Як вплинуть парламентські вибори на гривню?

Експерти прогнозують девальвацію національної валюти наприкінці 2012-го – на початку 2013-го. Як наслідок – знову зростуть ціни на товари і послуги

Експерти прогнозують девальвацію національної валюти наприкінці 2012-го – на початку 2013-го. Як наслідок – знову зростуть ціни на товари і послуги

Українців укотре лякають кризою і здешевленням національної валюти. Як наслідок – долар подорожчає, а разом із ним зростуть ціни на товари і послуги. Деякі економісти прогнозують, що американський долар уже до кінця року коштуватиме приблизно десять гривень. Поза тим, інші запевняють, що цьогоріч національна валюта буде стабільною. Хоч прогнози фахівців дуже різняться, але ніхто не радить українцям робити довгострокові банківські вклади в іноземній валюті

Девальвація гривні буде, але коли?

Директор центру економічного розвитку Олександр Пасхавер переконаний, що цьогоріч дефолту державних фінансів не буде. “Здешевлення гривні цього року не буде! А прогнозувати далі я не можу. Півроку здешевлення національної валюти не буде, і це добре, а що буде далі –  побачимо”, – сказав “Пошті”  Олександр Пасхавер.

Так само Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ, вважає, що до виборів курс долара буде стабільний, можливі лише незначні коливання. “По-перше, заробітчани знову передали величезну кількість грошей, по-друге, значна частина коштів, зокрема долари (трохи повертатимуть із офшорних зон), буде “кинута” на вибори”, – каже співрозмовник.

Проте вже після парламентських виборів ситуація може кардинально змінитися. Ростислав Слав’юк називає дві причини, які можуть вплинути на послаблення курсу гривні після виборів-2012.

“В Україні зростає дефіцит держбюджету. Після виборів матимемо великі проблеми із бюджетним фінансуванням. Цьогоріч урожай сільськогосподарських продуктів буде значно менший, аніж торік. 

Як наслідок – дефіцит фінансових ресурсів у бюджеті та зниження обсягів виробництва продукції спричинять зростання цін, тобто інфляцію. Ці процеси можуть послабити національну валюту. Гривня впаде, але, на скільки відсотків, сказати важко. Думаю, що послаблення позиції гривні припаде на останній квартал цього року”, – каже професор. 

Натомість, Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру ретроспективних досліджень, певен: серйозна загроза ослаблення гривні буде наприкінці 2012-го або на початку 2013-го. 

“Справді, нині можна сказати, що ослаблення гривні відбудеться вже наступного року. Наскільки національна валюта послабиться, сказати важко. Це буде залежати від умов, які на момент послаблення будуть в Україні і світі. Цікаво інше, чи буде можливість провести плавно девальвацію гривні, бо в 2008-му це зробити не вдалося”, – сказав “Пошті” економіст. 

Співрозмовник погоджується з тим, що послаблення гривні –  питання не лише економічне, а й політичне. “Можливо, послаблення гривні відбулося б цього року, якби не парламентські вибори. Якби в країні були інші умови, гривня пішла б на ослаблення вже зараз. Проте не можна казати, що гривня послабилась, але ніхто цього не помічає”, – додав він. 

Експерт пояснює, що в Україні негативне сальдо поточного рахунку платіжного балансу через те, що в нас імпорт значно вищий за експорт. “Цю різницю мають покривати. Наприклад, у попередні роки її покривали за рахунок надходження коштів з-за кордону. Нині через певні обставини, зокрема ситуацію в Греції, активно залучати кошти ззовні буде неможливо. Не буде достатнього притоку валюти, щоб покривати цю різницю. Якщо притоку немає, а є розрив, то збільшується попит на валюту і, відповідно, ослаблюється гривня”, – каже “Пошті» Олександр Жолудь.

Ризик є, але не такий, як 2008-го

Як з’ясувалося, у 2013-му українська економіка таки послабиться. Проте експерти стверджують, що послаблення економіки не буде схожим до 2008-го, адже на це впливають різні чинники. 

Зокрема, Ростислав Слав’юк каже, що у 2008-му в Україні була криза, пов’язана зі споживчим кредитуванням, кредитуванням житла, а нині в Україні буде криза держбюджету.  “У 2008-му криза почалась у банках і призвела до того, що населення вилучило з банків свої фінансові ресурси і викинуло їх на ринок. Це сильно послабило курс гривні, бо була велика пропозиція гривні. Зараз ситуація інша. Немає грошей у держави! Мова йде не про банки, вони, навпаки, суттєво наростили свій капітал. Проблема в тому, що державні фінанси нині в набагато гіршому стані, ніж були в 2008-му. Держава не може фінансувати освіту, культуру, медицину тощо. На четвертий квартал держава фактично не готова фінансувати ці програми”, – пояснює економіст. 

Можемо повторити сценарій Греції

Останнім часом стан української економіки все більше порівнюють із кризою в Греції. Мовляв, у 2013-му українці точнісінько повторять сценарій Греції. Ростислав Слав’юк погоджується, що 2013-й матиме деяке віддзеркалення того, що відбувається в Греції.  “У Греції теж не було достатньо фінансового ресурсу держави, що призвело до колапсу. Україна йде за сценарієм, схожим до грецького, але, на відміну від Греції, яка в Євросоюзі, Україну не буде кому рятувати!” – зазначає співрозмовник.

