Україна приховує видатки

Експерти Світового банку і Європейського Союзу досліджували ефективність управління державними фінансами у нашій державі 

Експерти Світового банку і Європейського Союзу досліджували ефективність управління державними фінансами у нашій державі 

Україна має проблеми із зовнішнім аудитом фінансових витрат держави, контролем державних підприємств та позабюджетних фондів. Також українська влада не виконує всі вимоги щодо контролю за державними коштами. Про це йдеться у звіті Світового банку та Європейського союзу про ефективність управління державними фінансами, який цього тижня  репрезентували у Львові економісти Світового банку. 

Експерти відзначили, що наша держава не проводить довгострокового бюджетного планування, а свої видатки залишає закритими для зовнішнього контролю. Як наслідок – це стає на заваді притоку капіталу в Україні. 

Міжнародні експерти оцінювали ефективність української системи управління держфінансами впродовж 2005 – 2010 років за показниками: достовірність, прозорість, виконання бюджету, звітність і зовнішній контроль. Особливо незадовільний показник, наголошують вони, зі зовнішнім контролем за витратами, який здійснює Рахункова палата України. 

“Парадокс у тому, що Рахункова палата працює добре, але її функції надто обмежені. Вона не займається питаннями бюджетних надходжень, місцевих бюджетів, державних підприємств і позабюджетних фондів. Саме ці види роботи є нормальною функцією Рахункової палати в інших країнах”, – зазначив провідний спеціаліст Світового банку з питань державного сектору Івор Бізлі.

З його слів, ще однією проблемою є те, що звіти Рахункової палати нерезультативні. “Ми не побачили будь-якої системної роботи за результатами звітів палати. Ба більше, деякі повноваження в неї взагалі відібрали”, – каже експерт. Він певен, що існує природне протистояння між урядом та Рахунковою палатою, тому що вона створена для того, щоб не давати спокою урядовцям. 

Натомість, економіст Світового банку в Україні Олексій Балабушко каже,  що Рахункова палата є єдиним зовнішнім контролером уряду. “Зрозуміло, що слухати критику не хочеться, тому цей процес завжди матиме певний опір від уряду”, – пояснює він. 

На його думку, Рахункова палата в Україні є ще молодим органом, і інколи критика на її адресу може бути обгрунтована. “Якщо у великому організмі щось не працює, то це краще полагодити, аніж вирвати цю частину. Правильною стратегією буде розбудовувати потенціал Рахункової палати, даючи їй роль, як в країнах ЄС – реального зовнішнього контролера”, – зазначає він.  


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4036 / 1.55MB / SQL:{query_count}