Форум хаосу

Договорів не підписали, але сподіваються на 7 мільярдів доларів США

Договорів не підписали, але сподіваються на 7 мільярдів доларів США

zal.jpg 

Цьогорічний Економічний форум відзначився не лише невеликою кількістю учасників і анонсованих заходів, але й хаотичністю та неорганізованістю. Кількагодинне спізнення Президента України Віктора Ющенка (через технічну несправність літака керманичу держави довелося повернутися в Бориспіль задля заміни його на інший - детальніше про цей конфуз читайте на 5-й стор. "Пошти") внесло свої  корективи у програму форуму. Адже замість обговорення інвестиційних проектів та спілкування з гостями та учасниками заходу, вся увага представників місцевої влади була прикута до глави держави. Навіть під час його поїздки на відкриття нової школи у с. Зубра... Зрозуміло, форум - це, передусім, знайомство та переговорні процеси. Про конкретне підписання договорів на цьому заході, на жаль, не йшлося. Та один результат був безперечним - львів'яни отримали на час його проведення намертво закоркований центр міста.

Сумне представлення

Практичною частиною форуму, звісно, були представлення проектів та земельний аук­ціон. Серед проектів, які презентувала Львівщина: реконструкція аеропорту "Львів", "Євроколія", концесійна дорога Львів - Краківець, будівництво спор­тивно-відпочинкового комплексу "Спар­так", забудова житлового комплексу Лисиничі. Та представлення проектів відбувалося доволі мляво у напівпорожньому залі за відсутності основної гості форуму Данути Хубнер, єврокомісара з питань регіонального розвитку. Захід нагадував гру в одні ворота, адже доповідачі представляли проекти самі для себе. Оцінити їх  було нікому...

Земельний аукціон, на якому мали продавати чотири ділянки в межах Львова, скасували через відсутність заявок. Та Ігор Гуменчук, заступник начальника управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міськради, пояснює це "періодом неактивності" у земельних справах і вважає "нормальним явищем". Чиновник певен: до кінця року місто ще встигне продати кілька ділянок. Натомість аукціон, на якому продавали землі області, виявився результативнішим. Із семи ділянок, які виставили на аукціон, на момент, коли готувався матеріал, за 62 млн грн вже продали дві земельні ді­лянки поблизу Львова, у Лисиничах, загальною площею 50 га. Ділянки продано під реалізацію проекту житлового комплексу. Торг мав відбутися щодо трьох інших ділянок.

Суперечливий досвід

Традиційно одним із акцентів форуму було збереження історико-архітектурної спадщини та перспективи її використання для розвитку туризму в регіоні. Та замість обговорення конкретних проектів, під час засідання-сесії, присвяченого цьому питанню, яке, наголосимо, відбувалося в рамках Економічного форуму, іноземні гості лише ділилися досвідом збереження власної спадщини. Засідання було схоже на звичайнісіньку тематичну конференцію. Ключовими порадами від іноземців було встановити оренду музеям за використання приміщень зам­ків і акцентувати на розвиткові інфраструктури, відкинути ідею передачі історичних споруд у приватні руки і не від­будо­вувати руїни давно зруйнованих замків, оскільки це "обман іс­торії". Цікаво, що досвід європейських сусідів у багатьох моментах не припав до смаку львівським діячам.

"Мені часто кажуть, що я не вмію заробляти гроші, що замки давно треба перетворити в справу комерційну й прибуткову. Як один із подібних варіантів радили в одному замку побудувати міні-готель і здавати молодятам за 500 гривень за ніч, але це знущання над нашим минулим і абсолютно недопустимо!" - сказав Борис Возницький, директор Львівської галереї мистецтв. Не співпали думки й щодо передачі замків у концесію, про яку вже кілька років говорять на Львівщині. Австрійські фахівці наголошували на абсурдності цієї ідеї, оскільки, з їх досвіду, приватні руки є ненадійними у питанні збереження замків. Із цим погодився й пан Возницький. Натомість начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілія Онищенко вважає, що передача в приватні руки зможе дати нове життя тим будівлям, які не може врятувати влада.