За словами професора, криза 2008-го була кризою багатих, а криза 2013-го буде кризою для бідного населення.

Не бійтеся заощаджувати у гривнях...

З огляду на нестабільну економічну ситуацію, люди намагаються економити. Проте більшість українців не довіряють національній валюті і воліють заощаджувати в доларах чи євро.

Натомість Олександр Жолудь радить зберігати заощадження у гривнях. “Нині у гривнях найвищий банківський відсоток. До того ж більшість українців не мають великих заощаджень. А ті, хто має, витратить їх через два-три місяці”, – каже він.

За словами співрозмовника, українці мало заощаджують, а більше думають, де заробити. “Звичайно, що втратити не хочеться, але нині актуальніше казати, де заробити”, – додає Олександр Жолудь. Поза тим, Ростислав Слав’юк не бачить різниці, якій валюті довіряти. “До листопада зберігати можна в будь-якій валюті. Важливо те, щоб при потребі можна було забрати гроші. Потрібно зберігати в тому банку, який зможе вчасно повернути вклади”, – рекомендує експерт. На його думку, пара – долар і гривня краща, ніж пара – долар і євро. 

 

ДО ТЕМИ

Долар подорожчає після виборів!

Павло Розенко, провідний економіст Центру ім. Разумкова, про те, коли очікувати подорожчання долара, кризу та в якій валюті варто заощаджувати

 – Пане Павле, скажіть, будь ласка, чи буде девальвація гривні і коли?

– Уже нині курс гривні завищений, вона переоцінена. Фактично сьогодні долар може коштувати 8,80 – 9,50 грн. Проблема полягає в тому, що Україна живе не за економічними реаліями, а за певними політичними циклами, і політики впливають на економіку в країні. За 2,5 року влада не виконала жодного соціального зобов’язання. Єдине, що вдалося цій владі, – це забезпечити стабільність національної валюти. Очевидно, що до виборів курс гривні буде стабільний і це буде одним із ключових передвиборних гасел провладної партії на наступних виборах. 

– Тобто після виборів долар подорожчає?

– Безумовно. І подорожчає суттєво! На це вплинуть нинішня економічна ситуація і так звані соціальні реформи президента України.

– У червні людям почнуть виплачувати так звану “Вітину” тисячу. Ви неодноразово казали, що гроші просто надрукують. Це теж послабить національну валюту?

– Надрукують не трохи грошей, а велику грошову масу. Саме тому соціальні ініціативи президента стануть другим фактором, який буде впливати на послаблення гривні. Соціальні ініціативи можна профінансувати лише трьома способами: через економічне зростання, якого немає, через кошти міжнародних фінансових структур, яких теж немає, адже співпраця з МВФ припинилася, і за рахунок надрукованих грошей. Останній механізм і призведе до суттєвого послаблення гривні. Проте, гроблячи економіку, використовуючи всі запаси Нацбанку, представники влади до виборів “триматимуть” гривню. Але вже в листопаді-грудні відчуємо суттєве послаблення національної валюти. Не виключаю, що в останньому кварталі 2012-го девальвація становитиме 15-20%. Це буде ціна соціального популізму і демагогії, які демонструє українська влада. 

– У якій валюті порадите заощаджувати?

– Нині не може бути мови про довгострокові грошові вклади. Рекомендував би робити короткострокові депозитні вклади на декілька місяців. До листопада-грудня краще утриматися від довгострокових вкладень. Що буде в наступному році, прогнозувати складно, адже восени на нас чекають серйозні зміни. 

– На Вашу думку, чи може в Україну повернутися криза 2008 року?

– У 2008-му криза була не внутрішня, а світова, але вона дуже зачепила Україну. Все, що ми будемо переживати після парламентських виборів, матиме внутрішнє походження. Не знаю, які будуть наслідки цієї кризи, але послаблення гривні і підвищення цін на продукти і послуги відбудеться точно. Це серйозно вдарить по рівню життя громадян. Виглядатиме все приблизно так: перед виборами урядовці роздадуть пенсіонерам по 100 грн, а після виборів заберуть по 250-300 грн, через зростання цін на продукти. Таким чином українці платитимуть за неефективну політику нинішньої влади. 

– Чи може Україна повторити долю Греції?

– Згідно зі статистичними даними, ситуація в Україна є дуже близькою до кризи. Зростання ВВП в першому кварталі цього року становило лише 1,8%, а мало б становити в 2,5 раза більше. Це означає, що ми стоїмо на порозі дуже сильних економічних змін. Україна має посилений ризику дефолту і через боргові зобов’язання. Так, ризики є, але проблема полягає в тому, щоб дуже жорстко і вчасно реагувати на них. Натомість, українська влада займається політиканством і популізмом. Не обмежує видатки, а навпаки – бере на себе ще більше обов’язків перед громадянами. Може дійти до того, що на початку 2013-го не буде чим платити зарплату людям.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8244 / 1.66MB / SQL:{query_count}