора Бізлі, провідного спеціаліста Світового банку з питань державного сектора, зазвичай фінансова поліція з’являється тоді, коли немає жодної надії на те, що податки збиратимуть сумлінно.
“Є кілька країн, в яких існує фінансова поліція, але вони не є гідним прикладом практики збору податків. Проблема полягає в тому, що після того, як така установа з’явиться, її буде дуже важко позбутися. Тому не вважаю створення такого органу позитивним кроком для України”, – зазначив Айвор Бізлі.
Тим часом економіст Світового банку Олексій Балабушко каже, що в більшості європейських країн такого органу немає. “Фінансова поліція існує, мабуть, лише в Італії як окремий орган. Країни Латинської Америки мають її в різних формах. Багато країн Європи ці питання вирішують просто: податкова адміністрація займається адмініструванням доходів, а якщо йдеться про кримінальні справи, то залучають силові органи”, – пояснює він.