Нині гаряча та нервова пора не лише для вступників у навчальні заклади та їхніх батьків, але й для випускників вишів і їх батьків. Отримавши довгоочікувані дипломи, новоспечені спеціалісти перебувають в активному пошуку роботи. Та бажано не абиякої – а хорошої, за спеціальністю та гідною оплатою! Поза тим, цей перелік критеріїв для більшості дівчат та хлопців довго і нудно залишається недосяжним…
Експерти ринку праці певні: нині знайти роботу важко, а з перспективою росту зарплати – майже неможливо. Як наслідок – молоді люди з вищою освітою масово поповнюють лави безробітних у центрі зайнятості або, що гірше, маючи вищу освіту, виїздять ґарувати за кордон і не повертаються додому! І це біда країни!
Керівники відділів кадрів і роботодавці в один голос кажуть, що вакансій у Львові зараз небагато, але на роботу вони готові передусім взяти тих, хто має досвід роботи, мотивацію і вищу освіту. Тож “Пошта” вирішила з’ясувати, на що звертають увагу роботодавці, коли беруть людину на роботу, і чи можливо знайти нормальну роботу без рекомендацій та зв’язків.
Працівники з досвідом кажуть, що під час пошуку роботи багато залежить від того, чи знає особа, чого хоче. Адже робота в державних органах влади і приватних компаніях відрізняється.
Так, Галина Бордун, начальник відділу кадрів Львівської міської ради розповіла “Пошті”, що людина, яка хоче працювати в державних органах влади обов’язково має мати вищу освіту.
“Є декілька неформальних критеріїв, які впливають на рішення керівника – працювати цій людині в органах державної влади чи ні. По-перше – мотивація, по-друге – плани на майбутнє. Керівник звертає увагу на те, як людина планує свій кар’єрний ріст, і в якій ділянці роботи вона сильна. Якщо хочете зайняти посаду спеціаліста, то вам необхідно мати вищу освіту і невеликий досвід роботи. Якщо мова про керівника, то крім диплома про вищу освіту людина повинна мати досвід роботи на керівній посаді”, – пояснює начальник відділу кадрів Львівської міськради.
З її слів, особи, які потрапляють на роботу у Львівську міську раду проходять конкурсний відбір. “Набагато легше працювати з людьми, які пройшли стажування. У Львівській міськраді є програма “Перший кар’єрний крок”. Люди навчаються, допомагають працівникам того чи іншого підрозділу, а останні вирішують чи можуть взяти людину на роботу. Легше працювати з тими людьми, які вже пройшли стажування. Їм можна довіряти, вони компетентніші, від тих, які просто випадково прочитали оголошення і прийшли до нас у пошуку роботи”, – каже співрозмовниця “Пошти”.
Зеновій Бермес, голова асоціації роботодавців Львівщини, каже, що чим менша пропозиція робочих місць, тим більший вибір у роботодавця. Зокрема, він зазначає, що нині ситуація на українському ринку праці різко погіршилася. Як наслідок – пропозиція робочих місць катастрофічно мала. “Нині говоримо про заповнення робочих місць, які з’являються після того, коли люди йдуть на пенсію, в декретну відпустку чи виїжджають за кордон”, – зазначив “Пошті” Зеновій Бермес.
З його слів, на Львівщині дуже мало суб’єктів підприємницької діяльності, які готові нині брати людей на роботу. “Успішне підприємство шукає людей, які володіють іноземними мовами та мають навики роботи. Також важливим є вік людини. Тут дуже жорстокі обмеження до 40 років, а подекуди – до 35-ти. Такі вимоги нинішніх роботодавців. До того ж тепер майже неможливо знайти роботу із перспективою росту зарплати. Нині можливості бізнесу різко знизилися, і тому ситуація на ринку праці погіршилася”, – пояснює Зеновій Бермес.
Він додає, що більшість потрапляє на роботу через знайомих та родинні зв’язки. “Альтернатива невелика і кількість пропозицій також. Добре, коли хтось вас рекомендує і маєте максимум позитивів”, – каже співрозмовник.
Галина Бордун також не заперечує, що на роботу молодь потрапляє через родинні зв’язки чи знайомих. Проте, вона певна: жодному керівникові не вигідно брати на роботу людей, які нічого не робитимуть, а просто будуть “просиджувати”.
“Буває, що людина не має досвіду роботи, але її хтось рекомендує і вона потрапляє на роботу. Однак, жодна організація не звільнить працівника, який добре виконує роботу”, – додає вона.
Між людьми, які шукають роботу, побутує думка, що резюме не має великого значення й не впливає на вибір роботодавця. Мовляв, дехто резюме навіть не читає. Самі ж роботодавці заперечують це і запевняють, що обов’язково читають резюме!
Так, Зеновій Бермес акцентує, що велике значення має правильно написане резюме. “Воно не має бути велике, але й не може бути примітивне!”, – додає він.
А ось Ольга Бережна, директор із управління персоналом “МТС Україна”, зазначає, що в компанії дивляться, як кандидат підійшов до складання резюме, наскільки повно він зміг себе представити, чи грамотно воно написано.
“Резюме – це візитна картка кандидата. Крім обов’язків, кандидату варто вказати досягнення – чого він (самостійно або в команді) конкретно досяг. Досить двох-трьох досягнень. Людині не варто приписувати собі чужі досягнення. Ринок праці досить вузький, а HR-фахівці спілкуються один із одним і можуть легко перевірити інформацію про кандидата”, – розповіла “Пошті” Ольга Бережна.
