Понад 11 гривень за літр!

В Україні знову дорожчає бензин. Чи спричинять черговий ціновий стрибок посівна та закриття Лисичанського НПЗ? 

Бензин в Україні дорожчає з кожним днем. Так лише за два тижні березня ціна літра популярного А-95 зросла від 10 грн 30 коп. до 10 грн 70 коп. Експерти нафтового ринку пов’язують це насамперед із закриттям Лисичанського НПЗ і переорієнтацією ТНК-ВР на імпорт нафтопродуктів із Білорусії. Проте, за словами деяких експертів, насправді зупинка Лисичанського НПЗ не впливає на ціну бензину в Україні. 

Причини здорожчання

Зокрема, Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, вважає, що ціни на бензин зростають об’єктивно, адже на світових ринках підвищуються ціни на нафту. 

“В Україні ціна на бензин залежить від імпортних нафтопродуктів, тобто  від ціни на бензин, який завозять з Білорусії, Польщі, Румунії, Литви. В цих країнах ціна на пальне швидко реагує на світові ринки. Нині подорожчання бензину – це прогнозований процес, і нічого поганого в цьому я не бачу”, – каже “Пошті” Юрій Корольчук. 

Проте цієї весни ціна на бензин зростатиме не лише через ціну на нафту, але й у зв’язку з початком весняної посівної кампанії. “Початок посівної і прагнення керівництва Лисичанського НПЗ та групи приватних трейдерів відстояти введення мита на імпорт нафтопродуктів плюс ціна на пальне, яка виросла до 10 грн 70 коп. за літр, то найближчим часом ціна  бензину може перескочити позначку 11 грн і наблизитись до 11 грн 20 коп. за літр”, – прогнозує експерт. 

За словами співрозмовника, посівна буде впливати на підвищення ціни на бензин. “Хоча здорожчання більше стосується дизпалива, але компанії, які продають бензин зацікавлені в тому, щоб разом з дизпаливом підняти ціни на бензин А-95, А-92 (популярний). Робоча група при Міненерго визнала, що ціна підвищена об’єктивно. Очікуємо, що посівна буде ще більше штовхати ціну вгору.  Можливо, що ціна бензину закріпиться на високій позиції, незважаючи на те, що буде з ціною на нафту”, – каже Юрій Корольчук. 
На його думку, споживачі готові платити до 12 грн за літр бензину. “Це ще терпимо. Якщо ціна бензину перескочить позначку 12 грн за літр, то тоді буде критична ситуація – різко зменшиться споживання бензину. До слова, торік споживання бензину помітно зменшилося, тому що люди обмежують себе, економлять”, – каже співрозмовник.

Чому насправді закрили Лисичанський НПЗ?

За словами Юрія Корольчука, Лисичанський НПЗ останні дев’ять місяців працював на російський ринок. І саме тому експерт не вбачає в зупинці заводу трагедії для українського бензинового ринку. Він пояснює, що рік тому в Росії була бензинова криза.
“Там була внутрішня проблема, але враховуючи той факт, що власниками Лисичанського НПЗ є російська компанія ТНК-ВР, тому з російських інтересів завод почав працювати на Росію. Тобто, останнім часом завод на український ринок не працював і близько 90% продукції відправляв до Росії. Незважаючи на це ціна на бензин не зростала. Так, останнє подорожчання бензину ми спостерігали ще весною минулого року”, – каже співрозмовник “Пошти”.
Експерт переконаний, що закриття Лисичанського НПЗ не впливатиме на ціну бензину в Україні і називає щонайменше дві причини, через які завод перестав працювати. По-перше, власники заводу хочуть, щоб держава дозволила їм й надалі не платити мита при ввезенні нафти. По-друге, вони спільно з Міністерством енергетики активно лобіюють введення мита на імпортні нафтопродукти”, – каже Юрій Корольчук.
Він переконаний, що зупинка Лисичанського заводу має створити своєрідний натиск на владу. “Підозрюю, що галас, здійнятий з приводу зупинки заводу, абсолютно не прив’язаний до ціни на бензин в Україні. Це непов’язані процеси. Теоретично припустимо, що при зупинці даного заводу, вивільнилася частина ринку нафтопродуктів. Думаю, що її дуже швидко займуть інші імпортери і на ціну це дуже не вплине”, – каже експерт.
Відомо, що в Україні ціна на бензин висока вже давно і в першу чергу тому, що наші заводи не виробляють в достатній кількості нафтопродуктів. 
“Погано, що Кременчуцький, Дрогобицький та Надвірнянський заводи мало виробляють бензину, Одеський і Херсонський заводи – стоять. Якби в Україні працювали хоча б три заводи, то ціна бензину була б нижчою. Так, літр бензину в середньому коштував би дев’ять грн”, – аналізує  Юрій Корольчук.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4264 / 1.58MB / SQL:{query_count}