Забудьте про дешевший бензин!

А з 2013-го – і менш якісний. Саме тоді на АЗС може з’явитися пальне з вмістом біоетанолу. Експерти застерігають: вплив домішок на двигуни автівок негативний

А з 2013-го – і менш якісний. Саме тоді на АЗС може з’явитися пальне з вмістом біоетанолу. Експерти застерігають: вплив домішок на двигуни автівок негативний

Хоча останнім часом ціна нафти на світових ринках почала знижуватися, українські споживачі так і не дочекались дешевшого бензину. Ба більше, енергетичні експерти певні: зменшення цін на пальне в Україні чекати не варто! 

“Пошта” вирішила з’ясувати, чому бензин на українських заправках буде дорогим, чи буде він якісним і чи зможуть вітчизняні авто їздити на пальному з домішками біоетанолу.

Подякуйте урядові…

Геннадій Рябцев, заступник директора науково-технічного центру “Психея”, вважає, що цього року українцям здешевлення бензину сподіватися не слід. З його слів, напередодні довгоочікуваного зниження ціни  пального уряд ухвалив Закон “Про плаваючу ставку акцизного податку”, який “з’їв” більш як  половину прогнозованого зниження. 

“Останні два тижні ставка акцизного податку була вищою, аніж два місяці тому. Інколи вона була на 43% вищою порівняно з цьогорічним травнем. Тоді ставка була 198 євро з тонни, а на початку липня – 273 євро з тонни. Це, звісно, збільшило надходження до держбюджету, але не дозволило трейдерам знизити ціни. У них з’явилися додаткові фінансові ризики, і вони змушені були підстрахуватись”, – каже “Пошті” Геннадій Рябцев. 

Експерт переконаний, що від держави, яка підтримує вітчизняного виробника, але забуває про інтереси українського споживача, очікувати дешевшого бензину не варто. До того ж ціни на нафту нині знову почали підвищуватись і можуть сягнути тої познач­ки, що була навесні. Не здешевить бензин в Україні й біоетанол, який із 2013-го можуть домішувати до пального. 

Додавати біоетанол ризиковано

У вівторок, 17 липня, президент підписав Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо виробництва та використання моторних палив із вмістом біокомпонентів”. Згідно з ним, у 2013-му до бензину на українських заправках можна буде додавати етанол (рекомендований вміст – не менш як 5%  – “Пошта”). Проте експерти до цієї новації ставляться неоднозначно.

Зокрема Сергій Куюн, директор консалтингової групи “А-95”,  певен: якщо біоетанол в Україні додаватимуть до бензину, це стане катастрофою для споживачів, адже з 2008-го держава не перевіряє якості нафтопродуктів, які реалізують на автозаправних станціях! 

“Нині на українському ринку нафтопродуктів майже 30% фальсифікату. Важко уявити, як на такий неконтрольований ринок “влиють” бензин із етанолом. На кожній заправці продаватимуть таке пальне, яке захочуть! Як наслідок, неважко здогадатися, що може статися із паливною системою машин”, – пояснює “Пошті” експерт.

Ба більше, Геннадій Рябцев наголошує на тому, що 67% автомобілів в Україні не можуть використовувати пальне з вмістом біоетанолу! “Без адаптації 67%  українських авто не в змозі використовувати пальне, у якому більш ніж 5%  біоетанолу. Це не передбачене національними стандартами, і така законодавча ініціатива суперечить тим нормативним документам, які діють нині. Адже жодних національних стандартів на сумішеве пальне досі немає, і закон не визначає термінів розробки таких документів та їхнього змісту. Щодо впливу домішок на двигуни, то він негативний. Жоден із автовиробників чи автодилерів не рекомендує заправляти свої машини таким пальним і відмовляється від усіх гарантій у тому випадку, якщо паливна система виходить із ладу через використання зазначених видів пального”, – веде далі співрозмовник.

З його слів, закон було ухвалено лише для того, аби “окремі фінансово-промислові групи змогли розгорнути виробництво продукту, який не потрібен ані переробникам, ані споживачам”.

Нововведення вплинуть на ціну

Геннадій Рябцев каже, що біоетанол українського виробництва вдвічі дорожчий від російського чи бразильського, який використовують у Європі. “В Україні біоетанол планують виробляти з цукрових буряків. Невідомо, чи зможемо виготовити стільки того пального, щоб забезпечити ним український ринок. До того ж якість біоетанолу в Україні дуже низька і не відповідає європейським,  навіть російським вимогам, – вважає експерт. – В Україні етанол – не пальне, а напій! Це нонсенс (!), але податкові коди етанолу в нашій країні належать до спиртогорілчаних виробів, а не до хімічної продукції”, – пояснює Геннадій Рябцев. 

Поза тим, Сергій Куюн певен: ціни на бензин підвищаться щойно згаданий закон набуде чинності. “Коли закон вступить у дію, постачальники спирту одразу ж підвищать ціну на свою продукцію. Нині тонна бензину коштує приблизно 12 тисяч гривень, а тонна спирту – 10 тисяч. Думаю, що наступного року ціни зрівняються”, – додає Сергій Куюн.

До того ж домішування біоетанолу до бензину – операція недешева, і одразу вдарить по кишені українців. “Усі послуги, затрати під час додавання етанолу до бензину перекладуть на споживачів. Цей процес, як і будь-який виробничий, призведе до чималих затрат”, – каже експерт. 

 ДОВІДКА

Законом “Про внесення змін до деяких законів України щодо виробництва та використання моторних палив із вмістом біокомпонентів” визначено, що вміст біоетанолу в бензинах моторних, що виробляються та/або реалізуються на території України, становитиме: у 2013 р. – рекомендований вміст не менш як 5% (об’ємних); у 2014 – 2015 рр. – обов’язковий вміст не менш як 5% (об’ємних); з 2016 р. – обов’язковий вміст не менш як 7% (об’ємних)”, інформує УНН.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3996 / 1.59MB / SQL:{query_count}