Непідробне золото

На українському ювелірному ринку все більше підробок. “Пошта” радить, як розпізнати неякісний золотий виріб, та розповідає про модні ювелірні тенденції 

На українському ювелірному ринку все більше підробок. “Пошта” радить, як розпізнати неякісний золотий виріб, та розповідає про модні ювелірні тенденції 

Щороку ціни на ювелірні вироби зростають, але тих, хто полюбляє золоті чи срібні прикраси, ціни не лякають. Фахівці ювелірної галузі стверджують, що найбільше покупців відштовхує неякісна продукція та підробки, які через  відсутність державного контролю та недосконале законодавство заполонили ринок. Поза тим, перевірити ювелірний виріб завжди можна і притягнути винуватця до відповідальності – також.

Срібло більш популярне 

Через високу ціну золотих виробів люди купують ювелірні прикраси рідко. “За останні шість років золото подорожчало в шість разів, а срібло – у дванадцять. Лише за останній рік жовтий метал подорожчав більш ніж удвічі, – каже Володимир Кузовкін, директор підприємства “Львівський державний ювелірний завод”. – Так, нині відпускна ціна за грам золота найпопулярнішої 585 проби сягає 350 грн. Виробництво та собівартість продукції постійно дорожчають, тому до ювелірних магазинів останнім часом приходить все менше і менше покупців”.

ДО ТЕМИ

До неділі, 4 березня, в Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) триває спеціалізована ювелірна виставка-ярмарок “ЕлітЕкспо-2012”. Тут  представлено вироби понад 100 ювелірних компаній та заводів України. Золоті та срібні вироби під час виставки можна придбати за цінами виробника та зі святковими знижками. 

Ірина Яремчишин, заступник директора казенного підприємства пробірного контролю, каже, що їх підприємство багато років перевіряє якість дорогоціннних металів. “Останнім часом ми спостерігаємо спад золота, тому роботи поменшало”, – зазначає Ірина Яремчишин. 
Поза тим, Олексій Лисенко, директор державного гемологічного центру України, певен: срібло дорожчає швидше, ніж його купують. “Срібло купують на подарунок, а золото – про запас. Зокрема, з початку року срібло подорожчало на два долари за унцію. Нині є така тенденція об’ємів продажу дорогоцінних металів: 70% – купують срібло, а 30% – золото. Декілька років тому все було навпаки, тобто, тепер вироби зі сріб­ла популярніші”, – додає Олексій Лисенко. 
КОМЕНТАР

Олег Мицик,адвокат:

- Питання придбання ювелірних виробів, так само, як придбання будь-якого іншого товару захищається законом "Про захист прав споживачів". Цією нормою передбачено право громадянина на заміну такого товару, в тому числі, золота чи іншого ювелірного виробу на аналогічний, якщо він не задовільняє його за формою, фасоном, габаритами, кольором тощо. Якщо виріб не належної якості, людина має право повернути його в магазин протягом 14 днів із моменту придбання, хоча, деякі магазини надають покупцеві для цього більше часу. У разі виявлення фальсифікацій виробу, покупець має право, протягом шести місяців замінити виріб чи отримати компенсацію. Цього року в загальновідомому законі "Про декриміналізацію", було виключено статтю "За незаконне використання державного пробірного клейма", разом з тим, була передбачена спеціальна норма "Про незаконне виготовлення, або збут державного пробірного клейма". За це тепер передбачена адміністративна відповідальність, тобто, штраф від 300 до 1000 неоподаткованих мінімумів громадян, а при повторному порушенні - до 17 тис. грн. На практиці дуже складно довести, хто і коли підробив виріб. Продавець буде посилатись на певну мережу, де був придбаний товар. Після прийняття відповідних змін до Податкового законодавства, питання повинно регулюватися на користь людей. Обговорюється законопроект "Про механізм оподаткування магазинів, що торгують ювелірними виробами". Оскільки, вони працювали на спрощеній системі оподаткування, довести факт порушення було складно. Якщо в магазинах встановлять касові апарати, то магазинам буде важче працювати, але люди матимуть кращі докази у випадку спекуляцій. Якщо вас обдурили, в першу чергу, ви повинні звертатися до працівників міліції, щоб вони притягнули винуватця до адмінвідповідальності.

