Відновити співпрацю України з МВФ до кінця цього року, ймовірно, не вдасться, вважає Микола Івченко, керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні. «Основною вимогою МВФ є підвищення цін на газ для населення на 50%, а уряд навряд чи наважиться піти зараз на такий крок”, – каже експерт. Він припускає, що черговий кредитний транш Україна отримає лише в лютому-березні 2012-го. «Така затримка може погіршити стан платіжного балансу. У цей період можлива помірна девальвація гривні», – зазначив він.
Якщо не вдасться відновити співпрацю з МВФ, то допомогу Україні може надати Росія, але вона буде вимагати суттєвих поступок, певен Микола Івченко. «Один російський банк готовий дати близько 4 млрд доларів, але там вимоги прості – або газотранспортна система (ГТС), як це було у Білорусії, або вступ до Єдиного економічного простору (ЄЕП). Питання буде в тому, наскільки критично просяде українська економіка на фоні кризи», – сказав він. За словами експерта, кредит МВФ – найдешевший, але він буде вимагати підвищення цін на газ для населення.
Микола Івченко, бачить ще одну альтернативу – азійський регіон. «Щоб Україна зацікавила Китай, треба запропонувати йому ринок збуту, або можливість нових проектів, де б китайці могли працювати. Кращий сценарій – або Росія, або МВФ. Напевно, будемо шукати компроміси в цій площині. Надіятись на те, що ми зможемо знайти гроші на внутрішньому ринку, не варто», – переконаний Микола Івченко.
ДО ТЕМИ Експерт певен, що у 2012-му інфляція в Україні буде вища, ніж цьогоріч. «Цього року інфляція в Україні доволі низька. Частково це спричинено хорошим врожаєм, що призвів до зниження цін на овочі і фрукти. Крім того, зниження темпів інфляції є загальносвітовою тенденцією. Інфляція за підсумками цього року навряд чи перевищить 6,5%», – каже Микола Івченко. Він прогнозує, що наступного року інфляція може бути вищою, бо очікується підвищення цін на газ для населення на 50%. „Це призведе до росту інфляції на 1%. Тому, інфляція в наступному році може бути на рівні 7–7,2%”, – каже він. |