“Пошта” з’ясовувала, кому й у скільки обійдеться його помешкання
Уже через рік, з 1липня 2012 року, львів’янам доведеться платити новий податок – за житлову площу. Львівська міська рада прийняла ухвалу, якою затвердила ставки податку та площі житла, за яку його сплачуватимуть. Щоправда, це стосуватиметься не усіх. Крім того, депутати міськради заявляють, що ухвала може залишитися лише на папері – для того, щоб вона реально запрацювала, потрібно внести низку поправок до законів.
Як розповіла “Пошті” Галина Стадницька-Гірняк, начальник відділу місцевих податків, тарифів і цін управління економіки ЛМР, ухвалою передбачено кілька податкових ставок, залежно від житлової площі квартири чи будинку.
Узагалі не платитимуть власники квартир, які мають житлову площу до 120 квадратних метрів, та будинків до 250 квадратних метрів. Щоправда, якщо власник має кілька квартир, то пільга поширюється лише на одну. А для квартир, житлова площа яких становить від 120 до 240 кв. м, та будинків від 250 до 500 кв. м встановлюється податок розміром 1% від мінімальної заробітної плати за кожен квадратний метр житлової площі. Якщо площа квартири чи будинку більша, то ставка вже становитиме 2,7% мінімальної зарплати за кожен квадрат. Податок потрібно буде платити раз на рік протягом 60 днів з моменту отримання повідомлення з податкової.
– Якби податок потрібно було платити вже цього року, то, враховуючи, що мінімальна заробітна плата на 1 січня 2011 року становить 941 грн, власники квартир мали б сплатити 9,41 грн за 1 кв. м. Однак, наразі не відомо, якою буде мінімальна заробітна плата у 2012 році, тому сказати щось напевне не можу, – розповіла Галина Стадницька-Гірняк.
Чиновниця також додала, що ділити майно теж ніхто не забороняє. Якщо в квартири чи будинку є два чи більше співвласників і на кожного з них припадає менше 120 чи 250 кв. м квартири чи будинку, вони не повинні сплачувати податок. У мерії переконані, що така шпарина не сприятиме тому, що ухвалу намагатимуться обійти.
– Але переглядаючи документи та різноманітні розпрорядження міськради, що стосуються нерухомості, я помітила, що кілька власників мають лише невеличкі квартири. Більші мають лише одного власника. І сумніваюсь, що через цей податок хтось ділитиме майно, – зазначила Галина Стадницька-Гірняк.
Найбільшим каменем спотикання нової ухвали є саме поняття житлової площі. Чіткого визначення, що входить до цього поняття, немає. Однак у кількох законодавчих документах зазначено, що загальна площа квартири – це площа житлових кімнат і підсобних приміщень з урахуванням площі лоджій, балконів і терас. Підсобні приміщення – це кухня, ванна кімната чи душова, санвузол, коридор чи передпокій, вбудовані у квартирі комори чи шафи.
За словами Яромира Самагальського, голови постійної депутатської комісії з питань фінансів та планування бюджету ЛМР, зважаючи на це, прийнята ухвала, фактично, не має сенсу. Адже ті, хто має малі квартири, і так не платитимуть, а для власників великих квартир є чимало можливостей уникнути нового податку.
– Фактично це – мертвонароджений документ, який тільки формально вводить податок на нерухомість. Оскільки насправді багаті люди, які мають величезні квартири і будинки, як не платили, так і не платитимуть. Це окозамилювальний документ. Він так складений, що реальних поступлень від нього в бюджет не буде. Ставки є абсолютно не адекватними реаліям. Якщо у вас є будинок на 1000 квадратних метрів, а оподатковується лише житлова площа, отже, вам достатньо написати, що 750 метрів займають більярд, бібліотека, дискозал тощо. А таке не належить до житлової площі, тож платити за це непотрібно! – резюмував Яромир Самагальський.
Водночас прийняти ухвалу з іншими податковими ставками чи площами Львівська міська рада не могла. За словами Гелени Пайонкевич, начальника юридичного управління ЛМР, міськрада, керуючись положеннями нового Податкового кодексу України, була зобов’язана прийняти таке рішення. Своєю чергою, у податковій зазначають, що, зважаючи на те, що власники квартир, де є менше 120 кв. м житлової площі та будинків, менших за 240 кв. м, матимуть пільгу, то виходить, що більшість львів’ян буде звільнена від цього податку. За словами Романа Дидимуса, заступника начальника управління масово-роз’яснювальної роботи і звернень громадян ДПА у Львівській області, наразі в ДПА формують податкову базу на підставі інформації бюро технічної інвентеризації.
При цьому він додав, що сплачувати податок на нерухомість будуть власники як приватизованого, так і комунального житла. А за несплату податку протягом 60 днів з часу отримання повідомлення мешканці ризикують отримати штраф: за перші 30 днів несплати – 10% суми податку, якщо термін буде довший – то до 30%.