Вона каже, що бувають випадки, коли кандидат відправляє резюме на всі вакансії в різні дирекції, тоді виникає питання, чого ж він взагалі хоче?
“Кандидатові бажано вказувати сімейний стан, інтереси, побажання до роботи (рівень зарплати, умови роботи), що кандидат може запропонувати натомість, і обов’язково повинні бути вказані контакти”, – каже співрозмовниця.
Для тих, хто добре знає англійську, потрапити на роботу в IT-компанію не важко. Адже щорічно одна компанія росте приблизно на 35%. Леся Бобик, HR-директор SoftServe каже, що вакансії в IT- компаніях завжди є.
“В ІТ-індустрії роблять велику ставку на молодих спеціалістів.
Разом із тим, мабуть, відомо всім, що існує прогалина між знаннями, які отримує студент у вищому навчальному закладі та потребами бізнесу. Тому, стажування – це перша сходинка для кожного молодого спеціаліста.
При відборі випускників передусім звертаємо увагу на їх бажання працювати в нашій комапанії. Важливим критеріями є активна позиція кандидата, здібності швидко навчатися та бажання працювати в команді. Безумовний критерій при відборі – знання англійської. З великою обережністю ставимося до кандидатів, які займають пасивну позицію та не мають мети в житті”, – розповіла “Пошті” Леся Бобик.
“Пошта” з’ясувала, що найлегше влаштуватися на роботу у компанії мобільних операторів. Головне – мати бажання і вільно розмовляти українською та російською мовами.
Віктор Гальчинський, менеджер зі зв’язків з громадськістю Львівської філії компанії “Київстар”, каже, що в компанії можуть працювати дорослі люди і студенти.
“Початковою сходинкою до кар’єри в компанії може стати позиція оператора call-центру. Для старту досвід не потрібен, бо майбутні експерти проходять кількатижневе внутрішнє навчання. Основне, щоб людина вільно говорила українською та російською мовами (знання англійської є додатковою перевагою). Оператор має бути комунікабельний, доброзичливий, стресостійкий та орієнтуватися на результат. У майбутньому експерти call-центру можуть претендувати на інші посади в компанії за їх фахом через участь у внутрішніх конкурсах”, – каже “Пошті” Віктор Гальчинський.
Натомість, Ольга Бережна, зауважив, що молодих фахівців без досвіду роботи в продажі на роботу беруть охоче. “Відсутність досвіду в цьому напрямку навіть вітається, оскільки дає можливість оперативно підготувати кадри у відповідності зі стандартами компанії, не перевчаючи їх. Для нашого бізнесу дуже важливим фактором є не стільки документальне підтвердження факту вищої освіти, скільки наявність у людини інноваційного типу мислення. Ми всіляко намагаємося розвивати у співробітників саме цю здатність. У нас є ряд програм і форматів роботи, які націлені на те, щоб підтримувати атмосферу інноваційності, стимулювати людей мислити вільно, креативно, нестандартно”, – пояснює “Пошті” Ольга Бережна.
КОМЕНТАРІ | |
Ярослав Рущишин, член ради Комітету підприємців Львівщини, роботодавець: |
Олег Рісний, директор Львівського міського центру зайнятості: |
- Коли беру людину на роботу, звертаю увагу на те, чи у студентські роки вона брала участь у громадських організаціях. Це дуже добре характеризує претендента на робоче місце, і свідчить про те, що людина вміє організувати свою роботу й час. Уважно читаю резюме, бо не довіряю зовнішньому виглядові. Він часто буває оманливим. Вважаю, що в поведінці людини не допустима зухвалість - це одразу кидається в очі. Добре, коли людина перед тим, як потрапити на роботу, стажується. Під час стажування керівник має можливість придивитися до людини, оцінити й розпізнати її. |
- Нині у міському центрі зайнятості з загального числа безробітних 2/3 становлять люди з вищою освітою і половина з них - особи віком до 35 років. Згідно закону, випускника, який навчався на державному відділені, забезпечити роботою має виш, або видати йому відповідну довідку. Якщо особа навчалася на платному, то працевлаштування навчальним закладом не є обов'язкове. У центрі зайнятості можемо реєструвати людину як безробітну, і виплачувати їй допомогу з безробіття впродовж півроку у розмірі 550 грн на місяць. Також у нас є програма підвищення кваліфікації, стажування на підприємствах, установах та організаціях. І найважливіше - це програма державної дотації на перше робоче місце. Згідно цієї програми, працедавець, який бере випускника на роботу, отримуватиме від центру зайнятості компенсацію впродовж року у розмірі не більшому як 2 600 грн. Компенсація передбачена на зарплату працівникові і податки. Тобто, працедавець рік має працівника, за якого платимо ми. Угоду підписуємо на два роки і вона передбачає, що наступний рік уже роботодавець платитиме зарплату працівникові у такому ж розмірі, як торік платив центр зайнятості. Практика свідчить: згодом цих працівників залишають на постійне місце праці. Не секрет, що на роботу хочуть брати тих людей, які знають чого хочуть. Мають бажання працювати, вчитися та розвиватися. Важливо, щоб людина була одразу готова взятися за певну ланку роботи, сумлінно виконувати її й за неї відповідати. |