
З потеплінням на вулицях Львова як гриби після дощу почнуть з’являтися літні майданчики. Звичайно, вони дуже привабливі як для городян, так і туристів, поза тим мешканці прилеглих будинків неодноразово скаржаться у мерію на порушення громадського спокою.
Зокрема, щоб максимально врахувати інтереси мешканців і підприємців, у міськраді розробили проект ухвали „Про встановлення відкритих літніх майданчиків біля закладів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності у
м. Львові.”
Перед тим як винести проект ухвали на сесію міськради, центр громадського партнерства міськради у четвер, 22 лютого, скликав громадські слухання, на яких усі присутні могли внести свої пропозиції до проекту ухвали. До речі, на громадські слухання завітали хіба чиновники та представники громадських організацій.
ДОВІДКА
Торік до міського бюджету надійшов 1 млн грн від орендної плати за користування конструктивними елементами благоустрою. Про це повідомила Галина Заєць, начальник відділу торгівлі ЛМР.
|
Нові вимоги
За словами Володимира Сколоздри, начальника відділу художньо-архітектурного оформлення міста Львівської міськради, у новій редакції проекту ухвали чітко прописано, що таке заклад ресторанного господарства, відкритий літній майданчик, пішохідна зона тощо.
“Відкритий літній майданчик – місце для надання послуг громадського харчування біля закладу ресторанного господарства просто неба, що діє з 1 квітня до 1 листопада. Вони встановлюються виключно біля закладів ресторанного господарства. Тобто, не має значення, чи це зона ЮНЕСКО, чи ні. Так у межах тротуару літні майданчики розташовуються так, щоб не заважати руху пішоходів зі збереженням мінімальної ширини проходу для пішоходів – 1,8 м (щоб могли розминутися дві жінки з дитячими візочками), – зазначив “Пошті” Володимира Сколоздра. – Майданчики повинні розташовуватися винятково у межах фасаду стаціонарного закладу ресторанного господарства зі збереженням вільних проходів у вхідні (в’їзні) брами будинків. Збільшення розмірів літніх майданчиків поза межі закладу можливе лише за умови письмової згоди власника (орендаря) сусіднього приміщення. Після закінчення сезонного періоду суб’єкт підприємницької діяльності зобов’язаний забезпечити демонтаж літнього майданчика”.
Також є спеціальні вимоги до розміщення літніх майданчиків у зоні історичного ареалу міста.
“У межах пішохідної зони літні майданчики встановлюються тільки на підставі затвердженої комплексної схеми розміщення, розробку яких забезпечують комунальні підприємства департаменту містобудування. Ці схеми обов’язково попередньо погоджуються з управлінням охорони історичного середовища, управлінням архітектури департаменту містобудування та ДАІ”, – пояснює Володимир Сколоздра.
За його словами, відкриті літні майданчики тепер розміщуватимуться без встановлення подіумів, настилів та інших конструкцій. „У деяких літніх майданчиках подіуми дуже високі. Ми хочемо, щоб їх зовсім не було. Тоді люди з особливими потребами зможуть спокійно на спеціальних візках заїхати на територію літнього майданчика. Відомо, що під подіумами збираються залишки їжі і, як наслідок, там можуть завестися гризуни, тому ми пропонуємо від них відмовитися”, – додає співрозмовник.
КОМЕНТАР |
Андріян Гутник, голова комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Львівської міськради:
|
- Цю ухвалу ще потрібно опрацьовувати. Є такі категоричні зауваження, що не можна встановлювати маркізи та подіуми в центральній частині міста. Я на сесії неодноразово звертався зі запитами до міського голови і показував фото найгарніших європейських міст - Женеви, Мілана, Відня, Парижа, де літні майданчики мають дерев'яні мости в тих місцях, де є не зовсім рівна поверхня тротуарної плитки.У Львові маркізи біля ресторанів були понад сто років тому, тому думаю, що в деяких місцях їх можна залишити. Категорична заява виконавчих органів влади, що в центральній частині міста мусять бути тільки парасольки, є не правильною. Ми не будуємо місто за форматом радянських часів. Маємо місто робити привабливим для туристів, підтримувати його автентичність. Фактично Львів стає туристичною Меккою України. Ухвала містить багато сухих рішень, які є для виконавчої влади прості. Їм простіше відмовити підприємцю, ніж вести з ним діалог. Якщо підприємець погоджується на відновлення цілого фасаду будинку в центральній частині міста, піднімає старі архівні документи, і там є інформація, що колись тут були маркізи, але це суперечить даній ухвалі, міськраді буде простіше відмовити підприємцю і підтримувати порядок у місті так, як вони вважають за потрібне. Думаю, що ухвалу в такому вигляді, як вона є, ще зарано відправляти на сесію ЛМР.
|
Пропозиції та зауваження
Тим часом після ознайомлення з проектом ухвали представники громадських організацій, які були присутні на громадському обговоренні, розкритикували її.
Так Олег Пилипенко, активіст ГО “Спас”, запропонував заборонити на пл. Ринок встановлення відкритих літніх майданчиків, оскільки така близькість ресторанного господарства до будівлі ЛМР створює негативний імідж місцевої влади як перед мешканцями, так і перед гостями нашого міста. “Через майданчики не видно унікальних фасадів і споруд на площі Ринок”, – каже Олег Пилипенко.
Також він запропонував залучити мешканців будинків до погодження відкритих літніх майданчиків, які розташовані у прибудинковій території будинку, де вони мешкають. “Потрібно залучити мешканців до громадського контролю разом із райадміністраціями. Пропонуємо провести окреме слухання з підприємцями та низку зустрічей, семінарів із роз’ясненнями. Залучити до таких заходів працівників департаменту економічної політики ЛМР і представників правозахисних громадських організацій”, – каже Олег Пилипенко.
У відповідь Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища міськради, зазначила: “На громадські слухання не прийшли мешканці центральної частини міста, депутати, а потім усі висловлюють претензії. Ми прагнемо знайти золоту середину. Хочемо, щоб у Львові були літні майданчики, адже вони створюють нові робочі місця, і щоб мешканці центральної частини міста якомога менше скаржилися на порушення громадського спокою.”