Заборонили брати позики в іноземній валюті

Експерти певні, що кредитування в національній валюті є однією з форм захисту в разі коливання іноземної

Експерти певні, що кредитування в національній валюті є однією з форм захисту в разі коливання іноземної

 
Президент України підписав Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання правових відносин між кредиторами та споживачами фінансових послуг”. Як каже голова Асоціації українських банків Олександр Сугоняко, прийняття та підписання цього закону матиме позитивне значення для стимулювання кредитування економіки України. Зокрема, документ передбачає законодавчу заборону на надання споживчих кредитів у іноземній валюті. Також законопроект містить низку важливих положень щодо захисту прав кредитора, вдосконалення процедури банкрутства, процедури звернення стягнення на майно боржника, процедури продажу права вимоги за кредитними договорами тощо. 
Утім, на думку Олександра Сугоняка, депутати не врахували низку  важливих питань, які порушувала Асоціація. Зокрема, мова йде про вдосконалення процедури арешту майна боржника, встановлення можливості реалізації виконавчою службою майнових прав та прав вимоги боржника до його дебіторів.
“Після внесення пропозицій президента із тексту законопроекту були виключені важливі положення щодо банкрутства”, – зазначено в листі Асоціації. Зокрема, це стосується моменту введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, накладення на етапі розпорядження арешту на майно боржника, що є предметом застави. “З огляду на це, АУБ не припиняє роботи над вдосконаленням даного закону та буде ініціювати внесення пропозицій банківської спільноти у якості окремих проектів законів”, – кажуть в Асоціації.
Ростислав Слав’юк, професор, доктор економічних наук, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи Національного банку України завжди наполягав на тому, що кредитування має бути в національній валюті. “Наприклад, у Польщі ніхто не знає, що таке брати кредит в доларах чи євро. Можливо, в Україні ще не все готове для того, щоби банки так працювали, але я підтримую те, що кредити мають давати в національній валюті”, – зауважив науковець. 
“Адже люди, які брали кредити в доларах, потрапили в халепу. Оформивши кредит в доларах за курсом 5 грн за долар, а повертали за курсом 8 грн за долар. Отже, втрата від інфляційного впливу на гривню є менша, ніж ризик в іноземній валюті. Кредитування в національній валюті – це одна з форм захисту в разі коливання іноземної валюти. Захищає кредитора і споживача. Чому в Україні не повернули значну кількість кредитів? Курс вітчизняної валюти впав, а курс долара різко підскочив, то зрозуміло, що той, хто позичив 100 тис. дол., не може повернути суму кредиту за новим курсом”, – сказав Ростислав Слав’юк. 
“Що стосується закону: поки не буде відповідних положень НБУ, не буде внутрішніх інструкцій, то ми не можемо говорити, як підписаний закон  буде працювати. Останнє слово щодо термінів, положень, процедури тощо – за НБУ. Змінено резервування щодо кредитування в іноземній валюті, – додав співрозмовник.
 

ДО ТЕМИ

“У 2011 році різко почало зростати автокредитування. На це впливає цінова політика держави, політика окремих банків. Була загроза збільшення мита при ввезені, і люди, які збиралися купувати, вирішили взяти кредит, щоб не переплачувати. У першому півріччі автокредитування зросло. Щодо кредитів на житло, то ситуація не вирівнялась”, – зазначив Ростислав Слав’юк. 

 

 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4488 / 1.57MB / SQL:{query_count}