Без споживчих кредитів

У Національному банку України повідомили, що банківський сектор понизив темпи зростання видачі гривневих позик населенню до мінімальних за рік 555 млн грн, хоча раніше портфель роздрібних кредитів щомісяця зростав на 1,5-2,5 млрд грн.

Банкіри таку стриману політику пояснюють високими ризиками споживчого кредитування і скороченням роздрібного бізнесу іноземними гравцями. До того ж вони просувають беззаставне кредитування населення, а обсяги цих позик набагато нижчі, ніж автокредити та іпотека, інформує ЗІК.
Відповідно, на початку року людям стало складніше взяти гривневий кредит. Згідно з оприлюдненими НБУ даними, в лютому банки збільшили роздрібний портфель позик фізичним особам сумарно всього на 555 млн грн, що втричі менше, ніж обсяги кредитування у грудні, і набагато менше, ніж їх пікове значення у серпні – 3,4 млрд грн. ”Зараз зростає депозитна база, особливо фізичних осіб у гривнях. За рахунок цих коштів відновлюється робота банківської системи, яка кредитує економіку”, – сказала Олена Щербакова, директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ. У лютому підприємства отримали гривневі кредити на 3,3 млрд грн.
Учасники ринку пояснюють цю тенденцію високими ризиками при видачі споживчих позик. Ще однією причиною скорочення споживчого кредитування є його дорожнеча для клієнтів. Також банкіри зазначають, що частина установ з іноземним капіталом через боргову кризу в єврозоні була змушена повернути кошти материнським структурам, звужуючи кредитну активність на українському ринку.
На думку Ростислава Слав’юка, доктора економічних наук, завідувача кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи Національного банку України, банкам не дуже вигідно видавати споживчі кредити. ”Наприклад, працівник банку видав велику суму грошей в кредит під ті самі відсотки, що й споживчі кредити, або видав кілька позик з меншими сумами. То що банкам вигідніше? Звичайно, що оформити один великий кредит, адже з кожним позичальником потрібно працювати, а зараз банки активно скорочують кількість працівників”, – вважає співрозмовник ”Пошти”.
За його словами, пік споживчого кредитування в Украні був у 2008-му році, а потім пішов на спад. ”Спостерігаємо дуже цікаву тенденцію. За статистикою, у першому кварталі 2011-го відбулося зниження номінальної зарплати. Відповідно, люди не можуть собі дозволити взяти кредит, а споживче кредитування напряму прив’язане до зарплат. Наприклад, при оформленні споживчого кредиту є обов’язкова вимога щодо довідки про офіційну зарплату”, – додав Ростислав Слав’юк.
Він називає кілька ймовірних причин, що призводять до скорочення споживчого кредитування в Україні: ”По-перше, через появу великої кількості фінансових пірамід. Ці структури заманили до себе багато людей. По-друге, зараз банки зацікавлені у великих та корпоративних клієнтах і не хочуть розпорошуватися на дрібне кредитування. По-третє, на жаль, в Україні споживчі кредити є найдорожчі в Європі. За кордоном їх видають під 5%, а в нас – під 15-20%. Усе разом й призвело до згортання споживчого кредитування в Україні”. 
Проте, на думку професора, основною причиною скорочення споживчого кредитування є все-таки неспроможність українців виплачувати взяті кредити. ”Люди не можуть дозволити собі взяти навіть невеликий кредит. Низький рівень доходів населення – це найбільша біда для банків”, – каже Ростислав Слав’юк.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8383 / 1.56MB / SQL:{query_count}