З 1 червня Ощадбанк України розпочне виплачувати українцям давно обіцяну тисячу гривень. Зможуть отримати частину знецінених вкладів ті, хто не отримав їх у 2008-му, проте актуалізував свої дані. Водночас у Кабміні обіцяють, що виплачуватимуть компенсації і після парламентських виборів – щороку потрохи, і так до 2015-го. Щоправда, якщо раніше президент доручав виплатити не просто компенсації, а повні суми, при цьому називаючи ті самі терміни, то тепер урядовці говорять виключно про “тисячу”.
Зараз в Ощадбанку триває підготовча робота до проведення компенсаційних виплат. За словами Ярослави Титової, начальника управління маркетингу, реклами та зв’язків з громадськістю Ощадбанку, актуалізувати свої дані ще не пізно, як і дізнатися адресу банківської установи, в якій можна буде пройти повторну актуалізацію своїх даних та отримати кошти. “Нагадаю, що дізнатися адресу установи Ощадбанку, де буде проходити актуалізація даних, вкладник може кількома шляхами, зокрема – направити SMS–повідомлення на короткий номер 8052. Це безкоштовно для абонентів операторів Київстар та Beeline”, – розповідає вона “Пошті”. Однак цього року компенсації виплачуватимуть далеко не всім – щонайбільше лише половині тих, які втратили заощадження.
Учора під час засідання парламенту міністр соціальної політики повідомив, що усім іншим компенсації виплачуватимуть впродовж наступних років – до президентських виборів. “Зараз ми проводимо актуалізацію цих вкладників, тому що ми плануємо продовжити ці виплати й у наступних роках: 2013, 2014, 2015 – для всіх 12 мільйонів вкладників”, – зазначив Сергій Тігіпко.
А от із 1-го червня за своєю тисячею можуть звернутися не більше 6 мільйонів українців. Хоча наразі виявили бажання отримати компенсації лише 2 мільйони, з них актуалізацію пройшли менше половини.
ДО ТЕМИОщадбанк запрошує усіх вкладників Сбербанку колишнього СРСР пройти актуалізацію своїх даних. Актуалізація даних здійснюється лише щодо тих вкладників, які не отримали компенсацій впродовж 2008 року, але дані про яких було внесено до “Реєстру вкладників заощаджень громадян” до 1-го січня 2012 року. Дізнатися адресу установи Ощадбанку, де буде проходити актуалізація даних, вкладник може кількома шляхами: 1. надіслати SMS–повідомлення на короткий номер 8052 (безкоштовно для абонентів Київстар, Beeline™, life:) та МТС). У повідомленні слід вказати цифрове значення номера паспорта вкладника (без серії) та дату народження Хочемо звернути особливу увагу на те, що вміст повідомлення на номер 8052 передбачає тільки один набір символів. Отже, обробляти будь-які інші повідомлення, написані у вільному стилі, немає технічної можливості. 2. заповнити спеціальну форму в розділі “Інформація для вкладників Сбербанку колишнього СРСР” на сайті Ощадбанку www.oschadnybank.com; 3. зателефонувати на “гарячу лінію” та дочекатися з’єднання із оператором. Номери телефонів “гарячої лінії”: 0-800-212-000 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів по Україні) та (044)-364-21-21 (за тарифами Укртелекому). Лінії працюють із 9.00 до 18.00 без вихідних. Наступний після актуалізації даних етап – відвідування вкладником установи банку. При собі необхідно мати: а) паспорт громадянина України та ксерокопії сторінок паспорта, які містять прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, серію та номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, відмітку про місце реєстрації, відмітку про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера (за наявності); б) довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та її ксерокопію (не надається в разі наявності в паспорті відмітки про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера); в) ощадні книжки за компенсаційним(и) рахунком(ками). Компенсаційні виплати планується розпочати в червні цього року. Триватимуть вони до кінця 2012 року. Після проведення актуалізації в установі Ощадбанку вкладнику повідомлять місце і час отримання своїх грошей. Порядок актуалізації не впливає на порядок |
“Ми будемо пропонувати людям отримати виплати готівкою одразу в касі Ощадбанку. Інший варіант – отримати кошти на пластикову картку, яка, до того ж, даватиме знижки на товари у продовольчих магазинах, аптеках. Третій варіант – залишити гроші на депозиті в банку під відсотки. Але вирішувати буде сама людина”, – розповідає очільник Мінсоцполітики, і додає, – аби не виникало проблеми із чергами, уряд збільшив кількість відділень, у яких “компенсуватимуть вклади”.
За словами провідного експерта Центру Разумкова Павла Розенка, розтягнення виплат на три додаткові роки зумовлене прорахунками урядовців. “Коли президент пропонував цю ініціативу, то заявив, що усі, хто не отримав компенсації у 2008 році, повинні отримати їх до жовтня цього року. Але згодом, коли порахували і побачили, що кількість людей дуже велика, змінили концепцію”.
Експерт згадує показовий факт: “Саме Партія регіонів і особисто Азаров сильно протестували проти початку кампанії повернення вкладів у 2008 році. Вони не голосували за відповідні зміни до бюджету, казали, що так не можна робити, а от мовляв, коли прийдуть до влади, то запропонують такий механізм, який справді поверне усі вклади українцям, і все буде справедливо та правильно. І от що виходить: за два з половиною роки при владі вони такої програми не запропонували, натомість взяли той самий механізм, який був за часів Тимошенко”. Але й при цьому про компенсацію усіх вкладів сьогодні мова практично не йде.
Хоча, можливо, це зміниться після того, як у ситуацію втрутиться парламент. Нещодавно Верховна Рада прийняла у першому читанні зміни до закону “Про державні гарантії відновлень заощаджень громадян України”. Новою редакцією документу пропонують провести інвентаризацію вкладників та їх втрат – аби дізнатися реальні обсяги сум, оскільки сьогодні навіть невідомо, скільки грошей втратили українці.
У законі 1996 року мова йде про 132 мільярди гривень. За сьогоднішніми мірками ця сума мала б зрости у кілька разів. І зрозуміло, що перераховувати мали б і ті самі “компенсаторні тисячі”.
“Коли вони говорять про те, що виплачують тисячу тим людям, які не отримали компенсацію в 2008 році, так, мушу сказати, що це дві різні тисячі. Сьогодні на цю тисячу, умовно, можна купити в два рази менше продуктів, аніж тоді. Слід говорити щонайменше про виплату у півтори тисячі гривень”, - розповідає Розенко.
Хоча сумнівно, що уряд проведе бодай індексацію виплат із урахуванням інфляції. Адже мета роздачі компенсацій полягає не у відновленні справедливості, а в накопиченні уваги електорату. А ще в розтягуванні задоволення – аби й на президентські вибори залишилося.