Ювелірний ринок неконтрольований

Володимир Кузовкін вважає, що нові закони не дозволяють ювелірам нормально працювати. “З кожним роком, ми втрачаємо найкращих ювелірів, які працюють на нашому заводі. Це трапляється через те, що, згідно чинного законодавства, умови і вимоги, що до них ставлять витримати і виконати неможливо. Приймають нові закони, що не дозволяють ювелірам нормально працювати”, – переконаний директор Львівського державного ювелірного заводу. 
Якщо в Україні не буде розроблена система чіткого контролю за якістю ювелірних виробів, то ринок коштовностей можуть заповнити неякісні ювелірні вироби.
“Контроль за якістю ювелірних виробів в Україні суттєво послабився. Якщо ювелірні вироби не будуть перевіряти, покупці не матимуть якісних прикрас. Здається, що сьогодні все роблять для того, щоб ювелірна промисловість пішла в тінь. Відомо, що на тіньовому ринку якість золота не може бути високою. Так, у Мінфіні впродовж року не можуть створити нормальних умов для роботи ювелірної палати, адже саме вона повинна контролювати ринок золота в Україні”, – каже Володимир Кузовкін. 
За його словами, нині ювелірні вироби в Україні підробляють часто. Зокрема, підробляють державне клеймо та номер проби, а контролерів, на жаль, мало.

Перевірити завжди можна!

За словами Ірини Яремчишин, під час купівлі ювелірного виробу варто  звертати увагу на державне клеймо та пробу. “Відсутність державного клейма свідчить про те, що виріб неперевірений, неопломбований, тобто, його якість непідтверджена”, – каже Ірина Яремчишин.  
Вона наголосила, що через реформування Державної служби перевірки та недостатньої кількості працівників, зараз, на ювелірному ринку з’явилося багато неклеймованих виробів. “Поза тим, ми на сторожі якості дорогоцінних металів (золота і срібла). Ви завжди можете звернутись до нашої служби за перевіркою. Адже, під час експертизи, виріб проходить 24 рівні, тобто, не помітити підробку – неможливо”, – додає Ірина Яремчишин.  
Співрозмовниця певна, що людина, яка не розуміється на дорогоцінному металі розпізнати золото за кольором, як, то кажуть, на око, не може.
“ Ювелірні вироби варто купувати лише в спеціалізованих крамницях. Там покупець, обов’язково повинен вимагати лупу, через неї він може подивитись на наявність державного пробірного клейма. Зараз, відмінили ліцензію та послабили контроль за ювелірними виробами і багато нечесних людей користуються цим, і відповідно, на полиці магазинів потрапляє неперевірений, а отже, неякісний товар. Тепер, можна підробити бірку, пробу  і навіть клеймо! Переконатись у якості виробу можна лише за допомогою перевірки, адже ми впізнаємо державне клеймо за спеціальною технологією”, – акцентує Ірина Яремчишин.   

У моді біле золото та червоні діаманти

Продавці ювелірних виробів кажуть, що нині популярне біле або рожево-червоне золото, модні вставки з голубими і червоними діамантами.
Так, цієї весни буде модним велике дорогоцінне каміння круглої форми, або безформне. Дуже модні обручки з діамантовими вставками з білого або червоного золота. А на заручини чоловіки дарують своїм коханим персні або сережки з перлами. Цікаво, що чимало чоловіків обирають чорні перли. 
Зокрема, Олексій Лисенко вважає, що дорогоцінне каміння в Україні не є засобом платежу, лише предметом розкоші. “За кордоном, жінки беруть прикраси з дорогоцінними металами напрокат, зокрема, на один вечір. В Україні це ще не поширено. Це свідчить про те, що в Україні ювелірні прикраси є засобом розкоші”, – додає він.  
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4096 / 1.63MB / SQL:{query_count}