Український автомобільний ринок з початком осені знижує продажі. І хоча зі вступом України у СОТ нові авто мали стати доступнішими - цього не відбулося. На ситуацію не вплинуло навіть зниження цін, а олії у вогонь хлюпнули банкіри, зробивши жорсткішими умови автокредитування.
У серпні українці придбали 52 тисячі нових автомобілів, а це на 11,4% менше, ніж у липні. Тенденція до завмирання автомобільного ринку триває вже кілька місяців, і це, незважаючи на подекуди суттєве зниження цін на автівки. Чи не найголовнішою причиною падіння продажів експерти називають те, що банки знижують об'єми кредитування на авто, що завдало відчутного удару по можливостях потенційних клієнтів, адже 50 - 60% нових автівок продають саме у кредит.
Отож, за новим звітом інформаційно-аналітичної групи Auto-Consulting, лідером за продажем вже тривалий час залишається АвтоВАЗ, який сьогодні контролює 16,5% авторинку України. Найпопулярнішою маркою корпорації цього сезону стали "десятки" черкаського виробництва. Друге місце у серпні посіли автомобілі Daewoo з часткою 8% покупців, потіснивши Chevrolet відразу на третю позицію у загальному рейтингу.
Успішно стабілізувався на четвертому місці Hyundai, до якого впритул наблизився Mitsubishi й закрив першу п'ятірку найпродаваніших авто. Варто зазначити про особливі успіхи Toyota. Продукція цієї корпорації у серпні зуміла завоювати 7% вітчизняного ринку. Причиною такого прориву називають добре налагоджений розвиток мережі дилерів Toyota, що дає результати. Окрім того, нещодавно Toyota найсуттєвіше знизила ціни на свої автомобілі.
За результатами серпневих продажів, у десятку також потрапила продукція корпорацій Chery, Skoda, "Славута" та Nissan. А структура ринку виглядає таким чином: 65% припадає на виробників і ще 35% на імпортерів, 18% яких із СНД.
Та попри все, до осіннього сезону авторинок підійшов у стані стагнації, хоча ще навесні темпи росту вражали і сягали 80%. Здавалося б, після вступу України до СОТ автомобілі мали б стати доступнішими для українців. І хоча зниження імпортного мита все ж таки призвело до падіння цін на нові авто на рівні 5-10%, існують й інші чинники, що впливають на ціну.
Найважливішою перешкодою для українців на шляху до чотириколісної мрії стало те, що банки підвищили відсоткові ставки. У результаті за серпень банки видали 267 млн євро позики, що на 60 млн менше, ніж у зимові місяці торік. До цього варто додати збільшення авансових платежів та посилення вимог до платоспроможності позичальників.
Послаблення долара і зміцнення курсу євро також спричинили подорожчання, особливо європейських автомобілів. Зміна курсів позначилася, насамперед, на активності тих покупців, зарплата яких прирівняна до долара. Проте, за прогнозами фінансових аналітиків, високий курс євро протримається ще недовго.
Попит на авто відлякує також хоча й повільне, але постійне зростання вартості пального. Що ж стосується вартості металу і енергоносіїв, то, зважаючи на загальну інфляцію у світі й Україні зокрема, вона не зменшуватиметься. А це через збільшення собівартості виробництва призведе до подорожчання чи не всієї продукції машинобудування.
Цієї осені автодилери все ж сподіваються на пожвавлення ринку України. Хоча не усі аналітики у своїх прогнозах поділяють цей оптимізм. Результати серпневих продажів продемонстрували, що попередньої динаміки на українському авторинку найближчим часом не буде, незважаючи ані на знижки, ані на потужні рекламні кампанії, - кажуть песимісти. Продажі, на їхню думку, збільшуватимуться в окремих компаніях.