...і мільярдні результати

Очільники Львова і області в один голос запевняють: форум удався, адже усі справи вирішують не на "круглих столах", а кулуарно у приватних бесідах. Микола Кміть, голова ЛОДА запевняє, що вже зараз можна говорити про те, що за результатами форуму в економіку Львівщини буде залучено понад 7 мільярдів доларів США іноземних інвестицій, а за чотири роки із започаткованих проектів область може отримати понад 20 мільярдів гривень, навіть якщо виконання буде лише на 50 %.

Голові ЛОДА вдалося досягнути порозуміння з Президентом щодо двох найбільших проектів. Президент пообіцяв владнати справу щодо змін до законодавства про концесію, які стали на заваді побудові концесійного автобану Краківець - Броди - Львів, а також погодився надати додаткові гарантії від імені держави при будівництві заводу "Пежо-Сітроен". На думку Миколи Кметя, саме підтримка Президента України схилить керівництво концерну "Пежо-Сітроен" прийняти рішення в конкурсі на користь України, адже Віктор Ющенко і президент Франції мають дружні стосунки. Також інвестори зацікавились вкладанням коштів у розвиток приватної шахти "Любельська".

За мільярдні проекти не борються на рівні мерів міст,  а борються на рівні урядів і президентів. Така в світі  практика, - додав очільник області. - Насправді про результати форуму можна буде говорити піз­ніше, оскільки основна його мета - у спілкуванні знайти речі, які б змінили законодавство, уявлення та психологію держави у сприйнятті інвесторів.

Щодо досягнень на форумі для міста Львова, то чи не найбільшим є імовірне підписання угоди про будівництво і реконструкцію комунальних доріг з Європейським інвестиційним банком і ЄБРР. "За два-три тижні будемо готові під­пи­сати угоду, яка передбачає будівництво транспортної дороги й дорожньо-транспортної інфраструктури на вулицях Стрийська - Хуторівка, а також реконструкцію Стрийської - Наукової до Хуторівки", - розповів начальник управлін­ня зовнішньоекономічних від­носин та інвестицій Львів­ської міської ради Сергій Кі­раль. Окрім того, Львів виставив на форум шість інвестиційних проектів, матеріали за якими роздали понад півсотні потенційних інвесторів. Йдеться про концепцію нового бізнес-району на вул. Липинського, розвиток Сихова, інфраструктуру навколо стадіону, який збудують до Євро-2012, транспортні проекти, земельні ділянки під будівництво пар­кінгів, а також будівництво єв­роколії.

yusad.jpg

Міський голова Львова Анд­рій Садовий також задоволений результатами форуму: "Ми отримали кілька пропозицій від провідних світових компаній з розробки стратегії вдосконалення дорожньо-транспортної інфраструктури Львова (3 німецькі, іс­панська, фінська, канадська фір­ми). Проект фінансує німецький банк KfW. Також є принципова домовленість з ЄБРР та Європейським інвестиційним банком про фінансування робіт в рамках цієї майбутньої стратегії.

При цьому ЄБРР, не чекаючи на завершення розробки стратегії, готовий розпочати кредитування одного потужного проекту - будівництво дворівневої розв'язки Стрий­ська - Наукова. Крім цього, ми домовились з представником Єврокомісії з питань транспорту паном Золтаном Казацаєм про створення технічного секретаріату при Єврокомісії, який лобіюватиме проект будівництва євроколії. Ми звернемось до президентів Польщі та України з проханням підписати спільне звернення до ЄС з проханням про участь у даному проекті".

Мар'яна Вербовська,
Ірина Гищук,
Ірина Залецька

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4852 / 1.62MB / SQL:{query_count}