Юлія Дроговоз, директор департаменту з питань економічної політики Українського союзу промисловців та підприємців
– Наразі це тільки обіцянки… Зараз це лише норма, прописана в законі. На мою думку, якщо норму приймуть, це ситуації суттєво не покращить. Хто хоче, без проблем здає документи і переходить на спрощену систему оподаткування до 25 січня. Проблема полягає в іншому. Так, є дві норми. Одна норма каже, що ті хто були на спрощеній системі мають право бути на ній до 1 червня 2012-го, але немає жодної норми, яка б писала, як це зробити. Люди не поінформовані, не обізнані і тому не знають, що робити.
– Фізичні особи-підприємці діляться на три групи. До першої групи відносяться ті, хто торгує на ринках та надає дрібні побутові послуги. Найманих працівників перша група не має, працює лише один підприємець. Обіг до 150 тис. грн у рік. Друга група може мати до десяти найманих прцівників, дохід до одного мільйона гривень. Це будь-які види торгівлі, дрібне виробництво і послуги лише для фізичних осіб платників єдиного податку. Тобто, працювати з юридичними особами, що знаходяться на єдиній системі оподаткування, підприємцям другої групи не можна. До третьої групи відносяться усі інші фізичні особи-підприємці, які мають дохід до трьох мільйонів гривень, кількість найманих працівників – двадцять осіб. Ставка оподаткування – 3%, якщо ці суб’єкти крім того є платниками ПДВ. Якщо вони не сплачують цього податку, то їх дохід оподатковується за ставкою 5%. До четвертої групи входять усі юридичні особи-підприємці. Дохід до п’яти мільйонів, кількість найманих працівників – п’ятдесят людей.
– Спростили книги обліку для підприємців першої і другої групи. Вони ведуть лише книгу доходів (раніше – книгу доходів і витрат). Це, звичайно, полегшило життя підприємцям. Адже раніше податкова за незаповнену книгу витрат накладала на підприємців штраф.
Для третьої групи, які є платниками ПДВ, є книга доходів і витрат. Для юридичних осіб нічого не змінилося. Трохи спростили ведення обліку, але великого значення для юросіб це не має. Для підприємців залишається проблема ведення первинного обліку. Тепер у підприємця обов’язково повинні бути документи про надходження товару. На багато товарів немає документів, тому їх не видають підприємцям. Тут чітко вимальовується контрабанда, нелегально ввезений товар. Найгірше те, що перевірятимуть дрібних підприємців і вони найбільше страждатимуть.
– Скажіть, будь ласка, від яких податків звільнили “спрощенців”?
– Найважливіше те, що уточнили норми, що стосуються сплати податку за землю. Цей фактор є вирішальним при виборі спрощеної системи оподаткування. Так, відтепер “спрощенці” мають платити єдиний соціальний податок. Раніше єдині соціальні податки були у складі єдиного податку, то тепер їх вивели окремо.