Із 1 грудня Кабінет Міністрів поширить на всю Україну експеримент із використання непрямих методів оцінки доходів громадян, що претендують на соціальну допомогу. Про це під час розширеного засідання уряду повідомив віце-прем’єр-міністр – міністр соцполітики Сергій Тігіпко. Зараз цей експеримент реалізують у трьох областях – Волинській, Кіровоградській та Чернігівській.
Зокрема, згідно зі законодавством, мати-одиначка або жінка, яка виховує дитину до трьох років, може претендувати на гарантований рівень захисту у розмірі 30% від прожиткового мінімуму або отримувати всю суму в розмірі прожиткового мінімуму, коли рівень доходу на одного члена сім’ї не перевищує 50% мінімуму.
Експеримент передбачає оцінку доходів і витрат, щоб “індивідуально оцінити достаток кожної матері”. “Якщо мати – бізнесмен і заробляє добре, то їй узагалі потрібно відмовити в грошах, а віддати більше тим жінкам, які не мають таких грошей. Такий принцип працює майже у всіх європейських країнах. Політики від цього, звичайно, програють, але про це потрібно говорити із суспільством”, – повідомив Сергій Тігіпко.
Проведення експерименту і легалізацію можливості застосовувати непрямі методи Тігіпко пояснив тим, що всього 23% соцдопомоги отримують дійсно бідні громадяни, решта – люди з нормальним або високим доходом.
І якщо інспектори при оцінці офіційних доходів громадян, які звертаються за пільгою, виявляли небідних людей тільки в 4% випадків, то експеримент дозволив підняти цей рівень до 50% за рахунок заповнення людьми спеціальних анкет і подальшого опитування їхніх сусідів про наявність неврахованих доходів, витрат, рухомого і нерухомого майна, інформує “Економічна правда”.
У рамках експерименту вивчають матеріально-побутові умови сім’ї. І наявність транспортного засобу, сучасного велосипеда, скутера, кондиціонера, посудомийної машини або ремонту житла з використанням дорогих матеріалів у майбутньому може стати приводом у відмові надати пільгу. Інспектори розпитують у сусідів і співмешканця людей, які подали заявку на соцдопомогу, про наявність у них породистих домашніх тварин, отримання грошових переказів з-за кордону, ведення ними підприємницької діяльності.
Уряд України вважає за доцільне позбавляти пільг тих, хто має додаткові джерела доходів, заявив віце-прем’єр. “Йдеться про те, що, якщо людина має певний обсяг доходу, вона не матиме права на ті чи інші пільги. Умовно, якщо ветеран війни має додатковий дохід, він володіє бізнесом, ми не доплачуватимемо, більше залишимо тим, хто на пенсії і не має таких грошей”, – сказав Сергій Тігіпко.
Голова парламентського комітету з питань соцполітики і праці Василь Хара не відкидає, що мати-одиначка, якій допомагають батьки, може бути позбавлена державної підтримки. “У цілому підхід до непрямих методів оцінки я підтримую, але в нас будь-яку ідею можуть перекрутити”, — додає Василь Хара.
Експерти вважають, що введення непрямого методу оцінки скоротить кількість пільговиків, які необґрунтовано отримують виплати. Лідія Ткаченко, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ, вважає, що для матерів-одиначок обмежувати допомогу не варто, адже немає виборчого підходу у виплатах при народженні дитини. Застосування непрямих методів потрібно починати не з простих громадян, а з чиновників (цю норму не включили до Податкового кодексу).
“Коли вони знімуть із себе всі пільги, будуть платити всі податки, тоді й населення сприйме це адекватно”, – вважає завідувач відділу соціальної політики Національного інституту стратегічних досліджень Ольга Піщуліна.
КОМЕНТАРІ | |
Оксана Яковець,заступник начальника Головного управління праціта соціального захисту населення Львівської ОДА: |
Павло Розенко, колишній перший заступник міністра праці і соціальної політики, експерт Центруім. Разумкова: |
- Сім'я чи особа, яка йде до державної структури і претендує на державну допомогу, повинна бути чесна і відверта стосовно своїх доходів. Повинна задекларувати свої доходи, майновий стан і бути готова до того, щоб довести, що без цієї допомоги ніяк не обійдеться. Справді, міністерство проводить такий експеримент у трьох регіонах України щодо додаткового обстеження громадян, які звертаються по державну соціальну допомогу. Не секрет (це підтверджують дані соціологічного опитування), що в Україні третина людей, які одержують соціальну допомогу, далеко не бідні. Вони отримують нелегальний дохід від родичів і користуються державною підтримкою. Я вважаю правильним, що такі сім'ї будуть підпадати під додаткове обстеження і під додатковий контроль. Одинока мати народжує дитину і в першу чергу апелює до держави по допомогу, але не ставить жодних вимог до батька дитини. Хіба це правильно? Це соціальна справедливість? Хіба батько не повинний бути присутній у житті дитини і брати участь у її виховані, процесі розвитку. Виконати свій моральний обов'язок і забезпечити нормальні умови проживання дитини. Цей обов'язок автоматично лягає на плечі держави, родичів тощо. Це неправильно. Контроль треба поглибити, щоб наша соціальна система носила адресний характер і була спрямована на людей, які справді потребують допомоги. | - Сьогодні в державі існують абсолютно чіткі можливості для здійснення наглядових функцій за людьми, які отримують державну соціальну допомогу. Ця функція у державі є, але діє неефективно. Непряму оцінку доходів громадян має хтось проводити. Сама вона проводитись не буде. Людина має отримувати належну заробітну плату, і всі можливості для того, щоб виїжджати в села, міста, районні центри тощо. Держава повинна спочатку звернути увагу на забезпечення своєї прямої контрольної функції. Звернути увагу на оплату й умови праці, насамперед своїх соціальних інспекторів. Адже їхня зарплата інколи не досягає 1 тис. грн. Я вважаю, що держава повинна забезпечити людям гідне життя, встановити нормальні розміри зарплат, підвищити пенсії. Якщо держава зі свого боку це гарантує і забезпечить відповідні умови проживання громадянам, звичайно, вона повинна питати і досліджувати непрямі форми їх доходів. Вимагати від громадян не приховувати свої доходи. Сьогодні виходить парадоксальна картина. Держава не здатна забезпечити нормальний рівень життя громадян! Громадянин сьогодні залишається сам на сам з вирішенням своїх проблем. Натомість, держава, не даючи нічого громадянинові, вимагає, що він не ростив худобу, не розводив свійських птахів, тварин тощо. Без реального покращення рівня життя людей в Україні про додатковий контроль оцінки доходів, на мій погляд, говорити зарано. |
Олег Мицик, адвокат: |
– Держава повинна розробити логічні та законні методи оцінки непрямих доходів громадян. Ця методика має бути відома людям і затверджена належним чином. Критерії повинні бути чіткими, щоб виключити суб’єктивізм працівників соціальних служб при проведенні такої оцінки. Це буде нова хвиля корупції: зайшли в квартиру, отримали хабара, надали пільгу. Повинні бути внесені відповідні зміни до законодавства, зокрема до Цивільного кодексу, з приводу обсягу інформації, яка є приватною і яка повинна надаватися на запити відповідних органів. |