Гривня недооцінена?

В Україні склалася диспропорція на всіх ринках, і цінові параметри є абсолютно не адекватними 

В Україні склалася диспропорція на всіх ринках, і цінові параметри є абсолютно не адекватними 

Згідно з індексом біґ мака, українська валюта недооцінена на 50,2%. Так, за оновленим індексом, долар мав би коштувати чотири гривні. Щобільше, упорядники індексу вирішили, що гривня – друга після індійської рупії у списку недооцінених валют світу. Натомість найбільш переоціненими автори оновленого рейтингу назвали валюти Швейцарії, Норвегії, Швеції, Бразилії та Данії. 

Нагадаємо, що індекс біґ мака розраховується з 1986 року на основі ціни однойменного продукту в ресторанах “McDonald’s” у різних країнах. При складанні рейтингу за основу береться його ціна у США – 4,2 долара. Якщо в якійсь країні біґ мак коштує дорожче, значить, валюта цієї країни переоцінена, якщо дешевше –  місцева валюта недооцінена. Біґ мак узяли за основу розрахунку рейтингу, тому що “McDonald’s” представлений у більшості країн світу, а сам біґ мак містить достатню кількість продовольчих компонентів, щоб вважати його універсальним. Крім того, журнал “The Economist” вважає його вдалим способом побачити невідповідність у вартості валют різних країн, тому що його вартість в кожній окремій країні залежить від обсягів випуску, ціни оренди, сировини, робочої сили та інших факторів. Водночас варто наголосити, що деякі експерти вважають, що індекс біґ мака не варто сприймати серйозно. 

ДО ТЕМИ

Згідно з рейтингом, який опублікував журнал “The Economist” у серпні 2011 року, найдорожчими гамбургери були в Норвегії, Швейцарії, Швеції та Бразилії. Найбільш недооціненими тоді визнали валюти Китаю, Таїланду та Єгипту. Жодної країни з пострадянського простору, крім Росії, на той час у рейтингу не було. А в серпні 2010-го найбільш переоціненою також визнали норвезьку крону. До списку найдорожчих тоді потрапили також валюти Швейцарії та Бразилії, натомість на іншому кінці списку опинилася Аргентина.   

Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ, розповів “Пошті”: “Розмови про те, що гривня недооцінена, тривають уже давно. Ще в 2007-му, коли долар коштував 5 грн, казали, що він повинен коштувати не більше чотирьох”. За словами професора Ростислава Слав’юка, в Україні склалася диспропорція на всіх ринках і цінові параметри є абсолютно не адекватними. “Наприклад, порівняймо, скільки коштує відбивна у Кракові, Нью- Йорку і в Україні. Чому, наприклад, у Польщі, де зарплати вищі, молоко чи сир дешевші, ніж у нас? Ціни в Україні формуються недостатньо оптимально зважено, через що вартість національної валюти є неправильно оцінена. Неправдиво і необ’єктивно оцінено складники цін”, – переконаний співрозмовник “Пошти”. 

Ростислав Слав’юк каже, що, якщо взяти собівартість будь-якого товару і порівняти її з товаром у Європі, то вийде, що в нас цей товар повинен бути дешевшим і, відповідно, вартість національної валюти мала б бути вищою. “В Україні тіньова економіка, великі обороти долара та необліковані витрати призводять до того, що гривня стає дешевшою”, – упевнений Ростислав Слав’юк.   

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4020 / 1.56MB / SQL:{query_count}