Міняєте валюту? Покажіть паспорт!

Національний банк України запровадив нову умову обміну валюти. Юристи називають такий крок неконституційним. Із 23 вересня обмін валют у будь-якій кількості здійснюватиметься лише після пред’явлення паспорта або іншого документа, який вказує на місце проживання людини. Про це “Українській правді” повідомили у прес-службі Національного банку, коментуючи постанову НБУ № 278.

Національний банк України запровадив нову умову обміну валюти. Юристи називають такий крок неконституційним
Із 23 вересня обмін валют у будь-якій кількості здійснюватиметься лише після пред’явлення паспорта або іншого документа, який вказує на місце проживання людини. Про це “Українській правді” повідомили у прес-службі Національного банку, коментуючи постанову НБУ № 278.
“Запроваджена норма проведення процедури ідентифікації фізичної особи  в частині визначення її резидентності, яка здійснює операцію з готівкою до 50 000 гривень. Зазначена операція має здійснюватись після пред’явлення документа, що посвідчує особу”, – повідомили в прес-службі. В НБУ також додали, що, крім паспорта, може бути “будь-який документ, що може засвідчити резидентність особи”.
Для обміну валюти в розмірі від 50 000 до 150 000 грн здійснюється повна ідентифікація фізичної особи.
Тобто банк зобов’язаний вказати у довідках та квитанціях такі дані: прізвище, ім’я, по батькові особи, серію і номер паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), дату видачі та орган, що його видав, місце проживання (реєстрації), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності). У попередній редакції інструкції ця норма становила від 50 000 гривень до 80 000 гривень.
Також, згідно з постановою, збільшено норму максимального продажу готівкової іноземної валюти одній особі протягом робочого дня від 80 000 гривень до 150 000 грн.
Водночас у документі зазначається, що постановою “лібералізована норма щодо проведення валютно-обмінних операцій через банківські автомати самообслуговування”.
– Фізичним особам надається можливість здійснювати операції з продажу готівкової іноземної валюти за гривні через банкомати. Всі ці норми гармонізовані із законодавством України про запобігання та протидію, – зазначається в документі
У Нацбанку переконані, введення зазначених змін забезпечить проведення дієвого контролю за значними за обсягами валютно-обмінними операціями тощо. Натомість економісти стверджують – така спроба контролю з боку держави, очевидно, призведе до тінізації ринку валюти і появи незаконних міняйл. Водночас рішення Нацбанку викликає чимало зауважень і в юристів та правозахисників.
– На мою думку, таке рішення є абсолютно не конституційним, воно суперечить Основному Законові країни. Це рішення, яке обмежує права і свободи громадян. Воно виглядає цікаво і привабливо для таких контролюючих органів, як Держфінуправління, ДПА. Окрім цього, державний регулятор має можливість контролювати обіг валюти у населення. Але це рішення заперечує саме поняття нашого права вибору. Громадянин України стає залежним від свого паспорта. Це є абсурдна ситуація. Слід задатися питанням, з якою метою це все відбувається. Виглядає так, що ми сьогодні входимо стан, подібний до Америки ХІХ ст. – така собі поліцейська держава, де один одного будемо контролювати і переконтрольовувати, – сказав у коментарі “Пошті” Олег Микитишин, адвокат адвокатського об’єднання “Дефендо”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4535 / 1.56MB / SQL:{query_count}